Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
cozuldu dizel aracta motor titremesi neden olur dizel arac motor titremesi cozumu 6148adf4e5610
Araba Rehberi 42 views 0

(ÇÖZÜLDÜ) Dizel Araçta Motor Titremesi Niçin Olur? Dizel Vasıta Motor Titremesi Çözümü

Aracın kalbi motordur desek sanırım yanlış bir ifade kullanmayız. Son yıllarda yakıt tasarrufu için geliştirilen ve uzun ömürlü olmaları ile dikkat çeken dizel motorlarda dönem dönem çeşitli arızalara denk gelebiliyoruz. Bundan dolayı de sizler için dizel vasıta motor titremesi problemi ve çözümü üstüne bir rehber hazırladık. Pandeminin de tesiri ile ikinci el vasıta satışları bir fazlaca terfi etti ve yüksek km’li araçlara binmeye başladık. Haliyle daha çok mesele ile karşılaşıyoruz.

Dizel vasıta motor titremesi niçin olur?
Dizel otomobillerde motor titremesine sebep olan ve ustaların en fazlaca karşılaşmış olduğu problemler aşağıdaki gibidir.

Kırık denge mili
Yıpranmış triger kayışı yada zinciri
Motor titreşim uyum dengeleyicisi
Arızalı bujiler yada buji kabloları (Ateşlemede mesele çıkarır, çekişi düşürür)
Gevşek yada hafifçe kırık motor kulakları (Tehlikelidir, motor düşebilir, gözle görülebilir çatlaklar vardır)

Dizel araçlarda motor titremesi problemi yaşıyorsanız kesinlikle derhal ustanıza gitmeniz gerekmektedir. Yukarıda belirttiğimiz tüm problemler dizel otomobillerde motor titremesine sebep olan en mühim nedenlerdir. Kolay bir halde onarılabilirler. Sadece bu mesele devam ederken aracı etken olarak kullanmanız araca ciddi zararlar verebilir. Mesela gevşeyen yada kırılan motor kulakları problemi fazlaca ciddidir. Motoru aracın üst kısmında tutan yer motor kulaklarıdır. Bu kulaklar fazlaca dayanıklı bir metal malzemeden yapılmıştır. Sadece zaman içinde aşınan bu kulaklar çatlayabilir, vasıta hendeğe yada bir çukura süratli ve sert girdiyse esneme yapmış olup kırılabilir. Bir süre sonrasında tamamen kırılan motor kulakları sebebiyle motor aşağı düşebilir ve ciddi bir zarara hatta kazaya niçin olabilirsiniz.

Dizel vasıta motor titremesi iyi mi çözülür?
Bununla beraber en yaygın sorunlardan birisi de bujilerde meydana gelen sorunlardır. Araçlarda ateşleme ve motor hareketinin çekiş enerjisini etkileyecek bujiler mevcuttur. Motora gelen bazı kablolar direkt olarak bujilere bağlanır ve bujiler bir organizatör görevi görerek motorun doğru bir halde işlemesini sağlar. Sadece bujilerde meydana gelen hasarlar, yağlanmalar aracın çekiş enerjisini düşürür ve rölanti problemlerine niçin olur. Motor derhal ısınmayabilir yada gücü azaldığı için ilk emek harcama esnasında motorda titremeye sebep olabilir. Bazı sorunlarda bujileri temizletmek bile işe yarayabildiği benzer biçimde kabloların değişimi de motorda titremeyi kolayca kesebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir