Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Özellikle ilk defa araç sahibi olan kişiler trafik sigortası ile kasko poliçesi yaptırmanın arasındaki farkları merak etmektedir. Her iki sigorta türü de araçlar üzerinde yapılırken, temel farklılıklara sahip oldukları bilinmektedir. Zorunlu trafik sigortası ile araç kasko sigortasının neler olduğunu ve temel farklılıklarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

vvvvv

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, adında da anlaşılacağı üzere ilgili kanunda belirtilen hükümlere göre araç sahiplerinin trafiğe çıkan araçları için yaptırmak zorunda oldukları bir sigorta türüdür. Trafikte meydana gelebilecek maddi veya can kayıplı kazalarda karşı tarafın zararını karşılayabilmek adına trafik sigortasının hayati öneme sahip olduğu bilinmektedir. Az önce bahsetmiş olduğumuz gibi zorunlu trafik sigortası sadece araçlarda veya diğer trafik unsurlarında meydana gelen maddi hasarları karşılamamaktadır. Maddi hasarların yanı sıra yaralanma, sakat kalma veya ölüm ile sonuçlanan kazalarda da zararlar belirli teminatlar kapsamında karşılanmaktadır.

Unutulmaması gereken en önemli detay ise şudur: Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir şekilde trafik sigortası sahibinin karşılaşmış olduğu maddi veya manevi zararını karşılamamaktadır. Dolayısıyla tek taraflı yaşanabilecek maddi hasarlı kazalarda zorunlu trafik sigortasından güvence talep etmek mümkün olmamaktadır. Bu önemli bir detay olmakla birlikte trafik kazası sonucunda meydana gelen maddi hasar, sağlık giderleri, ölüm ve yaralanma gibi durumlarda farklı limitlerden ödemeler yapılmaktadır.

ccccc

Kasko Nedir?

Öte yandan kasko sigortası ise, aracın park veya seyir halinde iken herhangi bir şekilde hasarla karşılaşması durumunda, meydana gelen zararın poliçede bulunan teminatlar kapsamında karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasının aksine kasko sigortasından yararlanmak araç sahiplerinin isteğine bağlı olarak yapılmaktadır. Kasko kapsamında güvence altına alınabilecek durumlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Aracın park halinde veya hareket halindeyken yanması,
  • Aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi,
  • Trafik kazasında meydana gelen zararlar,
  • Doğal afetin neden olduğu zararları (dolu, kar düşmesi, sel, toprak kayması)

Görüldüğü üzere aracın tek taraflı olarak karşılaştığı hasarlar da kasko sigortası kapsamında poliçede yer aldığı şekilde teminat altına alınabilmektedir. Her ne kadar isteğe bağlı yaptırılan bir sigorta türü olsa da geçtiğimiz yıllarda meydana gelen ve kayıtlara geçen milyonlarca trafik kazası düşünüldüğünde kazanın her zaman trafiktekiler için çok yakın olduğu gerçeğini yansıtmaktadır. Bu nedenle meydana gelebilecek zararlarda minimum kayıp yaşamak için kasko sigortası yaptırılması önerilmektedir.

xxxx

Trafik Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Kasko değer listesi göz önüne alınarak bir aracın kasko poliçesinin ne kadara mal olacağı belirlenmektedir. Bunun yanı sıra zorunlu trafik sigortası da farklı sigorta şirketlerinin vermiş olduğu tekliflere göre değişiklik gösterebilmektedir. Güncel trafik ve kasko sigortası fiyatlarının ne kadar olduklarını hemen öğrenebilmek için sigortam.net bağlantı adresini kullanabilirsiniz.

 

hakkında admin

avatar of admin

Ayrıca Kontrol Et

egzoz muayene ucreti 150x100 1

Egzoz Muayene Ücreti 2020 Ne Kadar

Egzoz Muayene Ücreti 2020 Ne Kadar Egzoz Muayene Ücreti 2020 Ne Kadar gecikme cezası ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir