Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
toros
Oto Haberleri 659 views 0

Yılların Eskitemediği Antika Otomobil; Renault 12 Toros

Yılların Eskitemediği Antika Otomobil; Renault 12 Toros

Devletimizde 1972 – 2000 yılları aralığında satılan Renault 12 hakkında konuşalım birazda. 1972 yılından 1988 yılına kadar geçen süre içinde renault 12 olarak, 1988’den 2000 yılına kadar da Toros adı altında satılmıştır.
Türkiye’de bireysel otomobil sahibi olmak yavaş yavaş gerçekleşiyordu. 70’li yılların başlarında genel anlamda arkadan çekişli otomobiller caddelerde geziyordu. İşte tam o sırada Renault, 12 modelini piyasaya sürdü. O zamanlarda önden çekişli bir otomobil fazlaca fazla lükstü. 70’li yıllarda bunlardan bir tanesine haiz olmak bugün bir passat’a, mondeo’ya yada ne biliyim bir Renault Talisman’a haiz olmakla eş değerdi.
Fransa’da 1980 senesinde üretimi durdurulmuştu. Sadece yurdum insanı bu arabayı fazlaca sevmiş oldu. Onunla
şehirler arası yolda hızla seyahat yapabiliyor, köyde tarlasına rahatça otomobil konforunda gidip gelebiliyordu. Tüm bu tarz şeyleri yaparken de bu otomobil hiçbir problem çıkarmıyordu. Şehirlerde ikamet edenler sedan, köylerde ikamet edenler ise Stationwagon modelini tercih ediyorlardı. Kapı açma kollarından, vitesine, direksiyonundan bagaj düğmesine kadar her şeyiyle değişik ve rahat bir yapıda otomobildi bu reno 12’ler.
Onunla Kemal Sunal merdivenlerden de inmiştir. Cüneyt Arkın polis rolünü canlandıran suçluları da kovalamıştır.
İlk modelleri 4 ileri vites 54 beygir gücündeki motorlarıyla (o zamanlar fazlaca düşük değil) dağ taş demeden her yere gidebiliyordu.
Hatta bu renoların 1983 – 1985 arası otomatik camlı, birazcık daha artırıyorum klimalı modelleri bile vardı. Sadece bu otomobile ne kadar fazla özellik koyarsanız o denli azca satılıyordu.
1985 yılından itibaren devletimizde bilhassa Alman otomobillerinin ithal edilmesiyle beraber birazcık ona olan rağbet azalır şeklinde olunca. Renault yalnız şanzımanını 5 ileri yaparak, Toros modeli altında 1988 senesinde tekrardan piyasaya sürdü. Otomobil’ya olan ilgi dahada artmış, sanki fazlaca büyük bir yenilik yapılmış şeklinde ” gördün mü oğlum reno 12’nin 5 viteslisi çıkmış” diye insanoğlu kahvelerde dedikodusunu yapmıştır.
Artık yıl 90’lara gelmiş Türkiye’de onlarca marka otomobil satmaya başlamıştı. Klimalı, abs’li koltuk ısıtmalı derken toroslara olan ilgi azalacaktı. Fakat yalnız şehirlerde. Zira şehirlilerin o pamuk şeklinde otomobilleri köy yollarına girince dağılıyor, orasından burasından ses geliyordu. Tamamı olurken toros ise asla umursamadan köy yollarında sorunsuzca ilerliyordu. Onlar artık köylünün yeni ulaşım aracı olmuştu. Ha ayrıca sedan kasaları piyasadan yavaş yavaş çekilmiş, onlardan boşalan yeri ise sw kasaları almıştı.
Artık onlarla Nevşehir’deki bir köylü bagajına 20 çuval patates ile, Malatya’da ki bir ziraatçi 10 kasa

kayısı ile rahat rahat gezebiliyordu. Hani derler ya keçi şeklinde otomobil diye. İşte o otomobil Renault 12 oluyor. Köylerde eşek yerine artık Reno 12’ler vardı.

Ha unutmadan kısa bir not olarak ekleyelim. Polislere niçin aynasız derler asla düşündünüz mü ? Polislere Aynasız denmesiyle Renault 12’nin ne alakası var diyecekseniz fazlaca alakası var. 1986 senesinde Güvenlik Genel Müdürlüğü ile Oyak Renault içinde bir antak kalma yapılarak, polis araçları Renault 12 olmuştur. Sadece bu renoların sağ aynaları bulunmamaktaydı. Bu sebeple polislerin lakabı aynasız olarak kalmıştır.
Her neyse aslolan başrol oyuncumuza dönelim, bu otomobile arabaların ak-47’si desek yanlış olmaz. Dağ bayır yağmur çamurdan etkilenmeden gidebilen bu otomobiller.
Bunların tek bir kronik problemi vardı oda kaloriferi fazla ısıtmıyordu. Türk insanı bir kalorifer için bu güzellikten vaz mı geçecekti. Hayır işte meşhru çorum kaloriferi tasarlandı bu reno 12’ler için. O şekilde birbirlerine uyum sağlamışlardı ki, bunlardan bir tanesini alacak şahıs, satıcıya çorum kaloriferi taktırdın mı diye soruyordu.
Evet onlar şuanda bitkin olsalar bile hala popülerliğini kaybetmediler ve daha uzun seneler Türk köylüsünün yükünü çekeceğe benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir