Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
OTO HABER 16 views 0

Otomatik acil fren sistemi 2022 yılında her araçta olacak

Amerika’da faaliyet gösteren Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) 2022 yılında, her otomobilde otomatik acil fren destek sisteminin olacağını açıkladı.

Otomobil üreticilerin 2022 yılına kadar hemen her yeni otomobilde acil durum frenleme sisteminin, standart olarak bulunacağını söyledi.
Amerika otomobil pazarında 1 eylül 2017 ile 31 Ağustos 2018 yıllarında arasında üretilen otomobillerin yarısından fazlasının, fabrikadan otomatik acil fren sistemiyle çıktığı açıklandı. IIHS, 2017 yılından günümüze kadar verileri topladığında şuan için yeni otomobillerin sadece 3’te 1’inde bu hayat kurtarıcı teknolojiye sahip olarak trafiğe çıktığını açıkladı.
Otomatik acil fren sistemi üretiminde Toyota ilk sırayı alıyor. Dünya devi marka son olarak ürettiği 2.5 milyon araçtan 2.2 milyonuna otomatik acil frenleme teknolojisini ekledi. İkinci sırada ise Nissan yer alıyor. Nissan, Amerika pazarında satılmak için ürettiği 1.4 milyon aracından 1.1 milyonuna bu sistemi entegre ederek çıkardı.
2018 yılında hiçbir aracına otomatik acil fren destek sistemi eklemeyen, Jaguar Land Rover, 2019 yılının ilk iki ayında ürettiği her aracına bu sistemi ekledi. Mitsubishi, Ford, Lincoln gibi markalar ise ürettikleri aracından yüzde’undan daha azına otomatik frenleme sistemini keledi.
Amerika’da otomobil satan 20 büyük otomobil üreticisi 2022 yılına gelindiğinde otomobillerinde bu sistemi kullanacağını kabul etti.

Otomatik Acil Fren Destek Sisteminin Önemi

Amerika ve Avrupa’da bulunan otomobil federasyonları sistemin her araçta, emniyet kemeri gibi standart olması gerektiğini söylüyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 2018 yılı içerisinde, otomatik acil fren destek sistemi bulunan araçların artması nedeniyle, yayaların karıştığı kazaların yüzde 62 oranında azaldığı açıklandı. Sistem saniye’de 2 binden fazla radyo dalgasını 30 metreden fazla bir alana gönderiyor. Sürücünün kritik noktaya gelindiğinde tepki vermemesi üzerine otomatik olarak frenleme yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!