Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
2021 inceleme volkswagen passat alinir mi nasil araba yorumlar yakit ve ozellikler 6148ae772624d
Araba Rehberi 20 views 0

2021 İnceleme: Volkswagen Passat Alınır mı? Iyi mi Otomobil? Yorumlar, Yakıt ve Özellikler

Vatanımızda oldukça ilgi çeken Volkswagen’in D sınıfındaki temsilcisi Passat, vatanımızda de fazlaca tercih ediliyor.

Ikimiz de bu sebepten dolayı Volkswagen Passat’ı sizler için her yönüyle incelemeye çalıştık. Volkswagen Passat alınır mı, iyi mi otomobil, yorumlar, yakıt tüketimi ve teknik özellikler…

Volkswagen Passat vatanımızda 6 değişik motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Bu motorlar 1.4 lt. TSI 125 bg, 1.4 lt. TSI ACT 150 bg, 1.6 lt. TDI 120 bg, 2.0 lt. TDI 150 bg, 2.0 lt. TDI 190 bg ve son olarak 2.0 lt. TDI 240 bg olarak satışa sunuluyor. Bu motorların hepsini DSG otomatik şanzıman kombinasyonuyla satın alabilir. Ek olarak bu motorlardan 1.4 lt. TSI 125 bg ve 1.6 lt. TDI 120 bg olanları manuel olarak seçmeniz de mümkün. Ek olarak 2.0 lt. TDI 240 bg olan modeli direk olarak 4 Motion, şu demek oluyor ki dört tekerlekten çekiş sistemi ile geliyor.

Şimdi ise Volkswagen Passat‘ın teknik verilerine göz atalım.

Haber İçeriği

1.4 lt. TSI Manuel 125 bg1.6 lt. TDI Manuel 120 bg1.4 lt. TSI DSG 125 bg1.6 lt. TDI DSG 120 bgVolkswagen Passat 2021 Yorumları
1.4 lt. TSI Manuel 125 bg
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 9.7Azami Hız (km/sa): 208Ortalama Tüketim (l/100km): 5.3Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 123

1.6 lt. TDI Manuel 120 bg
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 10.8Azami Hız (km/sa): 206Ortalama Tüketim (l/100km): 4.0Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 105

1.4 lt. TSI DSG 125 bg
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 9.7Azami Hız (km/sa): 208Ortalama Tüketim (l/100km): 5.0Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 114

1.6 lt. TDI DSG 120 bg
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 10.8Azami Hız (km/sa): 206Ortalama Tüketim (l/100km): 4.1Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 104
Volkswagen Passat 2021 Yorumları
Volkswagen Passat aslolan olarak, üç değişik donanım seçeneğiyle satışa sunuluyor. Bu paketler Volkswagen grubundan alışık olduğumuz Trendline, Comfortline ve Highline donanımlarıdır. Ek olarak 1.6 lt. TDI DSG modelini Impression paketiyle tercih edebilirsiniz. Trendline donanımında fazlaca fonksiyonlu deri direksiyon, “Composition Colour” informasyon ve eğlence sistemi, LED stop lambaları, yan camlarda krom çıtalar, anahtarsız çalıştırma sistemi şeklinde belli başlı donanımlar içeriyor. Impression paketinde ise “Composition Media” informasyon eğlence sistemi, 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar, geri görüş kamerası, mobil bağlantı arayüzü “App-Connect” ve  %65 karartılmış arka ve arka yan camlar ile karşımıza çıkıyor.

Comfortline‘da ise “Composition Media” informasyon eğlence sistemi, 17 inçlik alüminyum alaşımlı jantlar, LED stop lambaları, telefon hazırlığı bluetooth ve üç bölgeli tam otomatik klima sistemi içeriyor. Son olarak ta en üst donanım olan Highline paketinde ahşap iç dekor ve piano black orta konsol, 18 inçlik alüminyum alaşım jantlar, LED “High” stop lambaları, LED “High” ön farlar ve LED gündüz sürüş farları ve 14 yönlü elektrikli ayarlanabilir, hafızalı ön koltuklar, masaj fonksiyonlu sürücü koltuğu şeklinde başlıca özellikler içeriyor.

Volkswagen Passat’ın vatanımızda bu kadar tercih edilmesinin bir sebebi de eskimeyen mütevazi fakat bir o denli da şık tasarımı. Passat’a ön taraftan bakıldığında geniş ön panjurları ve bu panjurlarla birleşen far tasarımı dikkat çekiyor. Yan taraftan baktığımızda kapıya monte edilmiş yan aynalar ve geniş cam yüzeyi göze çarpıyor. Arka taraftan bakıldığında ise eskiye gore led stop lambaları haricinde pek bir değişiklik bulunduğunu söyleyemeyiz.

Volkswagen Passat’ın sürüş koltuğuna geçtiğimiz süre ise şık bir konsol sizleri bekliyor. Ilk olarak havalandırma menfezlerinin tüm konsolla birleşimi, alışık olmadığımız bir görünüm, sadece araca premium bir görünüm kattığını söyleyebiliriz. Konsolun ortasında duran analog ekran ise bizce uyumu artırmış. Dokunmatik ekranda Volswagen grubundan alışık olduğumuz bir ekran içeriyor, oldukça kullanışlı ve dokunma hassasiyeti kötü değil diyebiliriz. Onun altında ise klasik klima tuşları ve vites topuzu sizleri karşılıyor.

Vites topuzu görünümünün kaba ve eski bulunduğunu söylememek elde değil. İç mekan standardını artıran bir öteki etmen ise kullanılan direksiyon simidi, ele fazlaca rahat oturuyor ve görüntüsü iç mekanla fazlaca uyumlu olmuş. Değinmemiz ihtiyaç duyulan bir öteki özellik ise Highline paketle gelen dijital göstergelerin konumlandırılması, kullanımı ve çözünürlüğü oldukça iyi. Arka koltuğa geçtiğimiz süre da sizleri oldukça kafi bir diz ve baş mesafesi bekliyor.

Gelelim Volkswagen Passat‘ın konforuna, konforu etkileyen en mühim şeylerden olan yalıtım, Passat‘ta oldukça iyi bir seviyede, yol ve rüzgar sesi 120 km’ye kadar nerede ise duyulmuyor. Sadece rölantide motor gürültüsünün kabine sızdığını ve rahatsız ettiğini söyleyebiliriz. Konfor için mühim olan bir öteki etmen ise koltuklar, sizi oldukça iyi sarıyor ve kalitesi de oldukça yerinde. Sadece Volkswagen Passat‘ın süspansiyon standardını pek beğenmedik şu sebeple, çukur ve tüksek şeklinde bozuk yollarda kabin içindekileri sarsıyor ve rahatsız ediyor.
Volkswagen Passat‘ın performasına gelecek olursak ülkemiz pazarı açısından oldukça avantajlı ve fazlaca satılan 1.6 lt. TDI DSG modelini araştırma fırsatı bulduk. Bu motor 120 bg gücünde ve 1500-3250 şeklinde geniş bir devir aralığında 250 Nm tork üretiyor. Bu veriler göz önüne alındığında, boyutuna ve ağırlığına gore yetersiz şeklinde görünürken, 6 ileri DSG şanzımanın da katkısıyla, Passat {hiç de} kötü ilerlemiyor. Şehiriçi hızlanmalar için oldukça kafi sadece performanslı kullanımda güç yetersiz kalıyor. Daha iyi bir performans beklentisi olanlar için 1.4 lt. TSI 150 bg ve 2.0 lt. TDI 190 bg yada 240 bg seçenekleri daha uygun olacaktır.
Doğal olarak 1.6 lt. TDI motorun amacı yakıt verimliliği, yapınak verisine gore 100 km’de 4.1 lt yakan Volkswagen Passat, bizim kullanımımızda 100 km’de 6.2 lt yaktı. Bizce boyutuna ve 1.5 tonluk ağırlığına gore bu kıymet oldukça makul bir seviyede.

ACT teknolojisine de değinmek isteriz. 1.4 lt. TSI, 150 bg motorla gelen ACT sistemi, şu demek oluyor ki silindir kapatma sistemi fazlaca iyi çalışıyor. Vasıta ile ilerlerken, gazdan ayağınızı çektiğiniz süre belli hızlarda dört silindirli olan vasıta, iki silindirini kapatıyor ve iki silindirle yola devam ediyor böylece yakıt tasarrufu yapmayı sağlıyor. Eğer gaza birazcık fazla basarsanız, saliselerle beraber tekrardan dört silindire geçiyor. Bu geçişleri sezmek mümkün değil açıkçası, bu da bu sistemin ne kadar iyi çalıştığını gösteriyor.
Volkswagen Passat‘ı virajlı dağ yollarında kullandık. Vasıta virajlardan kusursuz bir halde çıkmasını biliyor. Passat‘ı ne kadar zorlasanız da, ESP‘yi devreye sokabilmek oldukça güç. Volkswagen Passat‘ın bu kadar iyi yol tutabileceğini düşünmüyorduk, açıkçası bizi şaşırtmayı başardı. Hele bir de 4 Motion modelini kullanmak oldukça keyifli olsa gerek.
Gelelim fiyat performans oranına, Ford Mondeo ve Renault Talisman şeklinde ciddi rakipleri bulunan Volkswagen Passat, yol tutuşu ve iç mekandaki kalitesi ile ön plana çıkıyor. Geride kalmış olduğu nokta ise konfor. Birazcık daha konfor beklentisi olanlar için Ford Mondeo ve Renault Talisman tercih edilebilir.

Açıkçası premium segmentteki 2.0 lt. dizel motorlarıyla nerede ise aynı fiyatta olan Passat, düşündürücü bir hamle yapmış. Sadece 1.4 lt. ve 1.6 lt. motorlar aracın sunduklarına gore oldukça uygun bir fiyat etiketine haiz, şu sebeple C sınıfı kompakt araçlar bile 400 bin TL civarında seyrediyor. Ek olarak Volkswagen Passat‘ın ikinci eldeki pazarı da oldukça güçlü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir