Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
araclara yeni duzenlemeler geliyor 614a02febc3d4
Oto Haberleri 64 views 0

Araçlara Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Araçlara Yeni Düzenlemeler Geliyor!

Tarih: 19-05-2013
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, otogaz sistemlerini taşıyan motorlu taşıtlar için harekete geçti. Bakanlığın Mayıs ayında yürürlüğe girmesini organize etmiş olduğu mevzuat değişikliğiyle otogaz sistemlerinin depoları, montaj zamanı itibariyle 10. yılını doldurduğunda araçlardan sökülecek….

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden edinmiş olduğu bilgiye gore, trafikte  fazlaca sayıda kullanım ömrünü bitiren otogaz sistemine haiz olan araçların olması,  yetkilileri bu mevzuda bir emek verme hayata geçirmeye yöneltti.

Neredeyse kullanılamayacak hale gelen söz mevzusu sistemlerin,  kullanıcılarına ve trafikte çevresine oluşturacağı zararları hesaplayan  yetkililer, vatandaşların söz mevzusu tehlikeye maruz kalmaması için bir mevzuat  değişikliği halletmeye başladı. Mayıs ayında yürürlüğe girmesi planlanan  değişiklikle, otogaz sistemlerinin depoları, montaj zamanı itibariyle 10. yılını  doldurduğunda araçlardan sökülecek. Otogaz sisteminin diğeri aksamları ise  yapılacak testlerden başarıyla geçmesi halinde kullanılmaya devam edecek, aksi  halde bu parçalar da depolar benzer halde rafa kalkacak.

 

LPG ‘li tüm araçlar kayıt altına alınacak

Hazırlanan mevzuat değişikliğine gore, trafikteki otogaz sistemi taşıyan  tüm araçlar, bir sistem altında kayda alınacak. Bu sayede Bakanlık, söz mevzusu  tüm araçları yakından takip edebilecek.

Bu mevzuda yetkilendirilen birimler, araçlardaki otogaz sistemlerinin  tanklarına ve araç ruhsatlarına bir güvenlik etiketi yapıştıracak. Bu etiket  yardımıyla sistemin araca montajının ne süre yapıldığı, nerede ve ne süre  denetlendiği benzer halde birçok mevzu anında görülebilecek.

 

Gereksinim duyulan şartları taşımayan araçlar, muayeneden geçemeyecek

Ruhsatlara yapıştırılacak söz mevzusu etiket, yollarda güvenlik güçlerince  meydana getirilen trafik uygulamalarında da denetim edilebilecek.

Araçların muayenelerinde de gene bu etiketlere bakılacak. Mayıs ayında  uygulamaya konulması planlanan değişikliğe gore, üstünde montajı yapılalı 10  yıldan fazla olmuş otogaz sistemi taşıyan araçlar, büyük bir titizlikle denetim  edilecek. Gereksinim duyulan şartları taşımayan sistemlere haiz araçlar, muayeneden  geçemeyecek.

Söz mevzusu kontrolde, tanklar her şartta araçlardan sökülecek. Otogaz  sisteminin diğeri aksamları ise yapılacak testlerden başarıyla geçmesi halinde  kullanılmaya devam edecek.

 

Web portalı oluşturulacak

Bakanlık ek olarak, tüketicilerin de bilgilerini denetim edebilecekleri bir  web portalı oluşturacak. Tüketiciler, araçlarında kullandıkları otogaz  sistemlerine ilişkin her türlü bilgiye bu portaldan ulaşabilecek.

Bu Mevzu Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşın!
Üye olmadan yorum yapabilir, bu mevzu ile ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İsim / Soyisim:

İl:

Yorumunuz:

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde ototasarruf.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir