Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
2021 inceleme audi a3 sportback alinir mi nasil araba yakit tuketimi ozellikler yorumlar 6148ae8a16d8a
Araba Rehberi 37 views 0

2021 İnceleme: Audi A3 Sportback Alınır mı? Iyi mi Otomobil? Yakıt Tüketimi, Özellikler, Yorumlar

Merhaba dostlar, bugün sizler için Audi, A3 Sportback‘i inceledik. Audi A3 Sportback alınır mı? Iyi mi otomobil? Yakıt tüketim, teknik özellikler ve yorumlar…

C Premium segment sınıfında yer edinen, hatchback Audi A3 Sportback‘i tüm yönleriyle sizler için değerlendireceğiz.

Audi A3 Sportback‘in üç değişik motor seçeneği bulunuyor. Bunlardan ikisi benzinli; 1.0 lt Turbo FSI, 116 bg ve 1.5 lt Turbo FSI, 150 bg iken, dizel olan ise 1.6 lt TDI, 116 bg.

Şimdi de A3 Sportback‘in teknik verilerine bakalım.

1.0 TFSI S Tronic
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 9.9Azami Hız (km/sa): 206Ortalama Tüketim (l/100km): 4.6Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 106

1.5 TFSI S Tronic
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 8.2Azami Hız (km/sa): 220Ortalama Tüketim (l/100km): 4.8Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 110

1.6 TDI S Tronic
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 10.4Azami Hız (km/sa): 202Ortalama Tüketim (l/100km): 4.0Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 105

Audi A3 Sportback‘te donanım paketi olarak Dynamic, Sport ve Design bulunuyor. Dynamic, en temel özelliklere haiz, başlangıç paketi. Sport, sportif dış görünüm ve extra özellikler ile aracı birazcık daha hırçınlaştıran bir paket. Üç kollu spor direksiyon, spor koltuklar, alüminyum mistral parçalar ve daha büyük jantlar bulunuyor. Teknik özellikler bakımından ise spor süspansiyon ve Audi Drive Select bulunuyor. Design ise, Sport‘a nazaran daha yumuşak çizgilere, üç boyutlu optik titanyum gri iç dekora, deri ve kumaş karışımı koltuk döşemesine ve parlaklık paketine haiz. Design ile beraber gelen Parlaklık paketinde, yan camların yuvalarında, kapı çerçevesi süs çıtalarının yanı sıra tavan çıtalarında da alüminyum araç-gereç kullanılıyor.

Değişik kullanıcı kitlelerine haiz olan A3‘ün en oldukca tercih edilen paketi ise Dynamic.

Bunlara ek olarak Prestij paketini yada S line dış görünüm paketini tercih edebilirsiniz. Prestij paketle beraber, panoramik cam tavan, elektrikli katlanır dış aynalar ve geri görüş kamerası geliyor. S line dış görünüm paketinde ise platin gri petek yapıdaki hava giriş ızgarası, krom kaplı egzoz çıkışları, platin gri boyalı yapıdaki difüzör, parlak siyah radyatör panjuru, S line tavan spoyleri, çarpıcı sportif tasarımlı marşpiyeller, alüminyum aksesuarlı eşik çıtaları ve ön çamurluklarda S line amblemi bulunuyor.

Audi A3 Sportback, Audi‘nin tüm modellerinde klasikleşmiş olan tasarımına haiz. A3 Sportback, altıgen formdaki ön ızgaralarıyla ve gelişmiş ön Xenon Plus farlarıyla bizleri karşılıyor. Yan tarafta ise Audi‘nin karakteristik tornado çizgisi tasarımı yalın bir hale getiriyor. Arka tarafa baktığımız süre, mütevazi fakat LED farlarla dikkat çeken bir tasarım bulunuyor. Onunda altında ise geniş bir difüzör yer ediniyor.
A3 Sportback‘in içi oldukça minimalist ve mütevazi bir tasarıma haiz. Kullanılan malzemeler ve araç-gereç kalitesi, rakiplerine nazaran bir üst seviyede. Konsolun içine yerleştirilmiş olan 7 inch büyüklüğünde, isteğe nazaran kapanıp, açılabilen bir ekran bulunuyor. İyi bir çözünürlüğe haiz sadece dokunmatik özelliği bulunmuyor. Kullanılan MMI multimedya sistemi bizlere birazcık karışık geldi. Bunun haricinde vitesin arkasındaki tuş sayısı gereğinden fazla ve kullanımı zor ve kafa karıştırıyor.
Farbe: Eissilber
Biz A3 Sportback Dynamic 1.0 TFSI S Tronic modelini kullandık. Vasıta, 116 bg gücüne ve 200 Nm‘ye haiz. Şehiriçinde S Tronic çift kavrama şanzıman yardımıyla, dur kalklarda ve ara hızlanmalarda oldukça kafi bir seviyede, ek olarak yakıt açısından da oldukça tasarruflu. Sadece performanslı kullanımı seviyorsanız, 1.5 lt motorlu olan, 150 bg gücündeki A3‘ü tercih etmelisiniz.

A3 Sportback, konfor açısından rakiplerine nazaran birazcık daha başarıya ulaşmış. Yumuşak süspansiyonları ve rahat koltukları yardımıyla, bozuk yollarda ve kasislerde sorunsuz bir halde aşama kaydediyor, sürücüyü ve yolcuları rahatsız etmiyor.
Şimdi de Audi denince aklımıza ilk gelen şeye, yol tutuşuna değinelim. Vasıta virajlarda hiçbir şekilde istifini bozmuyor. Aracı çizgisinden çıkartmak oldukça zor. Aracı oldukca zorladığımızda ise güvenlik sistemleri devreye giriyor.
Oldukca kuvvetli bir A3 Sportback istiyorsanız, oldukca nadir görülen S3‘ü tercih edebilirsiniz. 2.0 lt Turbo FSI motora haiz olan S3, 310 bg gücünde. Doğal olarak bu tür otomobiller şehiriçi kullanımdan ziyade, pistlerde yarışmak için tercih ediliyor.
Rakipleri BMW 1 Serisi ve Mercedes A180‘e nazaran daha yüksek bir fiyata haiz olan A3, konfor ve iç araç-gereç kalitesiyle ön plana çıkıyor. Sadece iç ve dış tasarımının mütevazi olması birçok kişiye nazaran büyük bir dezavantaj. Audi A3 Sportback Dynamic ile BMW 118i Urban Line ve Mercedes A180 Urban ile içinde fiyat farkı bulunuyor. Aynı segmentteki rakiplerinden, fiyat olarak ciddi bir miktar üstünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir