Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Abs Ikaz Lambasi
Araba Arızaları 4.203 views 1

ABS İkaz Lambası Neden Yanar?

ABS İkaz Lambası Neden Yanar?

Günümüz otomobillerinin hepsinde ABS fren sistemi kullanılır? ABS fren sistemi Anti-Lock Braking System (Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi) demektir.
Ani fren yapmada aracınızın tekerlerinin kızaklamasına engel olmak ve direksiyon hakimiyetinin kaybedilmemesine yaran ABS sistemi araçlarda en önemli güvenlik donanımlarından bir tanesidir. ABS sistemi aracın frenine sert basıldığı anda saniye defalarca, fren balatalarının diske sıkıştırıp açar. Böylece aracız hızlı bir şekilde yavaşlarken direksiyon hakimiyetinizde kaybolmaz. ABS olmayan araçlarda frene sert basıldığında tekerlekler kilitlenir. Bu durumda aracın hangi yöne gitmesine siz karar veremezsiniz. Arabanız kızaklamaya başladıktan sonra hangi yöne kayıyorsa o yöne gitmeye devam eder. ABS sistemi zamanla yıpranan bir sistemdir. Yıprandığı zaman ise size bir şeylerin ters gittiğini göstermek için aracınızın gösterge panelinde ABS ikaz lambası yanar.

ABS İkaz Lambası Neden Yanar?

1- Tekerlek Hız Sensörü Arızası : Bu sensör dört tekerlekte janta bağlı bir şekilde bulunur. Genelde Porya bilyası üzerinde bulunurlar. Tekerleklerin dönüş hızını hesaplayarak, ABS fren şiddetini hesaplayarak aracın ECU’suna bildirir. Ani bir frenlemede kızaklayan tekerleği belirleyerek, fren hidroliğinin baskısını ayarlar. Böylelikle kilitlenme engellenmiş olur. Tekerleklerin hız sensörlerinden bir tanesinde sıkıntı olması durumunda ABS ikaz lambası yanar.
2- Hidrolik pompa ve valf arızası : ABS sistemi çalışma mantığına göre, araç ani durmalarda tekerleklerin kilitlenmesini engellemek için bir hidrolik pompa vasıtasıyla valf kullanır. Zamanla bu valfler yıpranır ve işlevini yitirir. Bu da ABS işaretinin yanmasına neden olur.
3- Arızalı ABS modülü : Aracın güç kontrol ünitesine (PCM) sürekli olarak pek çok yerde bulunan sensör ve modüllerden sürekli bilgi gönderilir. ABS modülü’de bu sensörlerden bir tanesidir. Eğer modülün kablolarında veya kendisinde bir hasar oluşursa, ABS ikaz lambası yanar.
4- Fren hidrolik yağının azalması : Araçlarda fren balataları hidrolik yağının baskısıyla disklere etki eder. Bu sayede aracın frenleri tutar. Eğer bu sıvı azalırsa fren disklerine yapılan baskı azalır. ABS sistemi tam olarak işlevini yerine getiremez. Bu durumda ABS ikaz lambası yanar.
5- Fren balatalarının bitmesi :  Fren diskine balatalar sayesinde baskı uygulanır. Balatalar zamanla aşınırlar ve biterler. Çocukluğumuzda bisiklet frenlerinin pabuçlarının azaldığını görmüşsünüzdür. Otomobillerde de aynı sistem kullanılır. Bu balatanın azalması veya bitmesi durumunda ABS ikaz lambası yanar.
Aracınız ABS işareti yandığı zaman, aracınızı diyagnostik cihazı vasıtasıyla bilgisayara bağladığınızda C1184 başta olmak üzere, ABS ile alakalı pek çok hata kodu verebilir.

“ABS İkaz Lambası Neden Yanar?” üzerine 1 yorum

 1. Avatar Of Nevzat NEVZAT dedi ki:

  MERHABALAR.
  ABS FREN LAMBASI YANIYOR,ARABAYI STOP ETTİĞİM HALDE,ABS MOTORU SÜREKLİ ÇALIŞIYOR.
  (KUTUP BAŞINI SÖKMEK DIŞIN DA)
  ARIZASI NE OLABİLİR,TAMİRCİYE GİDENE KADAR…
  BU DURUMDA NE YAPABİLİRİM?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oku