Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
immboliziler anahtar İmmobilizer İptali Nasıl Yapılır ?
Pratik Bilgiler 1.801 views 0

İmmobilizer İptali Nasıl Yapılır ?

İmmobilizer İptali Nasıl Yapılır ?

İmmobilizer anahtar sistemi, 20 yıldan uzun bir süredir, üretilen tüm otomobillerde kullanılmaya başlamıştır. Bu sistem otomobillerin hırsızlığa karşı güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

İmmobilizer sistemi bulunan araçlarda anahtarı, yuvasına soktuğunuz anda, anahtar içerisinde bulunan kod ile aracın ECU sistemi içerisinde bulunan kod karşılaştırılır. Kodlar birbirini tutuyorsa aracın motoru çalışır. Aslında çok basit bir çalışma mantığı olan bu sistem 1996 yılında otomobillere uygulanmaya başlamıştır.

İmmobilizer kodunun bulunduğu anahtar dışında aracın çalışması imkansız hale gelmektedir. Bu sistemi kullanan ilk firmalardan bir tanesi de BMW’dir. BMW anahtar sistemi içerisine yerleştirdiği elektronik çip ile araçların anahtar ile birbirini tanımasını sağlamıştır. Böylelikle kişilerin araçları daha güvenli bir hale gelmiştir.

İmmobilizer anahtar iptali kopyalamak mümkündür. Ancak bunu yapmak için mutlaka orjinal anahtarın bulunması gerekmektedir. Bu sebeple araçların anahtarlarına çok iyi sahip çıkmak gerekir.

İmmobiziler bulunan araba anahtarı kaybdoluğu servislerde veya bu iş için özel uzmanlık gerektiren iş yerlerinde yenisi çıkartılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir