Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
fiat stilo
Araba İncelemeleri 1.420 views 0

Fiat Stilo Nasıl Bir Otomobil? Kullanıcı Yorumu

Fiat Stilo Nasıl Bir Otomobil? Kullanıcı Yorumu

Fiat’ın 2001 senesinde ilk piyasaya sürdüğünde zamanının fazlaca ötesinde otomobiliydi. Donanım olarak premium otomobillerde olmayan özellikler bile vardı. Sadece Türkiye ve Avrupa’da tutulmaması sebebiyle satışına 2007 senesinde son verildi. 
Fiat 1996 senesinde Avrupa’da senenin otomobili unvanını alan Bravo ve beş kapılı kardeşi Brava ile, öteki rakipleriyle başa çıkmaya çalışıyordu. Sadece Opel Astra, ford Focus ve VW Golf’ile pazarda daha fazlaca rekabet edebilmek amacıyla, 2001 senesinde Stilo modelini piyasaya sürdü. Dünya’da otomobillerde artık yüksek donanımlar tercih ediliyordu. Stilo’da ise hız sabitleyici, esp, abs, 4 cam otomatiği, cam tavan, elektrikli koltuklar ve içerinin havasına bakılırsa kendini ayarlayan iklim klima vardı. Ek olarak iki değişik sürüş modu bulunan direksiyon (city mode) benzer biçimde daha ilkin asla görülmemiş özelliklere sahipti.
Sadece C segmenti rekabetin en ağır geçmiş olduğu bölümdü. Fiat istediği başarıyı bir türlü yakalayamıyordu. 2004 senesinde Bravo’nun paketleri daha genişletildi. Ek olarak aracın tasarımında da küçük değişikliklere gidildi. Her şeye karşın satış rakamlarında istediğini bulamaya Fiat, 2007 senesinde üretimine son vererek Bravo’yu üretmeye başladı.

Fiat Stilo Iyi mi Bir Otomobil?

2001 model bir Mercedes s sınıfını ele alın. Stilo ile karşılaştırın, güvenilir olun Stilo onun yanında daha kaliteli kalacaktır. Aracın iç mekanında kullanılan plastik kalitesinden, kullanıcısına sunmuş olduğu teknolojik donanımlar zamanının fazlaca ötesinde. Neredeyse her türlü özelliği vardı. Sadece ne kadar fazlaca özellik o denli fazlaca arıza demekti. Stilo sahipleri daha araçlarının güvence süresi bile dolmadan devamlı servise gider olmuşlardı. Bunun sebebi Fiat’ın, rakiplerine bakılırsa daha ucuz bir otomobile, rakiplerinden daha çok donanımı sunmak istemesiydi. Sadece bu kullanılan donanımın elektriksel kalitesinden taviz verilmesine sebep oldu. Şuan günümüzde herhangi bir yerinden arıza vermeyen Stilo bulmak, samanlıkta iğne aramak benzer biçimde bir şeydir.
Stilo’nun 3 ve 5 kapılı hatchbak, 5 kapılı MultiWagon estate [1.2, 1.6, 1.8, 2.4 benzinli, 1.9 dizel motorları ile (Active, Active Sport, Dynamic, GT, Abarth) donanım paketleri ile piyasada yer aldı.
Fiat mühendisleri bu aracı tasarlarken otomobil, SUV karşımı bir şey tasarladılar. Mesela oturum mesafesi bir çok otomobilden yüksektir. Ek olarak tam katlanır arka koltuklar, aracın pek fazlaca yerinde gizleme gözleri dikkat çekiyor.


1.2 motor Stilo :
80 beygir, 114 Nm tork güç üreten bu motor, Stilo’ya hakkaten minik geliyor. Performans olarak fazlaca yavaş kalmasına sebep olmasının yanında, minik motor ağır bir kasayı çekebilmesi için yüksek yakıt sarfiyatına niçin oluyor.


Fiat Stilo Teknik Özellikleri

1.4 Benzinli : 95 Beygir 128 Nm tork güç üreten bu motor, kent için kullanımlar için uygun. Yapınak verilerine bakılırsa kent içinde 8.5, kent haricinde 5.7 litre yakıt tüketimi var.
1.6 Benzin : 103 beygir 145 Nm tork güç üretiyor. Stilo ile en uyumlu motor budur. Aslına bakarsanız piyasada en fazlaca bulunan 1.6 benzinli motorlu Stilo’dur.
1.9 JTD Dizel : 115 beygir güç ve 255 Nm tork güç üreten bu motor dizel arayanlar için tercih edilebilir.
Stilolarda kronik bir motor ve şanzıman arızası yoktur. Dediğimiz benzer biçimde başınıza gelebilecek tüm problemler elektriksel arızalar olacaktır. Stilo o zamanlarda fazlaca nadir görülen 6 ileri manuel şanzımana haiz bir otomobildir.

Fiat Bravo kronik sorunları

Skydome (açılır cam tavan) devamlı arıza yapar. Hatta arıza yapmayan Stilo yok gibidir. Klimasını açtığınız süre rölanti devamlı dalgalanır. Hatta yolda giderken aracı vites değiştirebilmek için boşa aldığınızda stop edebilir. Cam açma düğmeleri fazlaca zayıf, devamlı arıza verir yada tırnağı kırılır.


Daha ilkin 6 ay kadar bir fiat stilo 1.6 sahibi oldum. İçerisinde kullanılan araç-gereç kalitesi oldukça iyi. Kent içi hızlanmalarda birazcık zayıf kalsa da uzun yolda hızlanmak mevzusunda pek problem çıkarmıyor. Yalıtım mevzusunda öteki takiplerinden oldukça öndedir. Neredeyse içine asla ses almaz. Eğer tüm donanımları çalışıyorsa, fazlaca konforlu yolculuklar yapabilirsiniz. Ön camı dev gibi olduğundan hele bir de skydome var ise, arabanın içinde tüm çevrenizi görerek gezebilirsiniz. Motorları LPG ile uyumludur. Sadece egzozda bulunan bir sensör sebebiyle LPG takıldığı süre motor arıza lambasını yakar. Fiat Stilo Kullanıcı Yorumu

Fiat Stilo Alınır Mı?

Donanım olarak üstün olmasına karşın, pek fazlaca yerinden arıza vermesi sizin canınızı acıtacaktır. Ek olarak yedek parçaları öteki Fiat otomobillerine bakılırsa fazlaca pahalıdır.  Bu sebeple serüven aramaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir