Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
ticari arac alirken
Oto Haberleri 145 views 0

Oto Ekspertiz Yaptırmadan Kesinlikle Okuyun!

Oto Ekspertiz Yaptırmadan Kesinlikle Okuyun!

Asla kimse bir araca hak ettiğinden daha fazlasını ödemek istemez. Dolayısıyla gelişen otomotiv yan sanayisinin önemli bir kolu olan oto ekspertizlere, araç muayenesi yaptırmadan ilkin bilmenizde yarar olacak oldukca önemli ipuçları var.

Mersin’in bağımsız oto ekspertiz merkezlerinden kabul edilen Mezitli Oto Ekspertiz, siz kıymetli üyelerimizin can ve mal güvenliğini koruyabilecek Oto Ekspertiz tüyolarını paylaştı.

 1. En Önemli Maddelerden biri: Aracın Kilometresi (Km)

Satın alınacak aracın km’si, araç hakkında edinilecek en önemli bilgilerden biridir. Kilometre sayacında görüntülenen km miktarı, aracın yorgunluğuyla doğru orantılıdır. Kilometre ne kadar büyükse, araç o denli uzun yol kat etmiş, şu demek oluyor ki kullanılmış anlama gelir. Bu durum organik olarak aracın fiyatını düşürecektir.

 1. İş Yerinin Kalitesi Önemli

Oto ekspertiz yaptırırken, dikkat edilmesi gereksinim duyulan bir başka mevzu da kalitedir. Kalite, aracın muayenesinde önemli bir yere haizdir. Ekspertizin modernize edilmiş ve computest şeklinde gelişmiş bilgisayar sistemli testlerin yapılabiliyor olması, hem mekânın hem de aletlerin kafi düzeyde olması, daha net ve doğru sonuçlar alınmasını sağlar.

 1. Tüm Testler Yapılıyor Mu?

Oto ekspertizde yapılması gereksinim duyulan bir oldukca denetim vardır. Gelişmiş ve donanımlı bilgisayar sistemlerinin yanı sıra deneyimli uzmanların da araçları gözden geçirmesi gerekmektedir. Aracın, muntazam bir halde denetim edilmesi ve hasar durumunun anlaşılması için şu testler gereklidir:

 • Motor Performans Testi

Motor performans testleri, dinamometre kullanılarak yapılır. Manuel, otomatik, önden çekişli ve arkadan çekişli araçların motor gücünün ve torkunun minimum hata oranı ile ölçülmesi ve grafikler ile raporlanmasına motor performans testi denir. Bu denetim, araç motorundaki ateşleme ve yakıt emme sistemlerinin verdiği tepkileri, grafikler halinde ve minimum hata ile gösterir. Ek olarak, arıza tespit aleti ile motorun beynine bağlanıp problemler tespit edilmektedir. Motor gücü ve torkun ölçülmesi haricinde, motorun diğeri kısımları ile ilgili değerler, raporlar da sunulmaktadır. Bu raporlamalar sonucunda, motorun ne kadar kullanıldığı ve ne kadar süre performanslı bir halde yollarda gidebileceği şeklinde tehlikeli netice sorulara cevap bulunabilmektedir.

 • Motor-Mekanik Testi

Motor mekanik denetim, dinamometre ve alt ekip kontrolleriyle birlikte meydana getirilen bir testtir. Dinamometre üstünde aracın kaç beygir güç ürettiği görüldükten sonrasında, egzoz gazları denetim edilir. Motor dizel ise aşırı siyah duman, benzinli ise mavimsi yada beyazımsı dumanın olmaması gerekmektedir. Bunlara bakıldıktan sonrasında lift altı kontrolleri yapılır. Sonrasında motor mekanik kontrolleri yapılır ve arkasından motor soğutma suyu antifriz ölçer ile denetim edilir. Bu testle birlikte motor soğutma suyunda yağ var mı bakılır. Sonrasında motor yağ çubuğu çekilir ve yağ seviyesi denetim edilir. Sonrasında motor v kayışlarında çatlak olup olmadığına bakılır. Üst taraftan gözükmeyen bu kayışlar, lift üzerindeyken rahatça görülebilir. Eğer motor kayışları çatlak ise araç bakımsız anlamı taşır. Motorun ağır bakımları yapılmamış anlama gelir. Yeni alınan aracın motor kayışları bu durumda önem taşır. Tertipli olarak her 10 bin km’de bakıma girmemiş ve ağır bakım zamanı geldiği halde bakım görmemiş bir araç, alındığı takdirde mağdur olunabilir.

 • Boya-Kaporta Ekspertiz Testi

Bir araç satın alınırken yada araç takası yapılırken, dikkat edilmesi gereksinim duyulan en önemli detaylardan biri de aracın boya ve kaporta durumudur. Boya ve kaportada işlem olup olmadığı aracın alım satımını zorlaştırır. Bu yüzden boya ve kaporta testi yaptırmak oldukca önemlidir. Boya testi yapmak için boya ölçüm aleti “elcometer” yardımıyla, sac ve boya arasındaki kalınlık ölçülerek, daha öncesinde kaza yapmış olup yapmadığı denetim edilebilir.

 • OBD Beyin Testi

Araçta, çalışmayan ya da bozulabilecek parçaları gösteren bir denetim olan OBD Beyin Denetim Testi, aracın elektronik aksamlarının büyük çoğunluğunun denetim edilebilmesine olanak tanımaktadır. OBD Beyin Denetim Testi yardımıyla, araçtaki elektronik açık oturum göstergelerinin tamamı denetim edilir. Böylece, gösterge panelinde yanmakta olan göstergelerin niçin yandığı ya da araçta sorun tespit edilmesine rağmen, gösterge panellerinin niçin bunun haberini vermediği, böylece tespit edilir. OBD Beyin Kontrolünde aracın kontrole getirilmeden önceki arıza kayıtlarına da ulaşılabilir. Aracın beynine kaydedilmiş olan tüm bu elektronik veriler yardımıyla, aracın motor değerlerine ulaşılabilir ve araçtaki tüm hava yastıklarının kontrolü sağlanabilir. Klima ve dijital kontroller de aynı şekilde sağlanabilir. OBD Beyin Denetim Testi yardımıyla hem ABS hem de akü şarjı şeklinde sürüş güvenliği için önemli fonksiyonların, hatasız şekilde çalıştığından güvenilir olunur. Hem de, elektrikli camların da çalışabilirliğinden güvenilir olunarak, sürüş güvenliği ve konforuna haiz olunur.

 • Fren Testi

Fren Testi, temelde fren sisteminde yer edinen tüm bileşenlerin, aksamın ve ayarların tamamının denetim edilmiş olduğu, düzeltildiği ve lüzumlu durumlarda değişikliklerin yapıldığı bir kontroldür. Bu denetim, periyodik bakımlarda yapılır. Fren testi, yalnız teknik servislerdeki fren denetim aleti rampasında yapılabilmektedir. Zemin üstünde yer edinen rulo disklerden oluşan bu sistemde, araç diskler üzerine doldurularak, sonuçlar elde edilir. Balata ve disklerdeki arızalar, lastiklerin durumu, fren tutuşu, el freninin durumu, sağa sola sapma yüzdeleri şeklinde pek oldukca durumun kontrolü bu aygıt üstünde yapılabilmektedir. Ölçümler dijital olarak yapılır ve denetim edilir. Peşinden ölçüm neticeleri rapor edilmektedir.

 • Süspansiyon Testi

Süspansiyon testinin amacı, aracın amortisörlerine eşit olarak verilen titreşim ve hareket sonucu, amortisör ve süspansiyon organlarındaki hatayı tespit edilerek, daha güvenli bir sürüş için destek olmaktadır.

 • Yanal Kayma Testi

Yanal kayma testi, araçla düz yolda gidilirken direksiyonu bırakıldığında sağa yada sola çekip çekmediğini, rot-balans ayarlarının muntazam olup olmadığını denetlemek için yapılır.

 1. Ücretler uygun mu?

Son olarak, Ekspertiz merkezlerinin sunmuş olduğu fiyat tarifelerinin uygun olup olmadığı araştırması yapılmalıdır. Gelişen teknolojiyi avantajınıza kullanarak bu araştırmaları Google’da birkaç rahat arama ile yapabilirsiniz.

Netice olarak; 2. El araç alım-satımı esnasında oto ekspertize gitmeniz kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumda hem can hem mal güvenliğinizin garantisi için bu ipuçlarına ihtiyacınız olacaktır.

Mersin Mezitli Oto Ekspertiz ekibi: https://www.mezitliotoekspertiz.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir