Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Map Sensoru
Araba Arızaları 891 views 0

P0108 Manifold Mutlak Basıncı Barometrik Basınç Devresi Yüksek Giriş Arıza Kodu Ve Çözümü

P0108 Manifold Mutlak Basıncı Barometrik Basınç Devresi Yüksek Giriş Arıza Kodu Ve Çözümü

Bu diyagnostik arıza kodu genel güç aktarım kodudur. Yani OBD-II donanımlı araçlar için geçerlidir. Genel bir sorun olmasına rağmen marka ve modele göre farklı onarım aşamaları bulunmaktadır.

P0108 Manifold Mutlak Basıncı / Barometrik Basınç Devresi Yüksek Giriş arıza kodu vermesi için aracınızın Manifold Mutlak Basınç Sensörü (MAP) yüksek bir değer algılaması lazım. MAP sensörü üç telli bir kablolamaya sahiptir. Bu kablolardan bir tanesi topraklama, diğer ikisi artı ve eksi kutuplardır. Motor Güç aktarım Modülü sürekli olarak sensörleri takip eder. PCM adı verilen Motor güç Aktarım Modülü, MAP sensörüne 5 voltluk bir referans değeri gönderir. MAP sensörü de aracın yüküne göre PCM’ye sinyal kodu gönderir. Bu kod motor yüküne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu voltaj araç rölantide iken 1 volt, yüksek devirlerde yani motora çok yüklenildiği zamanlarda 5 volttur. Böyle PCM tarafından yakıt sensörüne motora ne kadar yakıt gönderilmesi gerektiği belirlenir. Eğer Güç Aktarım Kontrol Modülü (PCM), MAP sensöründen gelen voltaj sinyalini 5 volttan fazla okursa aracınız o zaman P0108 arıza kodunu verir.

P0108 Arıza Kodu Belirtileri

Arıza lambası yanar
Motor rölantide dalgalanma yapar
Yakıt tüketimi artar
Egzozdan siyah duman çıkışı görülür.

P0108 Manifold Mutlak Basıncı / Barometrik Basınç Devresi Yüksek Giriş arıza kodu Nedenleri

  • MAP sensörü arızalı olabilir.
  • MAP sensörüne gelen vakum hortumunda bir kaçak olabilir
  • MAP sensörü kablolarında bir arıza olmuş olabilir
  • PCM ile MAP sensörü arasında bir kısa devre oluşabilir

P0108 Arıza Kodu Tamir ve Onarım Adımları

MAP sensörünün çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin en iyi yolu, bir tarama aletinde MAP sensörünü okuma aletiyle karşılaştırmaktır. Çünkü ikisininde atmosferik basıncı aynı olmalıdır.
MAP sensörü okuması Baro metre okumasından 0.5 volt ve daha fazlaysa sorun MAP sensöründedir. MAP sensörünü değiştirmek sorunu çözecektir.
Diğer bir sorun MAP sensörüne gelen vakum hortumlarından kaynaklanabilir. Vakum hortumunu kontrol edin, genellikle vakum hortumu çabuk yıprandığı için sorunlar buradan ortaya çıkmaktadır.
Eğer hortumda sorun yoksa bu sefer MAP sensöründeki kabloları kontrol edin. Kabloları salladığınızda sensöre gelen voltajın artıp artmadığını kontrol edin.

Ancak aracınız bu arıza kodunu veriyorsa servisinizden yardım istemenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oku