Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
P0125
Araba Arızaları 1.222 views 0

P0125 Kapalı Devre Yakıt Kontrolü İçin Yetersiz Soğutma Sıvısı Isısı Arızası Çözümü Ve Nedenleri

P0125 Kapalı Devre Yakıt Kontrolü İçin Yetersiz Soğutma Sıvısı Isısı Arızası Çözümü Ve Nedenleri

Bu diyagnostik arıza kodu, genel bir güç aktarım kodudur. Yani OBD-II donanımı bulunan tüm araçlarda mevcuttur. Marka ve modele göre değişiklik gösterebilmektedir.

Motor soğutma suyu sıcaklığı (ECT) sensörüaraç motoru çalıştırıldıktan sonra belirli bir süre sonra  termostatın açılması için motor içerisinde bulunan soğutma suyunun istenilen sıcaklığa ulaşıp ulaşmadığını kontrol eder.

Aracınızda P0125 arıza kodu varsa, muhtemelen bir belirti görmeyeceksiniz. Belirtiler doğrudan bu koda yönelik değil, başka parçaların arızasına yönelik olacaktır. Örneğin hararet ibresi yükselmediği zaman termostat arıza yapmış demektir. Bu durumda aracınız P0125 arıza kodunu verecektir.

P0125 Arıza Kodu Neden Olur

yetersiz kalan ısınma süresi
Motor soğutma suyu seviyesinin az olması
Sızıntı yapan veya açık kalmış termostat
Arızalı soğutma suyu sıcaklık sensörü

P0125 kapalı devre yakıt kontrolü için yetersiz soğutma sıvısı ısısı Arıza Kodu tamiri

Aracınızda bu P0125 arıza kodu çıkıyorsa yapmanız gereken ilk şey bu kodu diyagnostik cihazı yardımıyla silmektir. Ardından kodun tekrar çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer kod geri gelirse sorun başka yerde demektir. Termostattan kaynaklandığın anlamanın en iyi yolu aracın kaloriferinin ısıtmamasıdır. Eğer hararet ibresi yükselmiyor ve aracınızın kaloriferi aracın içini ısıtmıyorsa termostat arızalı demektir. Diğer bir şüpheli ise soğutma suyu sıcaklık sensörü arızasıdır. Soğutma suyu seviyesinin az olması da bu kodun belirmesine neden olacağından su seviyesini kontrol etmenizde büyük fayda var.

Bu arıza kodu gelişmiş OBD donanımına sahip araçlarda P125 Insufficient Coolant Temperature For Closed Loop Fuel Control olarak okunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir