Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
isi sensoru resmi 150x100 1
Araba Arızaları 1.803 views 0

Lpg Enjektör Arızası Tamiri,Iyi mi Anlaşılır?


Lpg Enjektör Arızası Tamiri,Iyi mi Anlaşılır?

Otogaz kullanan araçlarda, seneler içinde lpg enjektör arızası olması kaçınılmazdır. Lpg enjektör arızasından şüpheleniliyorsa, aracın benzinde çalışırken de aynı şekilde emareler verip vermediği incelenmelidir. Mesele yalnız vasıta lpg modundayken oluyor ise, aracı servise götürüp, bilgisayara bağlayarak probleminin lpg enjektöründe olup olmadığını tespit ettirmek gerekir. Lpg enjektör tutarları 10$-30$ içinde değişebilir. Lpg enjektör arızasına sebebiyet veren başlıca nedenler şunlardır:

  1. Fena yakıt ve katkı maddeleri : yalnız güvenilir akaryakıt istasyonlarından yakıt alınması bu tür arızaların oluşmasını önleyebilir.
  2. Filtre değişimi ve bakımların zamanında yapılmaması : lpg sistem ekipmanlarının tertipli emek harcaması için sistem bakımlarının vaktinde yapılması gereklidir. Bu şekilde oluşacak herhangi bir arıza evvel tespit edilebilir. Yada zamanında bakım yapılmadığı için oluşacak hasarlar önlenmiş olur.
  3. Montaj hatası : lpg sistemi montajını aracı iyi bilen bir ustanın yapması yararlı olacaktır. Fena usta ve ucuz işçilik, sistemin muntazam çalışmasına engel olabilmekte ve enjektörleri de bozabilmektedir.

Lpg enjektör arızası emareleri nedir?

Lpg enjektör arızası yaşanmış olan araçta:

  • Vasıta rölantideyken motorda dalgalanma yaşanır. Yüksek vitesten boşa atınca motorun stop etmesi de yaşanmaktadır.
  • Aracın motor arıza lambası yanabilir. Bunun sebebi Lpg enjektörü arızasına bağlı olarak, silindirlere zengin-fakir yakıt karışımı düzensiz gönderilmesidir.
  • Vasıta seyir halindeyken, gaza basıldığında aracın devirlerde tekleme yaşamasından anlaşılabilir.
  • Lpg enjektör arızası yaşayan vasıta geç çalışabilir.
  • Varlıklı-fakir yakıt karışımı ayarlanamadığından belirgin bir yakıt tüketimi artışı gözlenir.
  • Lpg enjektöründe arıza var ise araçta performans kaybı ve tekleme yaşanır.
  • Bazı sistemlerde aracın benzinden gaza geçmemesi lpg enjektör arızasından oluşur.

Aracınızda bu emareleri alıyorsanız, aracı servisçinize götürüp arızasını inceletiniz.

Lpg enjektör arızası iyi mi tespit edilir?

Lpg enjektör arızasını tespit etmenin kolay bir yöntemi vardır. Lpg enjektörleri motorun üst kısmında bulunur. Buraya minik, ince lastik borularla lpg gelir. Vasıta çalışır halde iken gaza geçirilir. Gaza geçirdikten sonrasında bir pense yardımıyla, enjektörlere gelen lestik boruları teker teker sıkarak motorun durumu gözetlenir. Enjektörü arızalı olmayan lastik boru sıkıldığında motor sarsıntı yaşayacaktır. Enjektör arızası olan hortum sıkıldığında ise motorun çalışmasında değişim olmayacaktır. Bu durumda aracın servisçiye götürülmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir