Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Arabanın Kilometresini Düşürmenin Cezası Nedir?
Pratik Bilgiler 534 views 0

Arabanın Kilometresini Düşürmenin Cezası Nedir?

Arabanın Kilometresini Düşürmenin Cezası Nedir?

İkinci el vasıta alacaklar düşük kilometreli olmasına dikkat ediyorlar. Sadece bazı satıcılar araçlarının daha acele satılması için kilometre sayaçlarını düşürüyor.
Günümüzde arabaların kaç kilometrede olduğu muayene esnasında kaydedilir. Sadece bazı fırsatçılar araçların kilometresini son girdikleri muayene kilometresini düşürmektedirler. Bu şekilde düşürülen araçları bilmenin mümkünatı yoktur. Sadece bazı sürücüler aracın kilometresini oldukça daha çok düşürmektedir.
Aslen bir otomobil alırken buna dikkat edilmesi gerekir. Bu sebeple siz kilometresi düşürülmüş bir otomobil alır, fark etmeden satarsanız ve sizden alan şahıs kilometrenin düşürüldüğünü fark ederse suçlu siz olmuş olursunuz. Şu demek oluyor ki kendinizi aklayacağınız bir merci bulamazsınız. Bu sebeple bir vasıta alırken kilometresi ile oynanmadığını ne olursa olsun denetim etmelisiniz.

Kilometre düşürmenin cezası nedir?

Bir aracın kilometresi düşürülmüş şekilde satılır ve alıcı bunu fark ederse, savcılığa yapacağı yakınma sonucunda satıcı hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan dava açılacaktır. Nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası da 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıdır. Özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse, kilometresi düşürülmüş bir aracı satmanız durumunda minimum 3 en fazla 10 yıla kadar hapis cezası ile hakkınızda dava açılabilir.
Mesela: 2015 senesinde Samsunda yaşanmış olan 47 bin liralık arabanın kilometresini düşürdüğü sebebiyle “dolandırıclık suçundan” oluşturulan davada satıcıya “19 bin 500 lira para cezası ile 10 ay hapis cezası” “verilmişti.
Sadece 2018 yılına gelindiğinde Ankara’da yaşanmış olan bir vakada aracının kilometresini düşürerek sattığı anlaşılan satıcıya bu sefer daha ağır bir ceza olan “nitelikli dolandırıclık suçundan” “7 yıl hapis cezası” verilmişti.
Özetlemek gerekirse bir vasıta alırken kilometresine dikkat etmelisiniz. Satarken de aracın kilometresini doğru bir halde alıcı tarafına söylemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir