Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
dizeller gaza geldi 614a02d1236a4
Oto Haberleri 15 views 0

Dizeller Gaza Geldi

Dizeller Gaza Geldi

Tarih: 14-06-2013
Benzinli araçlarda görmeye alışık olunan gazlı sistemler dizellere de uygulanmaya başladı. Antalya’da bir şirket araçlara sıkıştırılmış doğalgazla (CNG) çalışan sistem monte etmeye başladı. İtalya’dan ithal edilen CNG sisteminin yakıttan yüzde 25 tutum elde etmiş olduğu, aracın performansını ise yüzde 20 artırdığı belirtiliyor….

Pahalı akaryakıt karşısında LPG daha ucuz olması sebebiyle tercih ediliyor. Bir tek bu imkandan dizel araçlar yakın zamana kadar faydalanamıyordu.

Antalya’dan bir şirket bu duruma ilaç geliştirdi. Biem Alternatif Yakıt Sistemleri adlı şirket İtalya’dan ithal etmiş olduğu CNG dönüşüm sistemlerini dizel araçlara monte etmeye başladı.

Yarısı dizel yakıt, geri kalanı CNG ile çalışan araçlardan ilkinin Antalya’da, ötekinin ise Bursa’da bulunduğunu özetleyen Biem Satış Müdürü Fehmi Küçükler, dönüştürülmüş araçlarda yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlandığını, yüzde 20 de performans artışı yakalandığını söylemiş oldu. Sistemin, İtalya’da üç senedir kullanıldığını özetleyen Küçükler, “Bugüne dek uygulanmamasının sebebi Türkiye’de CNG istasyon ağının olmamasıydı. Artık bu gerçekleşiyor.” dedi.

Küçükler, Antalya, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Sakarya, Bolu, Ankara, Kayseri, Van, Konya illerinde dolum istasyonları bulunduğunu ve sayının arttığını söylemiş oldu. Fiyat, binek araçlarda 3 -4 bin lira içinde, büyük ticari araçlarda ise 9 bin lirayı buluyor. Bu sistemin büyük ticari vasıta sahipleri için daha avantajlı bulunduğunu kaydeden Küçükler, “Günde 200 kilometre yol icra eden bir araçta averaj 40 TL tutum sağlıyor. Bu da aylık bin 200 TL tutum anlamına geliyor. Sistem 8 ayda kendini amorti ediyor.” diye konuştu. Küçükler, kilometrede 47 kuruş yakan bir aracın tüketiminin dönüşümden sonrasında 34 kuruşa gerilediğini belirtti.

CNG kurulan araçlara 90 litre büyüklüğünde (20 metreküp) 10 milimetre çelikten üretilmiş tank takılıyor. Bir tank dolusu CNG ile 329 kilometre yol kat ediliyor. Sayısı üçe kadar artırılabilen tanklarla bin kilometre civarında gitmek mümkün. Maliyeti artıran etkenin ithal tanklar bulunduğunu kaydeden Küçükler, ürünlerinin en temiz fosil yakıt olan doğalgaz kullanımı sebebiyle çevre dostu bulunduğunu da altını çizdi.

Bu Mevzu Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşın!
Üye olmadan yorum yapabilir, bu mevzu hakkında düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İsim / Soyisim:

İl:

Yorumunuz:

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir