Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
bitik motor
Pratik Bilgiler 424 views 0

Bitik Motor Iyi mi Anlaşılır?

Bitik Motor Iyi mi Anlaşılır?

İkinci el alacakların en fazlaca merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi de aracın motor durumudur. Motor isteyen bir otomobil iyi mi anlaşılır ?
Vasıta motorlarının kullanım şekillerine gore bir ömrü vardır. İçerisinde bulunan parçalar metal olduğundan ve devamlı hareket halinde olduğundan zaman içinde aşınırlar. Aşınarak zayıflayan parçalar çalışmaz hale gelir. Bu durumda arabanın motorunun tümden bir bakıma ihtiyacı olur.
Bir çok şahıs otomobil almadan ilkin araçlarını expertize götürür, orada ölçümünü yaptırır almış olduğu beygir gücüne gore aracın motorunun iyi olup olmadığını anlamaya çalışır.
Bir kere o computestlerde aracın beygir gücünün elle girildiğini bizzat kendi gözlerimle gördüm. Aynı arabayı, aynı gün içinde birden fazla expertize gösterin hepsinde değişik bir netice çıkacaktır. Ek olarak bitmiş motor üfler, öter, çekmez şeklinde şeylerde yanlıştır. Sözgelişi Hyundai tarafınca kullanılan doch motor sıfır olsa bile üfler bunlar yanlış yönlendirmelerdir. Yada bitik motor çekmez diye bir kural yoktur. Yağ yakan otomobil çokta güzel çeker.
Her neyse mevzumuza dönelim, bitik motor iyi mi anlaşılır? Anlamanın tek yolu yoktur. Sadece bir aracı almadan ilkin muhakkak kontrol sürüşü yapın. Motorun çalışmasını anlarsınız. Bitmeye yakın olan arabanın motorunda muhakkak aşınmadan dolayı hafifçe vuruntu sesleri gelir. Bir şahıs aracın gazına basarken öteki bir şahıs ise egzozdan çıkan dumanı denetim etsin. Eğer duman havada kaybolmuyor ve yoğunsa motorda yağ yakma vardır. Bu durum aşınan motor parçalarının yanma odalarına yağ sızdırdığının işaretidir. Başka bir yol aracı çalıştırdıktan sonrasında, rölantide dalgalanma olup olmadığına bakın. Motorunda sorun olan bir vasıta muhakkak rölanti dalgalanması yaşayacaktır.
Vasıta ne kadar iyi kullanılırsa kullanılsın motorlarının muhakkak bir ömrü vardır. Sözgelişi düşük hacimle yüksek güç üreten motorlar daha acele biterken, yüksek hacimle aynı gücü üreten motorlar daha salamdır. Birde motorun yapım malzemesi vardır. Sözgelişi alüminyum ağırlıklı bir peugeot motoru , çelik döküm olan honda motorundan daha kısa sürede bitecektir. Yada seramikten meydana getirilen bir mercedes motoru neredeyse milyon kilometre gidecektir. Vasıta alırken aracın kilometresinin ve markasının fazlaca önemi vardır.
Bitmiş bir motoru yaptırmanın maliyetide yüksektir. Sözgelişi ben 1.6 hdi 308 aracımın motorunu 8500 liraya yaptırdım. Aynı otomobil benzinli motor olsaydı maliyeti yarısı kadar olacaktı.
Son olarak ben kendi fikrimi söyleyim. Benzinli araçlarda 250 bin, dizel araçlarda 200 bin kilometre sonrası talih işine kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir