Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
lpgye zam geldi 614a02d6a13de
Oto Haberleri 58 views 0

LPG’ye Zam Geldi

LPG’ye Zam Geldi

Tarih: 11-06-2013
TÜPRAŞ ın LPG rafineri çıkış fiyatına yapmış olduğu yeni zammın aynı oranda otogaz fiyatına yansıması planlanıyor. LPG dağıtım şirketi ve illere nazaran değişmekle birlikte yeni zam sonrası 1 litre LPG’nin fiyatı ise (Ankara) bugünden geçerli olmak suretiyle 2,40 lira civarına terfi etti. Bu da averaj yüzde 11’lik bir zam anlamına geliyor….

Benzinde Şaha Kalktı

Süre gazetesinin haberine nazaran, Ağustos ayı içinde 3 kez zam gören benzinin litresi 4.57 TL’ye çıktı. 1 Ağustos’ta 8-9 kuruş, 11 Ağustos’ta ise 9 kuruş zamlanan benzine son olarak 22 Ağustos’tan itibaren de 11 kuruş zam yapılmıştı. Böylece 55 litrelik bir depo benzinin fiyatı ay başından bu yana 11 TL yükselerek 251 TL’ye çıkmıştı.

 

Norveç’e Yaklaştık

Üst üste gelen zamlara rağmen Türkiye, Norveç’ten sonrasında dünyadaki en pahalı benzini kullanan ikinci ülke olma ünvanını korudu. Norveç’te benzin 2.10 euroya (4.70 TL) satılıyor.

Dünya benzin liginde üçüncü sırada 4.17 TL ile Hollanda bulunuyor. Onu 4.16 TL ile Danimarka ve 4.15 TL ile İtalya izliyor. Yeni bir kurtarma paketine ihtiyacı olup olmadığı tartışılan, Yunanistan’da benzinin litresi 4 TL’den satılıyor. ABD’de benzinin litresi ise 1.79 TL.

Benzin fiyatı petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak otomatikman ayarlanıyor. ABD merkez bankasının ABD ekonomisindeki toparlanmayı desteklemek için harekete geçebileceği beklentisi, ABD’deki petrol stoklarının azalması, Çin’in senenin ikinci yarısında ekonomiyi teşvik edecek kararlar alacağı açıklaması ve politik gelişmeler sebebiyle Brent petrolün fiyatı 115.92 dolara ulaşmıştı.

Bu Mevzu Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşın!
Üye olmadan yorum yapabilir, bu mevzu ile ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İsim / Soyisim:

İl:

Yorumunuz:

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir