Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
radyator hortumu
ARABA ARIZALARI 11.751 views 3

Radyatör Hortumu Neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?

Radyatör Hortumu Neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?

Radyatör üst ve alt hortumlarının aracın soğutma suyundaki basınç nedeniyle sertleşmesi ne gibi sorunların olduğuna işarettir.

Radyatör motorun soğutma sisteminin en önemli parçasıdır. Radyatör ve motor arasında hortumlar sayesinde soğutma suyu devirdaim edilir. Ancak bazen radyatör hortumları aşırı basınç nedeniyle sertleşir. Diğer bir tabirle radyatör hortumu şişer.
Eğer aracınızda radyatör hortumu şişmesi sorunu yaşıyorsanız bunun 3 farklı nedeni olabilir. Bunlardan ilki aracın üst kapak contasının yanması, kapak contası yandığı için motordan radyatöre aşırı bir kompresyon yani basınç oluşur. Bu basınç hortumun şişmesine sebep olacaktır. Aracınızı işinin ehli bir ustaya göstererek üst kapak contasının sağlam olup olmadığını kontrol ettirmenizde fayda var.
İkinci şüpheli ise termostat arızasıdır. Termostat aracın motoru yeterli sıcaklığa geldiği zaman açılır ve içerideki sıcak suyu soğutulmak üzere radyatöre gönderir. Termostatın arızası nedeniyle geç açılmalar meydana gelebilir. Bu da motor içerisindeki su sıcaklığının artmasına sebep olur. Artan su sıcaklığı bir basınç oluşturur ve radyatör hortumlarında şişmeye sebep olur.
Üçüncü şüpheli ise sadece lpgli araçlarda bulunan LPG beynindir. Lpg beyninden aracın soğutma sıvısı geçer. Arızalı lpg beyni sıcak suyu hapsedecektir ve hortumlarda basınç oluşmasına neden olacaktır.


Aracınızı belirli bir süre kullandıktan sonra kaputu açın. Radyatöre gelen üst ve alt hortumları elinizle bastırarak kontrol edin. Bazı hortumlar sert yapıya sahip oldukları için şişme yapmaz, ancak sertleşecektir. Bu sepeple elinizle hortuma bastırdığınızda parmağınızın içine girmesi gerekir. Eğer bir balon gibi sertse radyatörünüzde basınç var demektir.

Radyatör hortumu şişmesi ne kadar önemli

Radyatör hortumunun şişmesi, aracın soğutma sisteminde aşırı bir basınç olduğu anlamına gelir. Bu basınç zamanla diğer hortumlarda ve radyatörde aşırı baskı oluşmasına sebep olur. Tamir edilmeyen bu sorunlar, yolda giderken aracınızın hortum veya radyatörün patlatmasına sebep olabilir. Bu sebeple aracınızın motor sorunlarını mutlaka en kısa zamanda çözüme kavuşturun.

“Radyatör Hortumu Neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?” üzerine 3 yorum

 1. Adsız dedi ki:

  Tamam

 2. Ercan GÜNEŞ dedi ki:

  Radyotör şişme yok ama sertleşiyor.dedi usta,
  Radyotör de yag karışmış
  Su eksilme oluyor
  Ara ara ama sık aralıklarla rolanti düzensiz
  Şimdi sizce üç nedenden hangisi olabilir,araç LPG li, aracın cekişnde sııntı yok ,eksozdan su atmıyor, teşekkürler

  1. KORAY dedi ki:

   radyatöre yag karısmıssa kardesım conta yanmıs demektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!