Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
2021 inceleme seat leon alinir mi nasil araba yorumlar teknik ozellikler yakit 6148ae57de0ca
Araba Rehberi 19 views 0

2021 İnceleme: Seat Leon Alınır mı? Iyi mi Otomobil? Yorumlar, Teknik Özellikler, Yakıt

Merhaba dostlar sizler için Türkiye’de oldukça ilgi gören ve oldukça satılan Seat Leon‘u araştırma fırsatı bulduk. Seat Leon alınır mı? Iyi mi otomobil?

Makyajlanan Seat Leon, dinamik tasarım anlayışı ve uygun fiyatı ile adeta gençler ve ufak aileler için ciddi bir alternatif olmaya devam edecek şeklinde görünüyor.

Devletimizde Seat Leon, altı değişik motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Bu motorlardan en yenisi ve giriş modeli olan 1.0 lt. EcoTSI benzinli, yalnızca DSG şanzıman ile satışa sunuluyorken, bu motor 110 beygir güç ve 200 Nm tork üretiyor. İkinci motor seçeneği ise daha öncesinden de bildiğimiz, 1.2 lt. TSI benzinli, 110 beygir güç üretirken, bu modeli otomatik ya da manuel vites seçeneği ile tercih edebilirsiniz.

Ek olarak 1.4 lt. TSI, 125 beygirlik benzinli motor manuel vites seçeneğiyle sunulurken, 1.4 lt. TSI ACT (silindir kapatma teknolojisi) motorda yalnızca DSG otomatik şanzımanla satışa sunuluyor. Dizel motor seçeneğinde ise bir tek 1.6 lt. TDI motor vazife alıyor ve 115 beygir güç üretiyor. Bu motoru da manuel yada otomatik şanzımanla satın almak mümkün. Son olarak da performans tutkunları için yaratılmış olan Leon Cupra‘da 2.0 lt. TSI benzinli motor, 300 beygir güç üretiyor.

Şimdi ise Leon‘un teknik verilerine göz atalım.

Haber İçeriği

1.2 lt. TSI 110 bg Manuel/Otomatik1.0 lt. EcoTSI 115 bg Otomatik1.4 lt. TSI 125 bg Manuel1.4 lt. EcoTSI ACT 150 bg Otomatik1.6 lt. TDI 115 bg Manuel/Otomatik2.0 lt. TSI 300 bg Otomatik
1.2 lt. TSI 110 bg Manuel/Otomatik
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 9.9Azami Hız (km/sa): 194Ortalama Tüketim (l/100km): 4.9 – 5.0Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 114 – 114

1.0 lt. EcoTSI 115 bg Otomatik
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 10Azami Hız (km/sa): 202Ortalama Tüketim (l/100km): 4.4Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 102

1.4 lt. TSI 125 bg Manuel
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 9.1Azami Hız (km/sa): 203Ortalama Tüketim (l/100km): 5.2Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 120

1.4 lt. EcoTSI ACT 150 bg Otomatik
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 8.0Azami Hız (km/sa): 215Ortalama Tüketim (l/100km): 4.9Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 115

1.6 lt. TDI 115 bg Manuel/Otomatik
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 9.8Azami Hız (km/sa): 197Ortalama Tüketim (l/100km): 4.0 – 4.1Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 105 – 108

2.0 lt. TSI 300 bg Otomatik
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 5.7Azami Hız (km/sa): 250Ortalama Tüketim (l/100km): 6.8Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 156

Seat Leon devletimizde üç değişik donanım seçeneğiyle satışa sunuluyor. Bu donanım seçeneklerinin ilki olan Style, her ne kadar en boş paket şeklinde görünse de bir çok markaya bakılırsa oldukça dolu bir paket bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu pakette 16 inçlik alüminyum jantlar, katlanabilir yan aynalar, arka park sensörü, hız sabitleme sistemi, elektronik park freni, 5 inçlik dokunmatik ekran, 6 hoparlörlü (4 hoparlör + 2 tweeter) ses sistemi şeklinde özellikler yer ediniyor.

İkinci paket olan Xcellence‘ta ise Style paketine ek olarak, 17 inçlik alüminyum jantlar, full LED ön arka farlar, sunroof, arka park sensörü, krom kaplı çift taraflı egzoz ucu, 8 hoparlörlü (4 hoparlör + 4 tweeter) ses sistemi, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, LED iç aydınlatma sistemi (sekiz renk) şeklinde özellikler sunuluyor.

FR donanımı doğrusu en dolu pakette ise vasıta tamamen dinamik bir görüntüye kavuşuyor ve bu donanımda Xcellence‘a ek olarak FR tampon, FR süspansiyon, FR koltuk döşemesi ve sürüş modları (Eco, Düzgüsel, Sport, Kişisel) şeklinde özellikler yer ediniyor.

Ilk olarak Seat Leon’a dışardan baktığımız da dinamik bir tasarımla karşılaşıyoruz, sınıfının en sportif görüntüye haiz olan aracı diyebiliriz. Doğal olarak bu sportiflikte yeni LED gündüz farların büyük bir oranı var. Onun haricinde genişleyen ön ızgara, geniş hava girişleri, ön kaputtaki kıvrımlar ve aynaların kapıya konumlandırılması da bu sportiflikte mühim bir hisse sahibi.

Seat Leon‘un içine geçtiğimiz vakit dışarısına bakılırsa bayağı ve mütevazi bir tasarım anlayışı var. Kabinin genelinde siyah plastik ve deri malzemeler kullanılmış, bu da içerde karanlık bir ortama sebep olmuş. Ne yazık ki kullanılan bu malzemeler sert ve kalitesiz hissettiriyor. Bu makyajlı kasada elektronik park freni kullanılmış, böylece eşya gözü hacmi artmış. Konsolun ortasında bulunan yeni multimedya ekranının çözünürlüğü oldukça iyi ve dokunma hassasiyeti de kötü değil.

Direksiyon simidi de ele oldukça iyi oturuyor ve üstündeki tuşlarla yol bilgisayarını rahatça denetim edebiliyorsunuz. Başka bir göze çarpan detay ise ambiyans aydınlatması, sekiz değişik renk seçeneğiyle oldukça şık ve dinamik bir görüntü yaratıyor. Arka koltuklara oturduğumuz vakit ise geniş diz ve baş mesafesi ile yolcular oldukça rahat bir halde gezi edebilir. Ek olarak arkaya havalandırma kanalları konulmuş olması da bir artı yaratsa da, ortada kol dayama olmaması bir eksi yaratıyor.

Aracın performansını değerlendirecek olursak, vergi pozitif yanları ile oldukça satacağını düşündüğümüz 1.0 lt. EcoTSI 115 beygir ve 200 Nm torka haiz DSG çift kavramalı şanzımanlı modelini araştırma fırsatı bulduk. Bu verilere baktığımızda 1150 kilogramlık bir vasıta için oldukça kafi bulunduğunu söyleyebiliriz.

0’dan 100 km’ye 9.6 saniyede çıkabilen bu model, bu verileriyle birçok 1.6 lt. dizele bakılırsa daha iyi bir performans verisi sunuyor. Doğal olarak bu performansta DSG çift kavramalı şanzımanın süratli ve sorunsuz çalışmasının tesiri büyük. Bu motorun bir negatif özelliği var, o da motor hacminin ufak ve benzinli olmasından dolayı alt devirlerinin birazcık ölü olması, onun haricinde ara hızlanmalar oldukça iyi. Gene de daha çok performans düşkünleri için 1.4 lt. TSI 150 bg‘lik versiyonu önerebiliriz.

Yakıt tüketiminden bahsedecek olursak, yapınak verisine bakılırsa bu model 100 kilometrede 4.4 litre benzin tüketiyor. Biz bu motorun üst devirleri sevmesinden dolayı, yakıt tüketiminin birazcık yüksek olmasını bekliyorduk.

Sadece bu yeni motor 100 kilometrede 5.9 litre yakıt yakarak, bizi şaşırtmayı başardı. 100 km’de averaj bir kıymet verecek olursak kent içi 7.3 litre, kent dışı 5 litre yakıt tüketebileceğini söyleyebiliriz. Neredeyse dizele yakın yakıt tasarrufu icra eden bu motorda en büyük fark, kent içinde dur-kalk trafikte ortaya çıkacaktır.

Konfor için aracın öncelikle yalıtım seviyesini inceledik. Yalıtım, segmentine bakılırsa oldukça iyi bir düzeyde.Fakat Volkswagen Golf‘le karşılaştırırsak belirli hızlarda yol ve rüzgar sesi aldığını söyleyebiliriz. Yolda giderken ise aracın süspansiyonları derin çukurlarda ve geniş engebelerde yetersiz kalıyor ve kabin içindekileri rahatsız ediyor. Fakat sınıfını göz önüne alacak olursak Leon‘a kesinlikle konforsuz diyemeyiz.

Aracın dinamik görüntüsüne bakacak olursak Seat Leon‘un yol tutuşunun iyi olmasını bekliyorduk. Fakat bu pek de beklediğimiz şeklinde olmadı. Seat Leon uzun virajlarda başarı göstermiş olsa da, keskin virajlarda tedirgin ediyor bu sebeple vasıta derhal önden kaymaya başlıyor. Sonrasında ESP devreye giriyor ve aracı çizgiye sokmaya çalışıyor.

Bu segmentte tasarımıyla ve satış rakamlarıyla adını sıkça söz ettirmeyi başaran Seat Leon‘un birçok artısı ve eksisi bulunuyor. Artıları donanım zenginliği, kullanılan motorların performansı ve yakıt tüketimi; eksileri ise yol tutuşu, iç araç-gereç kalitesi ve yalıtım seviyesini diyebiliriz.

Bu sınıfta en büyük rakibi Volkswagen Golf ile aralarında motor ve donanım seçeneğine bakılırsa 20 ile 50 bin lira fiyat farkı var. Bizce aynı motor ve platforma haiz olan Golf yerine, dış tasarımı daha şık olan Seat Leon tercih edilebilir. Sadece daha çok iç mekan kalitesi ve konfor beklentisi olanlar Golf‘ü tercih etmelidir. Bunun haricinde Seat Leon‘un, Opel Astra, Hyundai i30, Honda Civic ve Renault Megane şeklinde modeller ile sıkı bir rekabeti bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir