Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
vw beetle 7
Araba İncelemeleri 318 views 0

Volkswagen Beetle Iyi mi Bir Otomobil?Alınır Mı?

Volkswagen Beetle Iyi mi Bir Otomobil?Alınır Mı?

vw beetle 4

1930larda tasarımına başlanan ve 1945 – 2003 yılları aralığında seri üretimi meydana getirilen bir Alman efsanesidir.

21 Milyondan fazla satış adeti ile dünyada en oldukca satan araçlar listesinin 1. sırasını uzun süre hiç kimseye bırakmamıştır. Japon Toyota Corolla tarafınca egale edilmesine karşın halen dünyanın en oldukca satmış 2. otomobilidir ve aynı platform üstünde en oldukca satılmış otomobil ünvanını korumaktadır.

vw beetle 7

Beetle çıkış yapmış olduğu 50 ile 70 li seneler arasındaki toplam otomobil üretim ve satış verileri dikkate alındığında oldukca daha büyük bir başarı elde etmiştir fakat yenilenen tüketici gereksinimleri karşısında klasikleşmiş olsa da güncelliğini yitiren Beetle sırasını Corollaya bırakmıştır. Corolla yalnızca bir taşıtken  , Beetle bir eğlencedir, Corolla yalnızca bir makinayken ,  Beetle yaramaz bir çocuktur , Corolla asla problem çıkarmazken , Beetle pek tekin değildir, Corollayı almak isteyen çoktur düşünmeden derhal satarsınız, Beetle ‘ı satmak için hakkaten bir Beetle sever bulmanız gerekir.

vw beetle 5

Günümüz otomobil dinamiğine , tasarımına ve mühendisliğine ne kadar zıt özellik var ise taşıyan Volkswagen Beetle arkadan motorlu , arkadan itişli ve hava soğutmalı bir araçtır. Şuanda spor modeller hariç arkadan motorlu ve arkadan itişli giriş seviyesi hiçbir vasıta kalmazken neredeyse çim biçme makinaları bile su soğutmalı olarak satışa sunuluyor. Bu kadar eski bir teknoloji ile 30 yıldan fazla en oldukca satan vasıta olarak kalan Volkswagen Beetle hiçbir süre sorunlu bir vasıta da olmadı. Halen iyi durumda ve bakımı iyi yapılmış bir beetle hakkaten sorunsuzdur. Hakkaten anlayan bir ustanın elinde saat şeklinde iş yapmaktadır fakat bilmeyen bir usta karbüratör ayarını bile tutturamaz.

vw beetle 3

DCF 1.0

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Beetle sayfasından Volkswagen Beetle tarihini incelerseniz hakkaten oldukca garip bilgilere de ulaşabilirsiniz. Mesela Volkswagen Beetle 1.3 litre dizel motorunun 1951 senesinde denemesi yapılmış ve 0 dan 100 km hıza 60 saniyede çıkmış. Şuanda 1.0 lt benzinli araçlar 15 saniyeden kısa sürede 100 km e çıkıyor hatta seri üretimde 20 saniyeden daha yavaş 100 km e çıkan otomobil , 30 sn den uzun sürede 100 km e çıkan kamyonet vb ticari vasıta , 40 saniyeden uzun sürede 100 km e çıkan kamyon yada tır bulunmuyor.

vw beetle 8

Gerçek Volkswagen Beetle severler otomobilleri üstünde hiçbir fiziki modifikasyon yapmaz ve otomobillerinin en orjinal hali ile kalmasını savunurlar , yakıt sarfiyatının çokluğu sebebi ile LPG sistemi uygulanmış bir Volkswagen Beetle’ı 2012 senesinde görene kadar bu uygulamayı ben bile hayal edemezdim fakat saat şeklinde de çalışıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir