Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
suzuki swfit
Araba İncelemeleri 559 views 0

Suzuki Swfit Iyi mi Bir Otomobil Alınır Mı?

Suzuki Swfit Iyi mi Bir Otomobil Alınır Mı?

2010 senesinde japon olsun çamurdan olsun mantığıyla aldığım Suzuki Swift hakkında konuşalım birazda. 
2001 ve eski modeller için konuşalım.

Bendeki modeli 1.3 benzin/lpg’li otomatik olanıydı. Sizde bir Suzuki Swift arıyorsanız otomatiğine bakmanızı önermem. Bunun sebebi otomatikleri 3 ileri vitesli, bu yüzden birazcık fazla yakıtı var.

1.3 motorlu olanları 68 beygir 99 tork gücünde
1.0 motorlu olanları 52 beygir 72 tork gücünde.

Beygir ve torkunun düşük olması sebebiyle vasıta çekiş problemi yaşıyor. Özetlemek gerekirse ben bu arabayı alıyım hız yapıyım, rampalarda soldan kapatıp gidiyim diyorsanız size nazaran değil.

Manüel olanları kent içi 10 lire civarında lpg tüketiyor. Vasıta 750 kilogram ağırlığa haiz. Bazı modellerinde klima, hidrolik direksiyon ve ön cam otomatiği mevcut. Vasıta hafifçe olduğundan yüksek hızlarda fazla savruluyor. Mesela ben 120 km hızla giderken, yanımdan geçen bir kamyonun oluşturuğu rüzgar yüzünden yoldan çıkmışlığım var. Yüksek hızlara gelmeyen bu arabanın yol tutuşu orta seviyede. Aracın yalıtımı birazcık zayıf, bilhassa 90 km hızı geçtikten sonrasında yol ve motor sesini içeriye oldukca fazla alıyor.

Sadece vasıta hakkında beklentiniz a noktasından b noktasına gitmekse, Suzuki Swift ile bunu sorunsuzca halledebilirsiniz. Otomobil saf kan japon olduğundan, Japon otomobillerinin sorunsuzluğu bu otomobilde da mevcut.

Yedek parçası büyük şehirlerde sorun olmuyor. Esasen her parçası internette mevcut. Ortalama 2 buçuk yıl bende olan bu otomobille marşa asla iki kez bastığımı hatırlamıyorum. Hatchback kasaları sedan kasalara nazaran daha çok tutuluyor.

Bu otomobilden alacaksanız dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan öteki bir hususta kilometresi, şundan dolayı 99.999 kilometreden sonrasında sıfırlanan sayacın kaç kez sıfırlandığını bilemiyoruz. Bu yüzden motorunu iyi göstermeniz gerekmekte.

Ülkemize gelen modelleri Macaristan‘da üretilmiştir. Azda olsa Japonya’da üretilmiş olanları mevcut. ABD’da Suzuki Geo Metro adıyla satılmış ve baya sevilmiş bir otomobildir kendisi.

Kronik sorunları

  • Ön aks başları acele yıpranıyor.
  • Baskı balatası, öteki araçlarla yarı yarıya daha azca gidiyor.
  • Eğer araçta 3 yada daha çok şahıs var ise yazın hararet yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir