Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
motor yagi
Pratik Bilgiler 223 views 0

Motor Yağını Nasıl Seçmelisiniz?

Motor Yağını Nasıl Seçmelisiniz?

motor yagi

İçten yanmalı motorların olmazsa olmazı; motor yağıdır. Tıpkı damarlarınızda dolaşan kan gibi, motor yağı da motorunuzun en önemli bileşenidir. Motor yağı, sürtünen parçalar ve tüm hareketli parçalar üzerinde bir film tabakası oluşturarak hem motorun ısınmasını hem de aşınmasını önler.  Otomobil, motosiklet, kamyonet, otobüs gibi taşıtların motor performansını korumak ve motorunuzun uzun ömürlü olmasını sağlamak için düzenli aralıklarla motor yağınızı değiştirmeniz gerekir. Ayrıca, düzenli olarak yağ bakımı yaptırmanız motorunuzun daha temiz olmasını da sağlayacaktır. Uzun süre değiştirilmeyen yağ özelliğini kaybedecektir. Özelliğini kaybeden yağlar motordaki metal yüzeylerde aşınmaya, kılcal çiziklere ve motorun aşırı ısınmasına neden olacaktır.

 

Motor Yağı Seçerken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Seçmiş olduğunuz yağın motorunuza uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Motor yağı için araç özelliği, yakıt türü, motor hacmi, motor yapısı gibi özelliklere bakarak uygun yağı seçebilirsiniz. Aracın motorunun dizel veya benzinli olması motor yağı seçme konusunda çok önemlidir. Benzinli motorlarda SB, SC, SF, SD, SA, SE ve SG tip motor yağları kullanılır. SA ve SB tip yağlar, hafif yükte çalışan araçlara uygundur. SG tip olan yağlar piyasadaki en üst seviye yağlardır. Dizel araçlarda CB, CA, CC ve CD tip yağlar kullanılır. CB düşük kalitede mazot ile çalışan dizel araçlarda kullanılır. CA ise iyi kalite mazotla çalışan dizel araçlarda kullanılır.

Motor yağlarının derecesi düşük ve yüksek sıcaklıklardaki akışkanlığına göre sınıflandırılır ve SAE kısaltması ile belirlenir. Düşük SAE numaraları; ince ve akıcı yağlardır. Motor yağı seçimlerinde bu derecelere dikkat edilmelidir. Yüksek devirli motorlarda yağ boşluğu az olduğundan SAE derecesi yüksek yağlar kullanılır. Orta devirli motorlarda ise orta SAE derecesine sahip yağlar tercih edilmelidir. Düşük devirli motorlarda SAE derecesi yüksek olan yağlar kullanılabilir.

Motor Yağı Değişimi Nasıl Olur?

Yağ değişimi yaparken tamamen eski yağın boşaltılması gerekir. Yağ filtresi yenisiyle değiştirilir. Yeni yağ koyulurken, doğru oranda koyulduğuna emin olunmalıdır. Herhangi bir akma olup olmadığı kontrol edilmelidir. En verimli kullanım için yılda bir defa motor yağı değişimi yapılır.

En İyi Motor Yağı Markaları Nelerdir?

Motor yağları; parçaların soğutulmasına yardımcı olmak, parçaların deformasyonunu önlemek, motoru temizlemek, verimliliği arttırmak gibi özellikler sunan tam sentetik, yarı sentetik ve mineral olarak üçe ayrılır. Doğru yağı kullandığınızda, hem verimliliği hem de enerji tasarrufunu artırmış olursunuz. Motor yağında öne çıkan markaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Castrol: Dünya çapında otomotiv, endüstriyel, gres ve benzeri hizmetler sunan İngiltere merkezli bir firmadır. Tam sentetik, yarı sentetik ve mineral yağlar olmak üzere çok geniş motor yağı grubu hizmete sunmuştur.
  • Motul: 160 yıldır endüstriyel yağlar ve yüksek performanslı motorlar üreten Fransız menşeili bir marka olan Motul en çok tercih edilen markalar arasındadır. Tüm taşıt tipleri için yağları mevcuttur.
  • Mobil: Çok tercih edilen markalardan biridir. Hem ticari hem de binek araçlar için farklı modellerde motor yağları mevcuttur.
  • Shell: Dünyadaki en ünlü madeni yağ tedarikçilerinden biri olan Shell binek araç yağları, advance motosiklet yağları ve rimula ağır hizmet yağları ile tanınır. Yüksek performans için Helix tam sentetik motor yağları da çokça tercih edilmektedir.
  • Liqui Moly: Yüzde 15’e kadar yakıt tasarrufu basınç ve yüksek ısı altında mükemmel performans gösteren ve yüzde 30’a uzayan motor ömrü gibi özelliklerle yine en çok tercih edilen markalardan biridir.
  • Elf: Total Turkey olarak İzmir Menemen’de uluslararası ve yerel standartları karşılayan madeni yağ harmanlama tesisinde 50.000 ton madeni yağ üretimi yapan bir firma olarak dünyada 7. en büyük üretim kapasitesine sahiptir. Piyasada tercih edilen markalardan biridir.

Aracınıza, motor tipinize ve tercihlerinize en uygun motor yağı fiyatlarını bulmak iade garantisi ile kolayca satın almak için otolye.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir