Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
buji kablosu
Araba Arızaları 1.121 views 0

Buji Kablosu Arızası Iyi mi Belli Olur Tamiri Var Mı Maliyeti Ne Kadar?

Buji Kablosu Arızası Iyi mi Belli Olur Tamiri Var Mı Maliyeti Ne Kadar?

Aracımızın ateşleme sisteminde bobinden almış olduğu yüksek gerilimli elektriği bujilere ileten kablodur. 
Aracımızı çalıştırmak için marşa bastığımız anda, marş motoru yüksek gerilimli elektrik üretir. Bu yüksek voltajlı elektrik bir yerlerde kendisine çıkış yolu arar. Bu yol ya topraktır ya da aracın şasesidir. Aracın lastiklerinden dolayı toprağa iletilmeyeceği için şaseye verilir.  Buji kablolarının bağlı olduğu bobin yardımıyla bu elektrik, kablolardan geçer ve bujilere gelir. Bujilerde yüksek gerilim sebebiyle ilk kıvılcımı oluşturur.

Bu kadar uzun olduğuna bakmayın bu yukarıda saydıklarım sizin marşa bastığınızdan çalışmasına kadar süre içinde olup biter. Bobinden yada dağıtıcıdan gelen buji kabloları ne kadar kaliteli olursa ilk emek harcama da o denli iyi olacaktır. Ek olarak bu kabloların aracın gövdesine olan bağlantıları da denetim edilmelidir. Her araçta silindir sayısı kadar buji kablosu vardır.

Buji kablosu eskidiği süre araçta ne benzer biçimde emareler olur?

  • Aracımızda buji arızası olup olmadığı denetim edilmelidir.
  • Vasıta ilk çalışmasında zorlanacaktır.
  • Araçta bilhassa düşük devirlerde tekleme ve titreme olacaktır. (en mühim emare)
  • Müzik sisteminizde siz gaza basınca aynı anda artan bir uğultu olursa, bu problem buji kablolarının kaçırılmış olduğu anlamına gelir.
  • Araçta çekiş düşüklüğü olacaktır.
  • Ek olarak ateşleme tam olmadığı için aracınızda yakıt sarfiyatı da artacaktır.
karbüratörlü araçlarda bobin bulunmaz bu sebeple buji kabloları dağıtıcı ile beraber değişmiş olur. Enjeksiyonlu araçlarda ise bobin bulunur. Genel anlamda bobin ile beraber buji kabloları da değişmiş olur.

Buji kablosu arızası iyi mi tespit edilir?

Kablolarda gözle görünür bir hasar yoksa multimetre denilen bir cihazla ölçüm yapılır.   Ölçüm esnasında angi kablo olması gerekenden daha azca direnç var ise o kablonun değişmesi gerekir. Sadece kablolar genel anlamda tek satılmadığı için set halinde değiştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir