Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
ust kapak contasi
ARABA ARIZALARI 4.488 views 3

Üst Kapak Contası Neden Yanar, Belirtileri Nelerdir ?

Üst Kapak Contası Neden Yanar, Belirtileri Nelerdir ?

Günümüz otomobil motorları üç sıvı kullanan, dört zamanlı bir tasarıma sahiptir. Bu sıvılar yakıt, soğutucu su ve motor yağıdır. Motor içerisinde bu sıvıların hiç birisi birbiriyle temas edemez. Bu sıvıların birbirine karışmamasını sağlamak için üst kapak contası kullanılır.

Üst kapak contası nedir?

Üst kapak contası aracımızın motorundaki sıvırların birbirine karışmasını engelleyerek motorun doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan parçadır. Contanın bir kısmında yanma meydana gelirken, diğer kısmında soğutma sıvısı bulunduğu için soğukluk vardır. Kısacası silindir kapak contası aracımızda belkide en zor şartlarda çalışan parçadır diyebiliriz

Silindir kapak contası neden yanar?

Arabanızın motoru aşırı sıcak koşullarda çalışır. Bı sıcaklık soğutma sıvısı sayesinde daha üst seviyelere çıkması engellenir. Silindir kapak contasının yanması için motorun olması gerekenden daha fazla bir ısıya maruz kalması gerekmektedir. Eğer aracınızın motoru yüksek sıcaklığa (hararet) maruz kalır ve sizde bunu fark etmezseniz, silindir kafalarının ve motor bloğunun içerisinde sıcaklık nedeniyle genleşmeye neden olur. Bu da üst kapak contasının yanmasına sebep olur.

Conta yanmasının belirtileri nedir

Silindir kapağı contası soğutma sıvısı geçişlerini kapattığı için, yanmış bir conta soğutma sıvısının silindirlere geçmesine sebep olacaktır. Yanmış bir silindir kapak contası aşağıdakilere neden olur.
 • Egzoz borusundan beyaz duman çıkar
 • Egzoz borusundan su sızar
 • Radyatör ve tahliye deposunda kabarcıklanma görülür
 • Motor yağında süt beyazı veya tahin kıvamında renklenme
 • Aracın sürekli hararet yapması
 • Düşük sıkıştırma nedeniyle çekiş kaybı
Gibi semptomlar silindir kapak contasının yandığının en bilinen belirtileridir.
Ayrıca silindir kapak contası yandığı için dışarıya üfler. Bu durumda motordan sızan yağ ve soğutma sularının aracın altına aktığını görebilirsiniz.
Yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birisi ile karşılaşırsanız aracınızı daha fazla kullanmadan mutlaka bir ustaya götürmenizde fayda var.

Silindir kapak contasının yanmaması için nelere dikkat edilmeli?

Aracınızın motorunun olması gerekenden daha fazla sıcaklığa çıkmaması gerekmektedir. Bu sebeple yaz kış demeden aracınızın radyatör suyunu sürekli kontrol etmelisiniz. Radyatör ve hortumların su kaçırıp kaçırmadığını motor sıcakken gözle kontrol etmekte fayda vardır.

Yanık conta ile araba sürmenin sakıncası var mıdır?

Aracınızın yanma odasında yakıt/hava karışımından başka bir şey olmamalıdır. Silindir kapak contası yandığı zaman, yanma odasına su karışır. Bu su zamanla pistonlarda ve yanma odasında korozyona sebep olur. Kısa bir süre içerisinde de motorun içerisindeki hayati parçalara zarar verir. Bu sebeple silindir kapak contası yandığı zaman mutlaka hemen tamir ettirilmesi gerekmektedir.

“Üst Kapak Contası Neden Yanar, Belirtileri Nelerdir ?” üzerine 3 yorum

 1. Unknown dedi ki:

  Slm bişey sorucam bende Ford fusion 1.6 benzinli LPG radyatör hortumları biraz şişkin motor sıcakken normalmidir

 2. Adsız dedi ki:

  Merhaba özellikle yaz aylarında biraz şişkin olması normaldir. Termostatınızın derecesi yüksekse olabilir. Bu yüzünden termostat geç açtığı için hortumlarda basınç oluşabilir. bu normal bir şeydir.

  Aracınız hararet yapıyor mu?
  hortumlarda basınç nedeniyle çatlama, yarılma veya sızıntı var mı?

 3. Ercan dedi ki:

  Benim aracım 99 model hundai 1 5 sıralı sistem ardında eksozunda hafif şu atıyor ve duman geliyor beyaz su eksiltme ve hararet olmadi hiç bir sıkıntı varmı acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!