Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
degisen parca ve boyali parca nasil anlasilir 614a00525a5e8
Oto Haberleri 30 views 0

Değişen Parça ve Boyalı Parça Iyi mi Anlaşılır?

Değişen Parça ve Boyalı Parça Iyi mi Anlaşılır?

Tarih: 14-12-2019
Arabanın değişen parçasının olup olmadığı iyi mi anlaşılır? Araçlarda boyalı parça iyi mi anlaşılır? Değişen parça ve boyalı parça kontrolleri iyi mi yapılır? İkinci el alırken kaporta kontrolü iyi mi yapılır? Paslı araç alınır mı? İkinci el bir araç alacaksanız bunlar bilinmesi gereksinim duyulan önemli konulardır….

İkinci el bir araç almayı düşünüyorsanız, değişen ve boyalı parça kontrollerini iyi mi yapacağınızı bilmek önemlidir. Aracın şasi numarası ile sorgulanması ve expertizinin yapılması geçmişteki kaza ve hasar onarımlarını öğrenmenize destek sağlar. Bir tek bazı kazalar sigorta şirketlerine bildirilmez ve hasar onarımları araç sahibi tarafınca yaptırılır. Araçta oluşan kaporta hasarları boya ve macun yardımıyla eski haline getirilebilir. Küçük çaplı çarpmalar, çizikler ve göçükler sebebi ile meydana getirilen boya işlemleri önemli değildir. Önemli olan aracın değişen parçasının olup olmadığı ve büyük bir kazaya karışıp karışmadığıdır. Bu şekilde bir durumda motor, şanzıman ve şasiler ağır hasar alabilir ve araç ne kadar toplanırsa toplansın orijinali benzer halde randıman vermez. Sürekli sorun çıkarmaya ve arıza hayata geçirmeye hazır potansiyel bir tehlikedir. Gene de ben bu aracı alacağım derseniz, satarken zarar etmemeniz açısından aracın kusuruna gore piyasa fiyatının altında bir karşılık ödemelisiniz.

Eğer dürüst bir satıcıya denk gelmezseniz, aracın değişen ve boyalı parçalarını sizden gizleyebilir. Ya da aracın üçüncü sahibi siz olacaksanız, size satan kişinin de aracın geçmişinden haberi olmayabilir. Bu şekilde bir durumda aracın değişen ve boyalı parçalarını iyi mi denetim etmeniz gerektirme ettiğini size resimlerle anlatmaya çalışacağım.

 

Parçalarda Renk Uyuşmazlığı

Fotoğraftaki araca bakmış olduğunuzda, kısa sürede işlem görmüş boyalı parçanın hangisi bulunduğunu anlayabildiniz mi?

Arka kapı birazcık daha karanlık görünüyor değil mi? Boyalı parçayı anlamanın en kolay belirtilerden biri, aracın orjinal boyasının tutmaması ve boyadaki renk farklılıklarıdır. Fakat bu sürekli bu kadar kolay anlaşılmayabilir. Bazı maharetli ustalar neredeyse aracın orijinal boyasına yakın boyama işlemi yapmaktadır.

İşin püf noktası aracı güneşe çıkarmak, değişik mesafelerden ve değişik açılardan bakmaktır. Bu şekilde farkı bulmak daha kolaydır.

 

Kaputun, Kapıların ve Bagaj Kapağının Kontrolü

Bu aracın ön yolcu kapısı kolay kapanmıyor. Oklara bakarsanız ön kapının muntazam hizalanmadığını da görebilirsiniz. Yanlış hizalanmış bir kapı sürekli aracın kaza yapmış olduğu anlamına gelmez fakat kuşkulanmanız için bir nedendir.

Eski araçlarda kapı menteşeleri yıpranarak kapının aşağı inmesine niçin olur. Bu şekilde bir durumda da kapı muntazam ve kolayca kapanmayabilir.Bu sebeple kilit mekanizması ile kilit yuvası aynı hizada değildir. Bu durum bir çok vakit fazlaca kullanıldığı için sürücü kapılarında daha oldukça meydana gelir.

 

Kaportadaki Kalıp Çizgilerini Denetim Edin

Aracın tüm kaportasını inceleyin ve kalıp çizgilerinin uyumunu deneyin. Kalıp çizgisi kaput, kapılar ve bagaj kapalıyken hepsinde aynı hizada olmalıdır. Resimdeki aracı incelediğinizde arka kapı kalıp çizgisinin aynı hizada olmadığını kolaylıkla görebilirsiniz. Bu da göz ardı edilmemesi gereksinim duyulan önemli bir ipucudur.

 

Ön ve Arka Tamponu Denetim Edin

Resimdeki arabanın ön tamponuna bakarsanız yerine tam olarak oturmamış. Hatta daha dikkatli bakarsanız tamponun rengi de farklıdır. Ön tamponda bir işlem yapıldığı belli oluyor. Bu şekilde bir durum farkederseniz bu bölgeyi daha yakından incelemeli ve satıcıya durumu sormalısınız.

Aracın her iki tamponunu da deneyin. Tamponlar kompozit ve plastik malzemeden yapıldıkları için bir kaza anında kolayca çatlar ve kırılır. Tamponların kırılması ve onarılması trafik kazalarının en iyi göstergesidir.

 

Diğeri Parça İle Karşılaştırın

Eğer birşey doğru görünmüyorsa, diğeri taraftaki parça ile karşılaştırın. Örneğin resimdeki arabanın sağ kapısı ile çamurluk içinde büyük bir aralık mevcut. Sol tarafı denetim ettiğimizde aralık neredeyse asla yok.

Şimdi yukarıdaki siyah Toyota’nın iki resmini karşılaştıralım. Kaputu açıp bakmış olduğunuzda hangi tarafın hasar gördüğünü anlamak oldukça kolay. Sol ön çamurlukta herşey düzgüsel fakat sağ ön çamurluk darbe almış. Çamurluğu tutan iki civatanın etrafındaki alana bakınca küçük bir kaza yapmış olduğu görülüyor. Boya kalitesinin de düşük olduğu oldukça belli.

 

Boya Yansımasındaki Çizgileri Denetim Edin

Boyadaki yansımaları deneyin.Örneğin bu otomobil yeni benzer halde duruyor. Çizgiler düz, çamurluk ve kapılar hizalı. Boya oldukça tutarlı ve pürüzsüz duruyor.

Bu aracın arka çamurluğuna bakmış olduğunuzda ise yansımadaki düzensizlikleri görebilirsiniz. Bu durumda çamurluğun işlem gördüğünden şüphelenmek gerekir.

Çamurluğa daha yakından baktığımızda verniğin soyulduğunu gördük. Bu durum çamurluğun boyandığının kati işaretidir.

 

Farları ve Stopları Denetim Edin

Farların yada stop lambalarının içinde buğulanma var mı deneyin. Bu durum bir çok vakit çatlak (ampul takılıysa) bir farın göstergesidir. Buğulanma olan farın çevresini dikkatlice inceleyin. Farın değişmesi gerekecek ve far değişimleri oldukça pahalıdır.

Her iki farıda karşılaştırın. Farlardan biri eski diğeri yeniyse, yeni far yakın bir zamanda takılmıştır. Bunun sebebi ise büyük olasılıkla aracın kaza yapmış olmasıdır.

 

Boya Dokusundaki Farklılıkları Denetim Edin

Boyanın kalitesine ve dokusuna bakın. Taze bir boya değişik bir dokuya haizdir. kaporta onarımı esnasında zımpara izleri de sıkça görülür. Bu fotoğrafta zımpara izlerini kolaylıkla görebilirsiniz. Bu durum aracın boyandığının net bir işaretidir.

Boya yüzeyini avuç içinizle deneyin ve hissetmeye çalışın. Orijinal boya düz ve pürüzsüz olmalıdır. Tekrardan boyanan paneller ise portakal kabuğu benzer halde pürüzlü olur.

 

Boya İzleri Arayın

Araç üretim esnasında iken, döşem çekilmeden ilkin boyanır. Bu sayede herhangi bir döşem kablosu yada aksesuar malzemesi boyanmamış olur. Resimdeki kapı kablo tesisatına baktığımızda aracın işlem gördüğünü ve boyama esnasında kablolara da boya püskürtüldüğünü görmekteyiz.

 

Boyanın Soyulması

Boyanın soyulması yada kavlaması, kalitesiz bir boya işleminin göstergesidir. Bir çok vakit tamponlarda soyulmuş boyalara rastlayabilirsiniz.

 

Parçaların Civatalarını Denetim Edin

Kaputu ve bagaj kapağını açarak civataları deneyin. Asla dokunulmamış benzer halde mi duruyor, yoksa civatalar soyulmuş mu? Sağdaki resme bakmış olduğunuzda civatalarda asla soyulma olmadığını ve orjinal etiketi bulunduğunu görebilirsiniz. Çıkartma eksikse ve civatalar tahriş edilmişse kaput ya değiştirilmiş ya da sökülüp takılarak tekrardan ayarlanmıştır.

 

Sel Hasarlı Araçlardan Kaçının

Sel hasarlı araçları almaktan kaçının. Bu araçlar her ne kadar yenilense de aracın ömrü süresince arıza yapma potansiyeline haizdir. Çeşitli elektrik, elektronik donanımlarının arıza yapması, araçta korozyon ve küf oluşması kaçınılmazdır. Son zamanlarda ikinci el piyasasında bu araçlar fazlaca yaygındır.

Aracın kapısını açın ve hoparlörlerini deneyin. Resimdeki hoparlörün kirli ve beyaz kısmı aracın sele maruz kaldığını gösteriyor. Bu durumda her iki hoparlörde denetim edilmelidir.

Ek olarak araç içindeki kokuya dikkat edin. Satıcı küf kokusunu saklamak için parfüm kokusunu abartmış olabilir. Yada aracın temizlendiğine dair yoğun bir deterjan kokusu alabilirsiniz. Bir araç oto kuaförden yeni çıkıp satışa sunulmuşsa bu durumdan da şüphelenebilirsiniz. Paspasları ve döşeme altlarını deneyin. Plastik aksamlarda soyulma var mı inceleyin. Suya maruz kalan araç ne olursa olsun kendisini belli eder. Ek olarak aracın şasi numarasından sorgulanması da geçmişi hakkında size informasyon verecektir.

 

Kaportasında Pas Olan Araç Alınır mı?

Bilhassa kış aylarında karayollarında yoğun tuz kullanımı araçların paslanmasına yol açmaktadır. Aracın paslanmaya karşı lüzumlu önlemleri alınmazsa, 7-10 yaşın üstünde küçücük paslanmalar ortaya çıkacaktır. Bu paslar geçici olarak onarım edilebilir. Bir tek korozyon işlemi başladıktan sonrasında durdurulması fazlaca zor olsa gerek. Çağıl otomobillerin metal aksamları daha iyi olmakla birlikte paslanma problemleri giderilmemiştir.

Bir aracın paslı yüzeyleri temizlenip giderilse bile, ondan sonrasında gene ortaya çıkacaktır. Daha önemlisi, dış yüzey paslanmışsa eğer iç bileşenlerin durumu daha da kötüdür. Fren hatları ve aracın alt yüzeyi çürümeye başlamış anlamına gelir. Bu yüzden tıpkı hasarlı araçlar benzer halde aşırı paslı araçlardan da kaçınmak gerekir.

Bu Mevzu Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşın!
Üye olmadan yorum yapabilir, bu mevzu ile ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İsim / Soyisim:

İl:

Yorumunuz:

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir