Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
nissan gtr track edition 2
Araba İncelemeleri 202 views 0

Nissan GT-R Track Edition Iyi mi Bir Otomobil ?

 

Nissan GT-R Track Edition Iyi mi Bir Otomobil ?

nissan gtr track edition 2

Günümüzde eğer hızı ve çevikliğine teknik olarak tam bir formül bulunamayan bir vasıta var ise, bu Nissan’ın, Porsche 911 serisini hem fiyatı hem de performansı ile domine eden GTR serisidir. Süratli ve Öfkeli filmimizde de yer edinen, eskiden adı Skyline GTR olarak geçen vasıta, hep 3 – 4 litre civarı ve 6 silindirli motor yeğleyen Nissan GTR, bununla beraber Nismo ve Track Edition şeklinde hususi modellere de haiz. Bu modelleri standart olan GTR’ dan ayıran özellikler ise yol tutuşunda meydana getirilen iyileştirmeler ve daha da güçlendirilmiş motor. Nissan GTR serisi araçlar, öteki Nissan otomobilleri ile aynı yapınak içinde montajlanmakta. Hareket eden ve değişik işler için dizayn edilen değişik platformlarda, 4 işçi her turda aracın değişik bir bölgesinin montajını yapmakta.

nissan gtr track edition 4

montaj işlemleri bittikten sonrasında ise vasıta kontrol sürüşü için Nissan’ ın kendi bünyesinde yetiştirdiği motor sporları yarışçısına devredilir. Vasıta ortalama 1 gün süresince, Nissanın fabrikasının arkasında bulunan pistinde çeşitli testlere doğal olarak tutulur. Testleri başarı ile geçen araçlar ise, sahiplerine teslim edilmek suretiyle yola çıkar.

2017 Nissan GT-R Track Edition Tasarımı

                Skyline GTR’ dan sonrasında çıkan tüm GTR araçlarında olduğu şeklinde, Track Edition GTR’ da 2017 senesinde kare bir yapıya haiz. Genel olarak aerodinamik kurallarına bakıldığında araçların çoğunun kasasının düz değil, kıvrımlı şu demek oluyor ki dairesel bir yapıda olduğu görülmekte. Nissan GTR’ ın performansının bir sır olmasının en büyük sebebi de bu. Track Edition ise tasarım olarak ön tampondaki karbon fiber ekleri, yan etekler ve bagaj üstü spoyler ile standart GTR’ lardan ayrılıyor. Bu ek olarak aracın aslına bakarsan muhteşem olan yol tutuşunu arttırıyor. Ek olarak arka tampondaki difüzör de standart GTR’ lardakinden daha da öne çıkmış durumda.

nissan gtr track edition 6

2017 Nissan GT-R Track Edition İç Mekân

                İç mekân ise bildiğimiz, standart GTR’ lar şeklinde. Birkaç küçük fark haricinde. Karbon fiber trimler, kapı içlerinden kokpite kadar olan kırmızı dikişler, deri döşeme koltuklar, 8 inçlik dokunmatik ekran, Recaro spor koltuklar ve öteki GTR’ larda da standart olarak gelen Bose sistemi aracın iç yapısını belirleyen en mühim unsurlar. Ek olarak el freninin derhal alt kısmına da Track Edition yazısı yerleştirilmiş, oldukça hoş bir detay.

2017 Nissan GT-R Track Edition Motor

                Aracın doğaüstü performansının en mühim etkenlerinden biri ise Nissan işçileri tarafınca tamamen el ile montajı meydana getirilen, iki turbolu ve 6 silindirli 3.8 litrelik bir motor. Motorun ürettiği güç ise her motor için farklılık göstermekte. Bunun sebebi ise her motorun el ile üretilip, el ile montajlanması. Fakat genel bir averaj ile 520 beygir ve 633nm torkluk çok önemli performansa değerlerine haiz olan vasıta, 6 viteslik manuel bir şanzımana haiz. Motorun bir başka güzel özelliği ise, iki tane turbo ile kesinlikle hiçbir turbo gecikmesine sebep olmaması. 4 çeker ve Nissan üretimi üstüne oturtulmuş araçta motordan çıkan tüm güç ilkin arka tekerlere gönderiliyor. Peşinden lüzumlu olan kadarı ise yeniden ön tekerlere iletiliyor.

nissan gtr track edition 1

2017 Nissan GT-R Track Edition Konfor & Yol Tutuş

                Aracın en başarıya ulaşmış olduğu kısım ise yol tutuşu. Araçta 3 değişik mod bulunmakta. Düzgüsel, Spor ve pist için hazırlanmış Track modu. Düzgüsel’den Track moduna doğru değiştirildikçe süspansiyon ve direksiyon sertleşmekte ve aracın yol tutuşu daha da arttırılmakta. Aracın koltukları ise spor olmasına karşın oldukça rahat şeklinde. Aracın bu aşama efsanevi bir yol tutuşuna haiz olmasının en büyük sebebi ise aracı dizaynı. Nissan GTR’ ın babası olarak da malum Kazutoshi Mizuno, aracı dizayn ederken doğadan esin adlığını belirtmekte. Aracın yan dikiz aynalarından, kapı ve kasasında bulunan tüm girinti ve çıkıntıların hepsinin temel amacı, arkadaki büyük spoylere hava akışı sağlamak. Bu sayede vasıta ne hızla olursa olsun muhteşem yol tutuşu sağlamakta. Aracın kendi ülkesindeki tek rakibi olan Lexus LFA ise hem kalkış hem yol tutuşu hem de fiyat mevzusunda GTR’ dan geride kalmış durumda. Fiyat mevzusunda geride kalmıştan kastımız, Lexus LFA’ in nerdeyse 3 Nissan GTR parasına satılması.

nissan gtr track edition 3

2017 Nissan GT-R Track Edition Teknik Özellikler

                Aracın Track Edition paketi ile elde etmiş olduğu yeni Spoyler ve karbon fiber etekler ile, yol tutuşu oldukça daha artmış. 0 – 100 km kalkışı ise resmi olarak belirtilmese de 3 saniyenin altında olacağı tahmin edilmekte. Nismo ekibi ile birlikte geliştirilen Track Edition GTR, standart olarak gelen klima, radyo, cd çalar, şeklinde özelliklere haiz. Bununla beraber ABS fren sistemine de haiz olan araçta, karbon fiber araç-gereç de kullanılmış. Araçla ilgili birkaç ince detay ise, aracın ön farlarının direksiyon takip sisteminin barındırmaması. Bunun sebebi ise, aracın muhteşem viraja giriş hızı ve oldukça süratli yön değiştirebilmesi. Şu an piyasada Nissan GTR’ın hızına yetişebilecek bir fark direksiyon takip sistemi bulunmamakta. Bir öteki detay ise, jantların kenarlarında bulunan ve teker ile birleştiği yerden birazcık daha dışarı çıkan kısımlar. Bu kısımlar Nissan GTR’ in süratli dönüşler esnasında tekerlerinin jantlardan ayrılmaması için tasarlanmış. Araçla ilgili kati performans değerleri, fiyatı, nerelerde satışa sunulacağı şeklinde bilgiler ise yayınlanmış değil. Fakat eski GTR’ lara bakıldığında Üst hızının minimum 300km/s olacağı, 0 – 100 km zamanının ise 3 saniyenin altında olacağı tahminler içinde. Fiyatının ise Geçen yıl çıkmış olan Nismo ve Track Edition GTR’ lar içinde olacağı söylenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir