Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
radyator hortumu
Araba Arızaları 18.957 views 12

Radyatör Hortumu Neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?

Radyatör Hortumu Neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?

Radyatör üst ve alt hortumlarının aracın soğutma suyundaki basınç nedeniyle sertleşmesi ne gibi sorunların olduğuna işarettir.

Radyatör motorun soğutma sisteminin en önemli parçasıdır. Radyatör ve motor arasında hortumlar sayesinde soğutma suyu devirdaim edilir. Ancak bazen radyatör hortumları aşırı basınç nedeniyle sertleşir. Diğer bir tabirle radyatör hortumu şişer.
Eğer aracınızda radyatör hortumu şişmesi sorunu yaşıyorsanız bunun 3 farklı nedeni olabilir. Bunlardan ilki aracın üst kapak contasının yanması, kapak contası yandığı için motordan radyatöre aşırı bir kompresyon yani basınç oluşur. Bu basınç hortumun şişmesine sebep olacaktır. Aracınızı işinin ehli bir ustaya göstererek üst kapak contasının sağlam olup olmadığını kontrol ettirmenizde fayda var.
İkinci şüpheli ise termostat arızasıdır. Termostat aracın motoru yeterli sıcaklığa geldiği zaman açılır ve içerideki sıcak suyu soğutulmak üzere radyatöre gönderir. Termostatın arızası nedeniyle geç açılmalar meydana gelebilir. Bu da motor içerisindeki su sıcaklığının artmasına sebep olur. Artan su sıcaklığı bir basınç oluşturur ve radyatör hortumlarında şişmeye sebep olur.
Üçüncü şüpheli ise sadece lpgli araçlarda bulunan LPG beynindir. Lpg beyninden aracın soğutma sıvısı geçer. Arızalı lpg beyni sıcak suyu hapsedecektir ve hortumlarda basınç oluşmasına neden olacaktır.


Aracınızı belirli bir süre kullandıktan sonra kaputu açın. Radyatöre gelen üst ve alt hortumları elinizle bastırarak kontrol edin. Bazı hortumlar sert yapıya sahip oldukları için şişme yapmaz, ancak sertleşecektir. Bu sepeple elinizle hortuma bastırdığınızda parmağınızın içine girmesi gerekir. Eğer bir balon gibi sertse radyatörünüzde basınç var demektir.

Radyatör hortumu şişmesi ne kadar önemli

Radyatör hortumunun şişmesi, aracın soğutma sisteminde aşırı bir basınç olduğu anlamına gelir. Bu basınç zamanla diğer hortumlarda ve radyatörde aşırı baskı oluşmasına sebep olur. Tamir edilmeyen bu sorunlar, yolda giderken aracınızın hortum veya radyatörün patlatmasına sebep olabilir. Bu sebeple aracınızın motor sorunlarını mutlaka en kısa zamanda çözüme kavuşturun.

“Radyatör Hortumu Neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?” üzerine 12 yorum

 1. Adsız dedi ki:

  Tamam

 2. Ercan GÜNEŞ dedi ki:

  Radyotör şişme yok ama sertleşiyor.dedi usta,
  Radyotör de yag karışmış
  Su eksilme oluyor
  Ara ara ama sık aralıklarla rolanti düzensiz
  Şimdi sizce üç nedenden hangisi olabilir,araç LPG li, aracın cekişnde sııntı yok ,eksozdan su atmıyor, teşekkürler

  1. KORAY dedi ki:

   radyatöre yag karısmıssa kardesım conta yanmıs demektir

 3. Umit6060 dedi ki:

  Merhaba aracım 95 model toyota corolla lpg li bir hafta önce su bidonunda suyun kabarcik yaptigini farkettim istaya gittim once termostay dedi degistirdik olmadi sonra devir daim ve radyatörü degistirdik gene sorun gitmedi en son conta yanik dedik acti ust kapagi tornaya verdik contalar degisti ama hortum gene şişme yaptı hatta aynı gun acaba lpg beyininden midir. Ilk defa duyuyorum beyinden hortum şiştiğini peki beyinden degilse sizce neden yapar

 4. Umut dedi ki:

  Merhaba aracım 95 model toyota corolla aracim bir hafta önce su bidonundan su atmaya basladi basinc oldugunu farkedip ustaya götürdüm ilk termostatdan şüphelendi degistirdi ama sorun gitmedi sonra radyatör cok pasli ondan olabilir dedi radyatör ve devir daim pompasını degistirdi fakat sorun gene devam etti son care ust kapak contasi yanik dedi ve kapagı soktü tornada sildirdik contalar degisti ve tekrar montaj yapildi fakat akşam ise gittim geldim toplam 12 km yaptim ama hortumlar gene balon gibi olmuş acab lpg veyninden mi hic duymadım beyinden hortum şistigini insallah oyledir ama oyle degilse sizce neden şişer yeni conta degişmiş arac cevap verirseniz cok memnun olurum.

 5. Yusuf dedi ki:

  Aracım 82 model 230e hortumda 15 km yol alındığında basınç oluşuyor ve araçta su eksiltme mevcut ama yağa su yada su ya yap karışması durumu yok neden olur ?

 6. ümit dedi ki:

  kardeşim bendede 93 corolla var ne yaptıysak çözemedik enson kapak dediler hala yatıyor araba sanayine sen çözümünü bulabildin mi

 7. neco dedi ki:

  yedek su deposunu kapağını değiştirin orijinal almaya dikkat edin genelde çözüm sağlar

 8. Yunus Emre Koçak dedi ki:

  Aracımın radyatör termostat yeni değişti öncesinde bunlar arızalıydı radyatör delik termostat da arızalı idi su eksiltiyordu değiştim şimdi de devirdaim borusu şişiyor ama araç. Soğuduğunda oda iniyor sebebi nedir? %İstanbul avrupa yakasında bildiğiniz üstad varsa gidip gösterelim.

 9. suzukici dedi ki:

  usta kapak conta yakmış ne yaparsan yap conta değişecek baska çare yok insallah çatlak vs cıkmaz conta ile kurtarılır…

 10. Osman dedi ki:

  Araç 93 slx termostad değişti radyatör kapağı değişti ama hortumlar belli bir süre sonra şişiyor sertleşiyor fanı açtığında da hortumları rahatlatmıyor aynı devam ediyor sertliği sebebi nedir çözümü nedir hocam

 11. Süleyman dedi ki:

  Aracım 97 model rover su kaynatma yok su eksiltme yok ama hortumlar baya sertleşiyor yağda karıştırmıyor radyatör delindi deliği kapatmak için kırmızı biber pul biber ve kapatıcı toz ve sıvı attın radyatör tıkalı olmuş olabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir