Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
fan musuru
Araba Arızaları 598 views 0

Radyatör Fanı Süreli Çalışıyorsa (Fan müşürü arızası)Maliyeti Çözümü

Radyatör Fanı Süreli Çalışıyorsa (Fan müşürü arızası)Maliyeti Çözümü

Aracınızın radyatörü motor soğukken bile çalışıyorsa çözümü yazıda.
Soru: Aracımın radyatör fanı motor soğukken bile çalışıyor. Aracın motoru çalışır haldeyken sürekli çalışıyor bunun sebebi ne olabilir ?
Cevap: Araçların radyatörleri, motor soğutma suyunu belli bir sıcaklığa geldiğinde soğutmak için varlardır. Aracın motor suyu sıcaklığı 90 dereceye geldiğinde, radyatör fanı devreye girer ve suyun sıcaklığını belirli bir seviyeye indirene kadar çalışır. Bu durum aracınız çalıştığı sürece sürekli tekrarlanır. Otomobillerde radyatördeki suyun sıcaklığını ölçen fan müşürü adında bir parça bulunur. Bu parça radyatörden aldığı sinyali, aracın ECU’suna gönderir. ECU tarafından radyatör fanı devreye geçirilir. Fan müşürü arıza yaptığı zaman radyatör ya sürekli çalışır, bazende hiç çalışmayarak aracın hararet yapmasına sebep olur.
Eğer aracınızın fanı sürekli çalışıyorsa bir oto elektrikçide müşürün çalışıp çalışmadığını kolayca kontrol ettirebilirsiniz. Fan müşürü aracın en ucuz parçalarından bir tanesidir. Değiştirilmesi işçilik olarak ta çok basittir. Ancak bu parça aracın soğutulması açısından en önemli parçalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Arızası durumunda radyatör fanının devreye sokmayacağı için aracınızın hararet yapıp, conta yakmasına sebep olabilir. Bu sebeple aracınızın radyatör fanının ya sürekli çalıştığını ya da hiç çalışmadığını fark ederseniz hiç zaman kaybetmeden sorunu çözdürmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir