Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
peugeot 307 resim
Araba İncelemeleri 497 views 0

Peugeot 307 Iyi mi Bir Otomobil Alınır Mı ?

Peugeot 307 Iyi mi Bir Otomobil Alınır Mı ?

Peugeot 307 iyi mi bir otomobildir? Peugeot 307 alınır mı? Şeklinde sorularınıza cevap arıyorsanız bugün sizlere kendiminde 3 yıl kullandığı Peugeot 307’den bahsedeceğim.

Peugeot için vatanımızda sorunlu araçlar üreten bir şirket olduğu kanısı var. Peki ya bu durum bu şekilde mi ? Peugeot’a niçin sorunlu otomobiller üretiyor deniliyor. Bunun sebebi 307 den geliyor. Evet 307’ler hakkaten de sorunlu araçlar, asla kimse kalkıpta bakımlı hiçbir otomobil sorun çıkarmaz demesin. Bir peugeot 307 hakkaten de sorunlu ve peugeot markasının tüm imajını zedelemektedir.

Ilk olarak Peugeot 307’yi tanımakla başlamış olalım: İçerisi oldukça geniş, rahat, konforlu, yol tutuşu ortanın üstünde, erden yüksekliği diğeri otomobillere nazaran daha oldukça, donanım olarak kendi senesinde üretilen bir oldukça otomobilden daha ilkin bir araçtır 307. Arıza açmadığı zamanlarda 307 ile dolaşmak muhteşem bir şeydi benim için. Hala daha ondan aldığım sürüş zevkini başka otomobilden alamıyorum. Trafikte diğeri otomobillere üstten bakmak, ön camının geniş ve hafifçe eğimli olması sebebiyle geniş görüş açısı anlatılamaz bir sürüş hazzı veriyordu.

Ben 2003 model 1.6 110 beygirlik XT modeline sahiptim. Araç aldığımda 100 bin kilometrede ve asla tüp takılmamıştı. Aldığım kişi ise ilk sahibiydi özetlemek gerekirse bulabildiğim en temiz 307’yi aldım. Sahibi dürüst bir kişiydi ve bana aracın bazı kronik sorunları bulunduğunu söylemesine rağmen almıştım. Benimle birlikte 2 dostum da 307 aldı. Dedim ya hakkaten de arıza açmadığı zamanlarda muhteşem bir otomobil.

Her her neyse gelelim sorunlarımıza aracı aldıktan sonrasında lpg takırmaya karar verdim. Lpg takılmasının peşinden yol bilgisayarında “antipollution fault” diye bir arıza belirdi ve göstergede motor arıza ışığını yaktı. İnternetten araştırmalarım ve sanayide Peugeot ustalarıyla görüşmem sonucunda bu arızanın, aracın içinde bulunan egzoz sensörünün benzine nazaran ayarlandığını, lpg takırınca kirli hava verdiğini düşünmesinden dolayı bulunduğunu söylemiş oldu. Beni yolda bırakmayacak bir tek aracım sürekli her çalıştırmada bu arızayı verecekti. Eyvallah dedik kabullendik.

Sinyal kolu arızası: Aracı aldığım üstünden neredeyse haftalar geçmişti ki sola sinyal verip sola dönüşümü tamamladıktan sonrasında sinyal kolu kendi kendine sağa sinyal veriyordu. Bende titiz insanoğlunun naturel olarak oto elektrikçiye gittim. Sinyal kolunun değişmesi gerekitiğini söylemiş oldu. Fiyat sorduğumda 2013 senesinde 600 liraydı ve yaptırmadım öylece bindim.

Airbag arızası: Bigün işten çıkmışım yavaş yavaş eve giderken ansızın ekranda airbag işareti yandı. Ulan dedim acaba hava yastıklarımı patlayacak derken gene oto elektrikçinin yolunu tuttum. Siynal kolunun da bağlı olduğu sargı makarası, sinyal kolu arıza verdiği için arıza veriyormuş ve değişmesi gerekiyormuş. Fakat ustanın söylediğine nazaran arıza ışığı yakmaktan başka bir sorun çıkarmazmış. Bunu da kabullenmiş olduk. Ek olarak arabayı her çalışırmamda sanki tayyare kokpitindeki şeklinde arıza sinyalleri her yönden ötmeye başlamıştı.

Arka amortisörler: Aracı aldım alalı asfalt yolda kullanmıştım. Dedim ki memlekete köye bir gidiyim. Köy yoluna girdiğimde aman Tanrı’ım arka taraftan arabanın altına balyozla vurur şeklinde ses geliyor. Bunu da sormuş oldum ki peugeot 307’nin kronik sorunuymuş.

Benzin ibresinin düşmesi ve benzin pompası yanması: Araca lpg taktırdıktan sonrasında aracın benzin göstergesi elektronik şamandıra olduğundan dolayı siz lpg’de gitseniz bile sanki benzinde gidiyormuş şeklinde ibre düşer. Kimi süre stop edip çalıştırınca geri eski yerine gelir. Bazende benzin aldığınızda eski yerine gelir. İnternette çözümleri var fakat ne gerek var bu şekilde şeylere. Benim peugeot’um 3 yılda 4 kere benzin pompası yaktı. Tanıdığım bildiğim kişilerin aracı da sürekli benzin pompası yakıyordu.

CD changer denilen alet sürekli arıza verir muntazam müzik dinleyemezsiniz.

Elektriksel problemler: Aracın elektrikle bir problemi var dostlar. Bigün bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor. Yağmurda otomobil ıslandıktan sonrasında kendi kendine korna çalmalar, camları açması, silecekleri çalıştırması, kendi kendine selektör yapması şeklinde problemler belirdi.  Bu saydıklarım bir tek benim başıma gelmiyor tüm peugeot 307’lerin başına geliyor. Ha siz bu sorunları düzelttirmiş birisinden bu aracı alırsanız problem bir süreliğine çıkarmaz. Fakat güvenilir olun bu sorunların hepsini yaşayacaksınız.

Peugeot 307 yakıt olarak diğeri araçlara nazaran daha cimridir. Benim aracım yakıtı koklardı. lpg’yi ne kadardan aldığımı bilmiyorum fakat 2016 senesinde sattığımda 21 kuruş yakıyordu. Siz hesap edin işte 2016 yılının mayıs ayında lpg ne kadarsa ben o fiyattan 21 kuruş yakıyordum km’de.

Bu aracın alacaksınız makyajlanmış şu demek oluyor ki 2005 model ve üstünü alacaksınız. Peugeot makyajlı kasalarda bu sorunların çoğunu haletti.

307 hakkında sormak istediğiniz her şeyi aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir