25 Mart 2019 Pazartesi

Peugeot 407 Nasıl Bir Araba, Alınır mı?


Peugeot'un kötü şöhretinin kurbanı olmuş bir arabadan bahsedeceğim bu yazımda. Yaklaşık 3 yıldır kullandığım bir araba olan Peugeot 407 hakkında biraz konuşalım.

Adet olduğu üzere 407'nin ülkemizdeki versiyonlarını tanıyarak başlayalım. Ülkemizde 1.6 HDI, 2.0 benzinli, 2.0 HDI ve 2.2 benzinli motor seçenekleriyle ilk olarak 2004 yılının aralık ayında satışa sunulmuştur. 1.6 HDI dizel: 110 beygir 240 Nm tork gücüne sahip. Aracın ağırlığı  yaklaşık 1450 kilogram. 1.6 dizel motor araca tam uyumlu olmuş. Ama öyle yüksek bir performans beklemeyin. Tam bir tasarruf için olmuş. 2.0 benzinli motor olanları ise atmosferik eski sistem motorlar. Pek tutulmuyor. Ayrıca yakıtı da dizele göre biraz daha fazla. 2.0 HDI motorlu olanları ise ben hız yapmayı severim diyenler için tam olmuş. 407'nin manuel ve otomatik vitesli versiyonları mevcut. Neyse buraya kadar anlattıklarımı internetten de bulabilirsin. Girersiniz bir ilan sitesine istediğiniz peugeot 407'nin motor ve paket seçeneğine size tüm donanımları çıkar. Sizin aradığınız şeylere geçelim o zaman.

Peugeot 407 kullanıcı yorumu

Bu arabayı almadan önce elimdeki parayla linea, 2002 model en boş golf, megane 2 HB gibi arabalar alabiliyordum. Aldığım araba hem donanımlı, oturaklı, güvenli, az yakan ve parçası ucuz olan bir araba olsun dedim ve Peugeot 407 üzerine araştırmaya başladım. 1.6 HDİ manuel vites almaya karar verdim. Ankara'dan İstanbul'a giderek aracı aldım. Noterden çıkarken 407'nin içine binmek için can atıyordum resmen. İstanbul'dan Ankara'ya doğru yola çıktığımda, kendimi böyle bir otobüsü sürüyormuş hissettim. İşte aradığım araba bu dediğimi hatırlıyorum. Yan koltukla aramda baya mesafe vardı. İçerisi çok ferah ve genişti. Aldığım paraya bu kalite iyikide Peugeot 407 tutulmuyor dedim. Daha önce internetten Peugeot 407'nin kronik sorunları üzerine araştırmalarım da oldu. Bilinen pek bir kronik sorunu yok. Benim aldığımda ilk sahibinden, düşük kilometreli olunca bana 3 yıl boyunca bakım haricinde hiç bir sorun çıkarmadı. Yol tutuş olarak çok harika. Virajlara geldiğinizde 407 size güven veriyor. 400 litreden daha büyük bir bagajı var. 4 kişilik ailemle ikisi çocuk. Çok rahat eşyalarımızı alıyor bagajı.  Ön camı o kadar geniş ki yanları bile görebiliyorsunuz. 407'nin ses yalıtımı ise harika. Motor ve yol sesini içeride neredeyse hiç duymuyorsunuz. 

Biraz donanım olarak bahsetmek gerekirse, alacağınız arabada hız sabitleyici, bir sürü hava hastığı, esp, abs ve bir çok fren sistemi bulunuyor olacak. Fransız arabaları zaten donanımlarıyla ön plana çıkıyorlar. 

Tekrar söylüyorum, Peugeot 407 iyikide fazla tutulmuyor. Ya değilse böyle kaliteli bir arabaya bu fiyata binmek imkansız olurdu. Eğer bir 407 alacaksanız dizel olanlarını bakmalısınız. HDI motorun sağlamlığı konusunda zaten kimsenin bir şüphesi yok. Eğer fazla performans beklemeyip tasarrufu gözetirseniz 1.6 HDI almalısınız. Performanslı olsun sol şeridi kapatıp giderim diyorsanız o zaman 2.0 HDI denemelisiniz. 

Peugeot 407 piyasa çıktığı ilk modellerinden itibaren Euroncap çarpışma testlerinden 5 yıldız almıştır. Yani güvenliği konusunda pek şüphe yoktur. 2019 yılı itibariyle 40 bin lira civarına alınabilecek en iyi araba olarak görünüyor. 

Eğer bir 407 almayı düşünüyorsanız Peugeot 307 gibi sorunlu bir araba olmadığını bilmenizi isterim. Zaten bir 307, Peugeot'un tüm marka imajını yerle bir edip bitiriyor. 

Not: Peugeot 407 hakkında sormak istediklerinizi yorum kısmına yazarsanız. Bizzat kullanıcısı tarafından yorumlanacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder