Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
gaz kelebegi konumu
Araba Arızaları 1.625 views 0

P0120 Gaz Kelebeği Konum Sensörü A Devre Arızası Arıza Kodu Çözümü

P0120 Gaz Kelebeği Konum Sensörü A Devre Arızası Arıza Kodu Çözümü

P0120 Gaz Kelebeği Konum Sensörü Anahtarı A Devre Arızası, genel güç aktarma kodudur. OBD-II donanımı araçlar için geçerlidir. Genel bir sorun olmasına rağmen onarım adımları marka ve modele göre değişiklik gösterebilir.

Gaz Kelebeği Konum Sensörü (TPS), gaz kelebeği gövdesine monte edilmiş bir potansiyometredir. Gaz kelebeği bıçağının açısını tespit eder. Gaz kelebeği bıçağı hareket ederken, aracın bilgisayarına elektrik sinyali gönderir. Eğer gaza basmıyorsanız yani gaz kelebeği kapalı durumdayken bu elekrik sinyali 0.45 volt değerindedir. Ancak araçta gaz basıldıkça gaz kelebeği bıçağı açılır. Gaz kelebeği konum sensörü bu açılma oranını tespit ederek voltajı artırır. Gaz kelebeği bıçağı tam açıkken voltajın değeri 5 volta çıkar.
P0120 arıza kodu nedir? : Araçta gaz verilmesine rağmen, sensörden gelen voltaj artmıyorsa ve gaz kesilmesine rağmen voltaj düşmüyorsa aracınız P0120 kodunu ayarlar.  Bu arıza kodu aracınızı ECU bağlatınsı ile bilgisayarınıza bağladığınızda P0120 Throttle Position Sensor/Switch (TPS) A Circuit Malfunction olarak okunacaktır.

P0120 arıza kodu belirtileri

  • Gösterge panelinde arıza lambası yanar
  • Rölantide ve hızlanmada yanlış ateşleme
  • Rölantide dalgalanma
  • Rölantide beklerken stop etme

P0120 Arıza Kodu Nedenleri

  • Gaz geri dönüş yayı yapışkan
  • MAP ve TPS konektörü aşınmış olabilir
  • Arızalı TPS
  • PCM Arızası

P0120 Arıza Kodu Onarım ve Tamir Aşamaları

İlk olarak motoru durdurun. Bir tarama aleti yardımıyla TPS’ye bağlanın. Motoru çalıştırdıktan sonra TPS’ye sinyalinin direncini izleyin. Rölantide 0.45 volt değerinde olmalıdır. Şimdi birisinden yardım alarak gaz vermesini isteyin. Gaz pedalına sonuna kadar bastığında voltajın değeri 4.5 ile 5 volt arasında olmalıdır.  Gaz verirken TPS sinal voltajında kesilmeler oluyorsa TPS arızalı demektir. Tek çözüm yolu Gaz Kelebeği Konum sensörünü değiştirmektir.

Gaz Kelebeği Konum Sensörü Fiyatı ve Değişim Maliyeti

Gaz Kelebeği konum sensörü Honda Civic, Opel Astra, Renault Megane, Toyota Corolla, Hyundai, Ford Focus gibi orta sınıf arabalar için 50 ile 75 lira arasında bir maliyetle satılmaktadır. Ayrıca özel servislerde 50 liralık bir el işçiliği karşılığı değiştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir