Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
isi sensoru resmi 150x100 3
ARABA ARIZALARI 113 views 0

Isı Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Isı Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

isi sensoru resmi

Motor kontrol ünitesi, soğuk ve sıcak havalarda ısı sensöründen bilgi alamadığı zaman, hava koşuluna bağlı olarak ve motor sıcaklığına bağlı olarak ateşleme zamanlarını ayarlayamaz. Bu bağlamda teklemeler ve gaz yememe sorunları oluşur.

Motor soğukken daha fazla yakıt püskürtülür. Motor kontrol ünitesi, motorun ısısı hakkında bir bilgiye sahip olmayınca düzensiz bir yakıt püskürtme işlemi yapacaktır. Buna bağlı olarak rölanti sorunları ve stop etme sorunları görülür.

Aracın gösterge panelinde, ısı sensörü arıza lambası yanar. Silindirlere gönderilen dengesiz miktardaki yakıt, tamamı patlamadığında çiğ olarak çıkabilir ve egzoz sistemine zarar verebilir. Bu durumda gösterge panelinde motor arıza lambası yanar.

Rölantide dalgalanmalar, yüksek yada düşük rölanti sorunu görülebilir.

Isı sensörü arızası tamir edilmezse, zamanla ateşleme sistemi, enjektörler, bujiler ve aracın farklı parçalarında yıpranmalar veya hasarlar oluşacaktır.

Araçta ısı sensörü arızası farkettiğinizde hemen bir tamirciye veya servise gidilmelidir. Aracınızla ilgili tüm sorunları ve sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz. En kısa sürede cevaplanacaktır. Okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!