Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Araba Arızaları 380 views 0

Eskimiş Veya Arızalı Bujilerin Belirtileri Sorunları Maliyeti

Eskimiş Veya Arızalı Bujilerin Belirtileri Sorunları Maliyeti

Bir araçta arızalı buji varsa yavaş hızlanma, çekişte düşme, fazla yakma ve araçta çalıştırma zorluğu ortak işaretlerdendir.

Buji, aracımızın motorunda bulunan yanma odasında benzin hava karışımını ateşlemek için kıvılcım üreten bir parçadır. İçten yanmalı araçların hepsinde buji bulunur. 1930’lu yıllardan itibaren hala her araçta kullanılmaktadır ve yerine başka bir teknoloji geliştirilmemiştir.

Bujiler yanma odasında bulunan hava-yakıt karışımını ateşleyebilmek için ateşleme bobininden gönderilen elektrik sinyalini önceden belirlenmiş bir zamanda iletmek üzere tasarlanmıştır. Her araç kendine uygun malzemeden üretilen buji tipine ihtiyaç duyar. Kaliteli ve sağlam bir buji yakıtı verimli şekilde yakar. Arıza buji ise aracınızın hiç çalışmamasına neden olabilir.

Bujiler, aracın çalışması için rutin bakımları yapılması gereken motor yağı, yakıt ve hava filtreleri gibi belirli bir kilometreden sonra değiştirilmelidir. Türkiye’de satılan araçların bujileri her 30 bin ile 40 bin kilometre arasında değiştirilmesi gerekiyor. Ancak bazen bujiler bu kadar kilometre dolmadan da yıpranma ve arıza nedeniyle değiştirilmesi gerekiyor.

Bujilerin değişmesi gerektiğinin belirtileri.

1- Yavaş hızlanma

Çoğu araçta aracın gaz yememesi nedeniyle, zayıf ivmelenmesinin en yaygın sebebi ateşleme sistemindeki bir arızadır. Günümüzde modern araba motorları, aracın ECU’dan aldığı sinyal ile ateşleme sistemine bujiyi ateşlemek için ne zaman elektrik gönderileceğini söyleyen birden fazla sensöre sahiptir. Ancak arızalanan veya yıpranan bujiler,hava-yakıt karışımını ateşleyecek kadar sıcak bir kıvılcım üretemez. Bu durumunda da motorun çalışma verimi azalır ve araç ivmelenme sağlayamaz.
Aracınızın rampalarda bayıldığını, veya eskisi kadar çabuk hızlanmadığını fark ederseniz bujilerinizi kontrol etmelisiniz. Ancak kötü yakıt filtresi, ekimiş veya tıkalı yakıt enjektörleri veya oksijen sensörüyla alakalı bir durumda olabilir. Bunun için işini bilen bir tamirci ile iletişime geçmekte fayda var.

2- Aracın fazla yakması

Düzgün şekilde çalışan bir buji, motorun yanma döngüsünde yakıtın verimli bir şekilde yanmasına yardımcı olur. Buji kablosu veya buji elektrotları arasında boşluğun birbirinden çok uzak veya yakın olması nedeniyle yakıt artışı olur. Bir tamirciye gittiğinizde usta bujinizi sökecek ve üstüne bakacaktır. eğer elektrot iyice erimişse değişmesini söyleyecektir.

3- Motorda tekleme

Aracınızın motoru özellikle düşük devirlerde tekleme yapıyorsa bunun tek sorumlusu ateşleme sistemindendir. Bu teklemeler genelde bujilerin bir veya bir kaçının çalışmadığı anlamına gelir.

4- Aracın kendi kendine gaz vermesi

Aracınızda siz gaz vermemenize rağmen hızlanma oluyorsa veya, gaz vermenize rağmen araçta ivmelenme yavaşsa bujilerinizden olabilir. Motor içerisine hava yakıt karışımını emer ancak bujiler doğru ateşmei sağlayamazsa motor ya boğulur ivmelenmez, ya da birden olması gerekenden fazla yanma olur bu seferde aracınız sebepsiz yere hızlanır.

5- Vites boştayken kaba ses çıkarması

Arızalı bir buji, motor rölantideyken daha ser ses çıkmasına neden olaiblir. Araç rölantide beklerken sarsılabilir veya motor tekleyebilir.

6- Titreşim sesi

Araçta siz gaza bastığınızda artan, ayağınızı gazdan çektiğinizde ise azalan bir titreşim sesi varsa bu ses bujilerden geliyordur. Elektrotu biten bujiler daha fazla sesli çalışırlar.

7- Aracı zor çalıştırma

Yıpranmış bir buji aracınızı özellikle sabahları zor çalışmasına sebep olur. Aracınızı çalıştırmak için 2 den daha fazla marş yapmanız gerekbilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir