Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomobil Temizligi Otomobil Temizliği Nasıl Yapılmalı?
Pratik Bilgiler 97 views 0

Otomobil Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Otomobil temizliği nasıl yapılmalı

Otomobil Temizligi Otomobil Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bazı otomobillerin eski gözükmelerinin sebebi, boyasının yıpranması bunu da sebebi otomobilin yanlış yıkanmasıdır.

Otomobilinizi hiçbir süre fırça ile yıkamayın. Sünger, mümkünse avmlerinde satılan bu iş için yapılmış olan naturel süngerleri tercih edin.

Hortum, kova ve otomobil yıkamak için yapılmış bir şampuan kullanın. Böylece hem kirler acele çözülecek hem de kova kullandığınız için daha azca su kirleteceksiniz. Hortumun ucunda suyu kesen bir tabanca olmasına itina gösterin.

Aracınızı devamlı tavanından yıkamaya başlayın, kaput ve bagajdan sonrasında kapılara, ordan tampon, kapı altı ve jantlara geçin.

Siz temizden kirliye giderken süngerinize daha azca kir birikir ve dolayısıyla otomobilinizin çizilme ihtimali de azalır.

Otomobilinizi duruladıktan sonrasında kullanacğınız bezin gene otomobil kurulamak için yapılmış bileşik güderi denilen sarı bezler olmasına işinizi kolaylaştırır.

Yanlış kurulama aracınızda hem çizilmelere hemde lekeler kalmasına niçin olur. Organik bezler sizi uğraştırırken bileşik güderiyi sıktığınızda hem eliniz acımaz hemde özgür bıraktığınızda anında gevşer.

Eğer işi daha da ciddiye alıyor ve bir pazar gününü otomobilinizin temizliğine ayırmak istiyorsanız, detaylı temizlik için lüzumlu bilgiye ihtiyacınız var anlamına gelir.

Otomobilde detaylı temizlik

Jantlarınızın temizliği için hususi asit (janta temizlemek için hususi), lastiklerinizin parlaklığı için köpük yada sprey, biri kuru biri ıslak kullanmak için ince yağlı boya fırçası, iç temizlik için mat temizleme sıvısı (parlak da olabilir fakat mat güneşte yansımaz, gözünüzü almaz), camlarınız için beyaz ispirto yada cam temizleme sıvısı, şimdilik işinizi görür.

Bunların kullanımına gelirsek; jant temizliğinde, jantın ilkin düzgüsel sabun süngerle temizlenip durulaması, temizlenmiş jant üzerine asit sıkılması ve kurumasına yakın (yazları derhal kuruyabilir), 4-5 dakika sonrasında sert olmayan yağlı boya fırçası ile temizlenmesi tavsiye edilir.
Lastiklerinizi otomobilinizi yıkarken muhakkak süngerle siliniz ve jant temizleme işlemi bittikten sonrasında, en iyi netice için kurumuş lastik üzerine sıkınız.
Islak yağlı boya fırçasıyla otomobilinizin kapı çıtaları tampon ve beden birleşimlerinin aralarını, cam fitillerini ve süngerin giremeyeceği tüm dış yüzeyde fazlaca bastırmadan temizleyebilirsiniz. Bu işlemin sonucu otomobiliniz kuruduğunda daha da belli olacaktır.

Kuru fırça ile otomobilinizin içini, konsol ve kapı parça birleşimlerini, havalandırma deliklerini ve düğmelerini temizleyebilirsiniz.

Camlarınızın bir sıvı yardımı ile temizlenip yağdan arındırılması kışın fazlaca daha gereklidir. Su ve bezle silinen camda yağ kalır, yağmurlu havalarda derhal buğulanmaya ve karşıdan gelen ışığın kırılıp gözünüzü daha da almasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir