Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
p0105
Araba Arızaları 1.122 views 0

P0105 Manifold Mutlak Basıncı Barometrik Basınç Devresi Arızası Ve Çözümü

P0105 Manifold Mutlak Basıncı Barometrik Basınç Devresi Arızası Ve Çözümü

Bu diyagnostik arıza kodu genel bir koddur. OBD-II donanımı bulunan hemen tüm araçlarda bulunur. Marka ve modele göre farklı onarım yolları bulunmaktadır. P0105 arıza kodu Manifold Mutlak Basıncı / Barometrik Basınç Devresi Arızası olduğu anlamına gelir.

MAP (Manifold Mutlak Basınç) sensörü yakıt yönetim sisteminin bir parçasıdır. Motor manifold basıncındaki değişikliklere tepki verir. Motor güç aktarım modülü, motorun düzgün çalışması için bir çok sensörü izler. MAP sensörü de bunlardan bir tanesidir. MAP sensörü motora binen yüke göre enjekte edilen yakıtın miktarını ve ateşleme sisteminin zamanlamasını ayarlar.

Yük altındaki bir motor, zorlanmadan çalışan motora göre daha fazla manifold basıncına sahiptir. Yük değiştikçe, MAP sensörü güç aktarım modülüne elektrik sinyallerini kontol eder. Motor güç aktarım modülü (PCM) MAP sensörünün doğru çalıştığını doğruılamak için diğer sensörleri izler.

P0105 Arıza Kodu Belirtileri

Motor gücü azalır
Motor fazla yakıt yakar
Motor rölantideyken tekleme yapar
Motor yük altıdayken tekler
Arıza lambası yanar
Bazen sadece arıza lambası yanar

P0105 arıza kodu nedenleri

MAP sensörü vakum hortumu yerinden çıkmış olabilir.
Arızalı MAP sensörü
MAP sensörü konnektörü arızası
MAP sensörü kablolarında hasar
Arızalı güç aktarım modülü
MAp sensörü devresinde voltaj eksikliği

P0105 Arıza Kodu tamir ve onarım adımları

Aracınızın ECU bağlantısı ile bağlanın. Ardından motoru çalıştırmadan kontağı açın. MAP sensörünü bir voltmetre ile ölçün. Normalde 4 voltluk bir elektrik gelmesi gerekir. Her bin rakımda yarım volt daha fazla olabilir. Eğer voltaj farklı ise güç aktarım modülünden, MAP sensörüne farklı voltaj gönderiliyordur. Bu durumda arıza PCM’dedir.
Eğer voltaj doğru geliyor, ancak hala P0105 arıza kodunu veriyorsa bunun sebebi arızalı MAP sensörüdür. Değiştirilmesi en kolay çözümdür. Ancak değiştirmeden önce mutlaka MAP sensörü kablo devrelerine bakmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir