Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Daewoo Lanos
Araba İncelemeleri 3.502 views 0

Daewoo Lanos Nasıl Bir Araba | Kullanıcı Yorumu

Daewoo Lanos Nasıl Bir Araba | Kullanıcı Yorumu

Daewoo 1999 yılında tamamen General Motor’a satılsa da bu yıldan önceki yıllarda da Daewoo için motor ve teknik destek vermiştir.
Daewoo’da 1997 – 2002 yılları arasında üretilmiş B segmenti, küçük sınıf bir otomobildir. Ülkemizde de 1997 ve 2002 yılları arasında satılmıştır. 1.4, 1.5 ve 1.6 benzinli motor seçenekleri mevcuttur. Bu motorlar Opel Corsa ve Astralarda kullanılan motorların aynısıdır. Yani Daewoo Lanos motor konusunda bir arıza verdiğinde yedek parça sıkıntısı çekmeyeceğiniz anlamına gelir.  Daewoo Lanos’un sedan ve hatchback kasa tipleri bulunmaktadır. Ayrıca hatchback 3 kapılı Lanos’ta vardır. Daewoo araçları ülkemizde fazla tutulmadığı için fiyat olarak ucuzlar. Kısaca az parayla donanımlı bir araba sahibi olabilirsiniz.
Daewoo Lanos nasıl bir araba diye soracak olursak, aynı fiyat aralığına göre (15 Bin Liraya Alınabilecek Arabalar) alınabilecek donanımlı arabalar arasında yer alıyor. Lanoslarda donanım olarak ABS, Klima, Hava yastığı, otomatik camlar, yükseklik ayarlı ön koltuklar gibi özellikler bulunuyor.
1.4 Litre motorlu Daewoo Lanos: En az tutulan motor seçeneğidir. Aracın 75 beygir ve 115 Nm tork gücünde bir motoru bulunuyor. Bu motor araca küçük geldiği için yakıt biraz fazladır. Ayrıca 1.4 motorlu Daewoo Lanos performans olarak biraz zayıf kalıyor. Aracın içerisinde 4 kişi bulunduğu zaman rampalarda oldukça fazla bayılıyor.
1.5 litre Daewoo Lanos: Araç için en uygun motor tipi denilebilir. Yıllık vergisi ucuzdur. Motoru 86 beygir, 130 Nm tork gücündedir. Ara hızlanmaları ortalama değerlerdedir.  Otomatik vites seçeneği 1.5 motorlu olanlarda daha fazladır.
1.6 litre Daewoo Lanos: Genelde sedan kasa olarak üretilmiştir. Opel astralarda kullanılan 1.6 litrelik motora sahiptir. 106 beygir ve  145 Nm tork gücünde motora sahiptir. Performans arayanlar için tercih edilebilir.

Daewoo Lanos Kullanıcı Yorumu

Bu aracı yaklaşık 1 ay boyunca test etme şansı yakaladım. Benim kullandığım 1.6 litre hacimli olan kasasıydı. Aracın hızlanması gerçekten çok güzel, yani bu fiyata alınabilecek en iyi otomobil diyebilir. Bir Tofaş, reno 9 fiyatına böyle bir arabaya binmek harika. Daha önce aynı model astra kullandım. Hiçbir farkı yok diyebilir. Araç yol sesini içeriye fazla almıyor. (Bir Mercedes konforu beklemeyin) Soz hızlanmasına baktığımda 3 bin devir/dakikada 110 kilometre hızla yol alıyor. Araçta iki kişiydik ve klima açıktı. Test ettiğim her arabada kullandığım yokuşta (Örneğin 1999 focus ile 110 km hızla çıkabildiğim) lanos ile de 110 kilometre hızla çıkabildim. Kliması başarılı, kısa süre içerisinde aracın için buz gibi soğutuyor. Frenleri başarılı diyebilirim.
Her arabada olduğu gibi bakımlısını bulmakta fayda var. Kaporta aksamı için yedek parça biraz daha zor bulunuyor. Ama motor aksamında hiçbir sıkıntı çıkmıyor. Yazının başında dediğim gibi ucuz olsun ama donanımlı olsun derseniz alabilirsiniz. Aracın bana göre en güzel özelliklerinden bir tanesi OBD-II donanımı sunmasıdır. Böylelikle aracınız bir arıza verdiğinde cihaza bağlayarak sorunu tespit edebiliyorsunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oku