Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
2021 inceleme volkswagen golf 8 alinir mi nasil araba yakit tuketimi yorumlar 6148ae999578c
Araba Rehberi 33 views 0

2021 İnceleme: Volkswagen Golf 8 Alınır Mı? Iyi mi Otomobil? Yakıt Tüketimi, Yorumlar

Her insana merhaba, bugün sizler için kompakt hatchback sınıfında Türkiye’de en fazlaca satılan Volkswagen Golf‘ü inceledik. Volkswagen Golf iyi mi otomobil, Volkswagen Golf alınır mı? Yorumlar eşliğinde bir 2021 araştırma içinde ne olduğu oluşturduk.

Ilk olarak Türkiye’de beş değişik motor seçeneği ile sunulan Golf‘ün, benzinli manuel, benzinli otomatik, dizel manuel ve dizel otomatikman seçenekleri bulunuyor. Golf‘ün, 1.0 lt TSI 999CC ve 110 bg, 1.4 lt TSI 1395 CC ve 125 bg, 1.4 lt TSI 1395 CC ve 150 bg, 1.6 lt TDI 1598 CC ve 90 bg ve 1.6 lt TDI 1395 CC ve 115 bg motor seçenekleri bulunuyor.

Şimdi motorların teknik verilerine göz atalım.

1,0 lt. TSI Manuel / DSG 110 bg

0-100 km/sa Hızlanma (sn): 9.9Azami Hız (km/sa): 196Ortalama Tüketim (l/100km): 4.8 – 4.7Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 109 – 107

1.4 lt. TSI Manuel / DSG 125 bg
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 9.1Azami Hız (km/sa): 201Ortalama Tüketim (l/100km): 5.2 – 5.1Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 120 – 119

1.4 lt. TSI DSG 150 bg
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 8.2Azami Hız (km/sa): 216Ortalama Tüketim (l/100km): 5.1Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 119

1.6 lt. TDI Manuel 90 bg
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 11.9Azami Hız (km/sa): 184Ortalama Tüketim (l/100km): 4.1Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 106

1.6 lt. TDI Manuel / DSG 115 bg
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 10.2Azami Hız (km/sa): 198Ortalama Tüketim (l/100km): 4.1Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 106

Aracı satın alırken, kullananların tercih edebileceği bir kaç değişik paket bulunuyor ve bu paketlere ek, ekleyebileceğiniz fazladan özellikler mevcut. Golf‘ü, 1.0 TSI 110 PS Manuel, Midline Plus ve Comfortline ile 1.0 TSI 110 PS DSG, Midline Plus ve Comfortline ve Highline ile 1.4 TSI 125 PS Manuel, 1.4 TSI 125 PS DSG, 1.4 TSI 150 PS DSG, 1.6 TDI 115 PS Manuel, 1.6 TDI 115 PS DSG, Comfortline ve Highline ile 1.6 TDI 90 PS Manuel, Midline Plus ilesatın ile alabilirsiniz.
Volkswagen Golf hangi modeli tutuluyor?
Açıkçası Golf değişik yediden yetmişe her insana hitap ettiğinden, günlük ve ticari olarak kullanıldığından en fazlaca Midline Plus ve Comfortline tercih ediliyor. Bunun en büyük sebebi ise kafi özelliklerin bulunması ve Highline tercih edildiğinde fiyatın yükselmesi.

Midline Plus, gerek özellik açısından, gerek görsel açıdan Golf‘ün en temel, en mütevazı hali diyebiliriz. Comfortline, kafi özelliklere haiz, görsel açıdan birazcık daha iyi bir paket. Highline, bir çok özelliğe haiz ve görsel açıdan en dikkat çekici, en alımlı paket.

Biz 1.4 TSI 125 hp Comfortline DSG modelini kullandık, Volkswagen‘in Alman mühendisler tarafınca geliştirmiş olduğu 7 ileri DSG şanzımandan bahsedelim. Açılımı “Direct Shift Gearbox” olan DSG‘nin zamanı ortalama yirmi yıl öncesine dayanıyor ve Volkswagen’in yapmış olduğu bu teknolojik vites kutusu, yeni nesil şanzımanların ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur. Aslolan hedefleri otomatik şanzıman yapmak değil, otomatik şanzımanda çift kavrama ile en yumuşak geçişleri sağlamaktı. Çift kavramalı vitesler ise düzgüsel dişlilere haiz olan viteslere nazaran daha süratli geçişler sağlamaktadır.

Volkswagen grubunda yer edinen Audi‘de ise S-Tronic adında olan 7 ileri DSG ve 8 ileri DSG şanzıman kullanılıyor. DSG‘nin en büyük artıları ise fazlaca sessiz ve süratli geçişler sağlıyor olması. Dezavantajlarından anlatmak gerekirse, belli bir kilometre sonrası geçişlerin sarsıntılı olduğu, sürüş esnasında titreme hissedebileceğinizi ve durma eğiliminde aracı ikinci viteste bekletmesiyle de şanzımanı yıprattığı söyleniyor.

Konsoldaki tasarım ve araç-gereç kalitesi oldukça mütevazı ve kullanışlı olup, kullanıcısını üzmemeyi başarıyor. Bilhassa kullanılan sportif direksiyon, kullanıcıya itimat veriyor ve ek olarak görsel açıdan da oldukça hoş gözüküyor, ek olarak kullanıcıya itimat veriyor. Multimedya ekranı da dokunmatik olup klima, radyo ve vasıta detayları benzer biçimde birçok fonksiyonu kumanda etmenizi sağlıyor. Sadece dokunmatiğinin fazlaca iyi bulunduğunu söyleyemeyiz. Golf’ün rakiplerinden en büyük farkı, iç tarafta kullanıcı ve yolculara ayrılan geniş iç hacim. Bilhassa arka tarafta, gerek diz mesafesi, gerek baş mesafesi ve sunmuş olduğu konfor açısından rakiplerinin önünde. İçerde kullanılan malzemeler oldukça kafi, hatta rakiplerinin üstünde diyebiliriz.
Golf’ün tercih edilme sebeplerinden biri, kim bilir en mühim olanı, geleneksel tasarım anlayışını her neslinde benzer bir halde devam ettirmesi diyebiliriz. Ön tarafa baktığımız vakit, gündüz LED farları birbirine geçmiş çift L şeklinde olup, ön ızgarayla birleşerek araca daha sportif bir görünüm kazandırıyor. Ek olarak geniş kapı ve camlar araca ferah bir görüntü veriyor ve kullanımı kolaylaştırıyor. Araca arkadan baktığımız vakit, LED farlar fazlaca acele dikkat çekiyor ve araca mütevazı fakat bununla beraber da sportif bir görünüm vermeyi başarıyor. Sadece C sütununun kalınca olması, arka görüş açıları bakımından kimi zaman problemler yaratabiliyor.

Daha ilkin belirttiğim benzer biçimde, 1.4 lt TSI DSG, 125 bg Golf kullandık. Golf‘ü rakiplerinin önüne geçiren bir öteki özellik ise aracın performansı diyebiliriz. Her ne kadar iri bir kasa izlenimi verse de, DSG şanzıman yardımıyla, gerek kalkışları, gerek ara hızlanmaları oldukça başarı göstermiş. Eğer hız ve performans seviyorsanız, 1.4 lt TSI DSG, 150 bg, sizi oldukça doygunluk edecektir.

Gelelim konfor ve yol tutuşa, Golf‘ün bu kadar fazlaca tercih edilmesinin bir öteki sebebi de kullanıcı ve yolculara sunmuş olduğu konfor. Doğal olarak bunda arkadaki tam bağımsız süspansiyonların tesiri büyük, ek olarak aracın koltuk tasarımı ve malzemesi oldukça rahat.

Yol tutuşa gelecek olursak Golf virajlarda adeta yola yapışıyor, sadece aracı fazlaca zorladığınız vakit önden kayma eğilimi mevcut, ESP derhal devreye giriyor ve aracın çizgisinde kalmasını sağlıyor.

Golf, İki değişik mod ile kullanıcıları sunuluyor. Drive Mode, kent içi ve yakıt tasarrufu sağlarken, vitesi bi geriye aldığımız vakit Sport Mode’ a geçiyor, direksiyon daha sert ve hisli bir hale geliyor. Bunun yanında şanzıman deviri daha yüksek tutarak, daha performanslı kullanıma izin veriyor. Aracın yakıt tüketimi ise kullanıcıya bağlı olup, bizim gözlemlediğimiz, kent içi 7-7.5 lt, kent haricinde ise 5.5 lt civarında.
Golf R
Volkswagen demişken, R‘dan bahsetmemek olmaz, Türkiye’de vergilerden dolayı ve yüksek fiyatından dolayı fazlaca tercih edilmese de kuvvetli bir vasıta isteyenler, Golf R‘ı tercih edebilir. 310 bg gücündeki, 2.0 lt motorlu vasıta, bir fazlaca araçtan daha performanslı ve daha sportif çizgilere haiz.
Golf‘ün en büyük artılarından biri ikinci el piyasası. Aldığınız aracı ne kadar kullanırsanız kullanın, satmanız oldukça kolay ve fiyat açısından kıymetini kolay kolay kaybetmiyor diyebiliriz. Oldukça tercih edilmesinde bunun da mühim bir oranı var.
Golf’ün fiyatı modeline ve motoruna nazaran değişim göstermekle beraber, 1.4 lt TSI DSG, 125 bg averaj bir Golf 127 bin liraya alıcısını bekliyor. Bu fiyata baktığımız vakit, C segmenti premium boş bir araçtan, averaj 20-25 bin TL daha ekonomik olmasıyla tercih sebebi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir