Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
cam catlagi
Pratik Bilgiler 211 views 0

Camdaki Çatlak Yürümeden Nasıl Tamir Edilir Maliyeti Ne Kadardır ?

Camdaki Çatlak Yürümeden Nasıl Tamir Edilir Maliyeti Ne Kadardır ?

Yolda giderken bir anda önünüzdeki arabanın lastiğinden camınıza taş sekebilir ve camınız çatlayabilir. İşte bu yazımızda cam çatlağı tamirinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

İlk olarak bu işlemi yapmak için camınız çatlar çatlamaz acele edin. Çünkü çatlağın camın diğer taraflarına yayılmaması lazım. Tamir kiti çoğu yapı marketlerde, oto aksesuarcılar da bulunuyor. Kitin piyasa fiyatı 50 lira civarında. Aslında bu kiti oto camcılarda yapıyor, ancak 150 lira ücret istiyorlar. Buna hiç gerek yok. Uygulanması gayet basit olan cam çatlağı kitini adım adım inceleyelim.
1. Adım- Çatlağı dışarıdan fiber beze alkol dökerek iyice temizleyin. Toz veya başka bir şey kalmadığına emin olun.
2. Adım- Çatlağın olduğu yere, arkasından bir karton koyun. Çatlağın çevresini de siyah elektrik bandı ile kare şeklinde çerçeveleyin.
3. Adım- Raptiye veya iğne gibi bir şeyle camın içerisinde cam kırıkları ve küçük parçalar varsa iyice temizleyin. Emin olmak için çatlağın ortasına doğru hızlıca üfleyin.
4. Adım- Kitin içinden çıkan yapışkanlı çerçeveyi çatlak tam ortasına gelecek şekilde yapıştırın. Üst tarafını da soyun.
5. Adım- Daha sonra içinden çıkan kaideyi tırnağı yukarı bakacak şekilde çerçevinin üzerine yapıştırın ve parmağınızla iyice bastırın.
6. Adım- Kitin içinden çıkan reçineyi, kaidenin tam ortasından sıkın.
7. Adım- Kaideye şırıngayı takın ve tek elinizle sabitleyerek yukarı doğru vakum yapacak şekilde çekin.
8. Adım- O şekilde güneşli havada 10 dakika, bulutlu havada 20 dakika bekleyin. Ayrıca cama yumruğunuzla yavaş yavaş vurun ki reçine içerisinde hava boşluğu kalmasın.
9. Adım- Bu süreden sonra şırıngayı tutup çıkartın. Çıkardıktan sonra şırınga yukarı çekili halde geri takın.
10. Adım- Daha sonra kaidenin içine hava basıncı verecek şekilde şırıngayı basın. Bu şekilde güneşli havada 20, bulutlu havada 1 saat bekleyin.
11. Adım- Ardından camın üzerine yapıştırdığınız her şeyi sökün.
12. Adım- Kitin içinden çıkan yaprağı çatlağın üzerine yapıştırın. Yaprağın içerisinde hava kalmadığına dikkat edin. Eğer hava varsa maket bıçağı yardımıyla alabilirsiniz.
13. Adım- Bir 20 dakika da bu şekilde bekledikten sonra, Yaprağı bir köşesinden tutup kaldırın.
14. Adım- Maket bıçağını cama paralel tutarak reçine artıklarını temizleyin.
İşlem sonunda camınızdaki çatlağın kaybolduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir