Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Termostat Resmi
Pratik Bilgiler 323 views 0

Termostat Nedir Ve Ne İşe Yarar?Termostat Çeşitleri

Termostat Nedir Ve İşe Yarar? Termostat Çeşitleri

Termostat Nedir Termostat çeşitleri nelerdir ? Termostat tipleri maksimum motor performansı elde etmek için mükemmel soğutma suyu sıcaklığı 80-120 ° C (Katalog değerine göre) arasında olmalıdır. Motoru hemen rejim sıcaklığına yükseltmek için, soğutma sıvısı sıcaklığı düşükse (motor soğuk olduğunda), soğutma sıvısı radyatörden sirküle edilmez ve motor mümkün olan en kısa sürede ısıtılır. Körük tipi termostatlar bu öneri termostatı, bir mantar tipi valfe bağlı bir mineral körük ve bir körük koruyucusundan oluşur.

Termostat Resmi Termostat Nedir Ve Ne İşe Yarar?Termostat Çeşitleri

Termo-Balmumu peletleri (kutulu öneri termostatları). Şafta bağlanan kelebek vana açılır. Bu madde büzüldüğünde ve soğuduğunda, valf üzerindeki yaylarla çekerek kapanır. Termo-Vaks (Elektronik Kontrollü Termostatlar). Isının etkisi altında genişleyen motordaki sıcak su etkisine ek olarak, ısıtıcı direnci termostatın içine yerleştirilir. Termostat, soğutma sıvısı yayı, distribütör Muhafazası dahildir. Termostat içindeki ısıtıcı direnci elektronik kontrol ünitesi tarafından kontrol edilir ve termostatın performansına göre ısıtılır ve motor çalıştırılır.

Termostatın Yapısı Nasıldır ?

Termostat bir valf ve bir gövdeden oluşur. Termostat valfleri iki tipte yapılır: mantar tipi veya kelebek öneri. 1. Körüklerde, sıcaklık karşısında hızla buharlaşan bir sıvı vardır. Bu sıvı genişlediğinde, körüklerde yarattığı basınç körükleri şişirir ve onunla ilişkili mantar tipi valfi (körük tipi) açmak için iter. 2. Kullanılan termostatlarda, yardımcı bağlantılar soğutma suyu sıcaklığı yükseldiğinde termostat valfini açar (kutulu hile). 3. Vaks’de kullanılan termostatlarda, soğutma suyu sıcaklığı yükseldiğinde ve elektronik olarak kontrol edilen ısıtıcı direnci ısındığında yardımcı bağlantılar termostat valfini (kutulu öneri ) açar.

 

Termostat Çalışma Şekli Nasıldır?

Motor çalışmadığında, termostat kapanır ve soğutucunun geçmesini önler. Bu işlem, motor sağlıklı bir çalışma sıcaklığına ulaşana kadar devam eder. Motor sıcaklığı belirli bir sıcaklığın üzerine çıktığında, termostat açık kalır ve soğutucunun akmasına izin verir. Bu sıcaklık, kullanılan termostata bağlı olarak aracın markasına ve modeline bağlı olarak değişebilir.

Bazı araçlarda, bazıları 89 ° C, bazıları 93 ° C olabilir. termostatın ortasındaki cıva, sıcaklık arttıkça genişlemeye başlar. Sonunda valfi iter, böylece suyun geçmesine izin verir. Motor suyu soğumaya başladığında, genleşme azalır ve kapağı kapatır. Motorun sıcaklığını düzenlemek için basit ama etkili bir yoldur.

Termostat Sıcaklık Kontrolleri

Termostatlar belirli sıcaklıklarda, derecelerde açılır. Motorlarda kullanılan termostatlar 60 ° C-64 ° C’de açılmaya başlamalı ve 77 ° C’de tamamen açılmalıdır modern motorlarda, termostatlar 80 ° C’de açılmaya başlar ve 110 ° C’de tamamen açık termostatlar buna göre seçilir.

Motorun çalışma koşullarına ve kullanılacak antifriz tipine bağlıdır. Termostatı kontrol etmek için su dolu bir kap alınır. Termostat, kabın dibine dokunmayacak şekilde ip veya tel ile asılır. Kaptaki su daha sonra ısıtılır. Öte yandan, suyun sıcaklığı kabın içine yerleştirilmiş bir termometre ile kontrol edilir. Termostat, su ısındığında termostatın açılması gereken sıcaklıktan 6-7 ° C önce açılırsa veya su sıcaklığı termostatın açıldığı sıcaklığı aşarsa, yaklaşık 6-9 ° C, valf açılmaz, termostat kırılır, değiştirilmesi gerekir.

 

Termostat Arızası Ve Belirtileri Nasıldır?

Termostat valfi ve valfi çalıştıran diğer parçalar genellikle çok yüksek sıcaklık değişimine, aşınmaya ve bükülmeye neden olacak farklı durumlarla karşı karşıya kalır. Termostat neredeyse hiçbir zaman motorun aşırı ısınmasına neden olmaz. Termostatın arızalanması, özellikle kışın motorun normal çalışma sıcaklığına ısınmasına neden olur. Termostat içindeki ısıtıcı direnci elektronik kontrol ünitesi tarafından kontrol edilir ve termostatın performansına göre ısıtılır ve motor çalıştırılır. Motor sıcaklığı belirli bir sıcaklığın üzerine çıktığında, termostat açık kalır ve soğutucunun akmasına izin verir.

 

Motorlarda kullanılan termostatlar 60 ° C-64 ° C’de açılmaya başlamalı ve 77 ° C’de tamamen açılmalıdır modern motorlarda, termostatlar 80 ° C’de açılmaya başlar ve 110 ° C’de tamamen açık termostatlar buna göre seçilir. motorun çalışma koşullarına ve kullanılacak antifriz tipine bağlıdır. Termostatın arızalanması, özellikle kışın motorun normal çalışma sıcaklığına ısınmasına neden olur. Motor sıcaklığı belirli bir sıcaklığın üzerine çıktığında, termostat açık kalır ve soğutucunun akmasına izin verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir