Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
OTO HABER 371 views 0

Ford Rusya’daki Fabrikalarını Kapatmaya Hazırlanıyor

Ford Rusya’daki Fabrikalarını Kapatmaya Hazırlanıyor

ABD’li otomobil üreticisi Ford, 2002 yılından bu yana üretim faaliyetlerinin devam ettiği Rusya’dan çekileceğini açıkladı. 

Ülkedeki 3 fabrikasını kapatmaya hazırlanan şirket, binek otomobil satışlarını da durduracağını bildirdi. Markadan yapılan açıklamada, pazar payı yüzde 15’i bulan Transit modelinin hem üretimine hem de satışına devam edileceği kaydedildi

Haziran ayı sonunda ülkedeki üretimini sona erdireceğini açıklayan Ford, ticari araç satışına ise devam edeceğini duyurdu.

3 FABRİKASI BULUNUYOR

Ford’un Rusya’da üç üretim tesisi bulunuyor. Fiesta ve EcoSport modelleri Naberezhnye Chelny fabrikasında üretilirken, Focus ve Mondeo ise St Petersburg tesisinde üretiliyor. Markanın Elabuga tesisi ise motor üretimi gerçekleştiriyor.

Öte yandan, Ealabuga’da üretilen Kuga ve Explorer’in üretimi de son bulacak. Fakat, pazar payı yüzde 15’i bulan hafif ticari Transit’in üretimi şimdilik devam edecek.

Ford’un Rusya’daki üretim operasyonu 2002 yılından bu yana devam ediyor.  2011 yılından itibaren de Sollers ile yapılan ortaklık çerçevesinde üretim sürüyor. Firmadan yapılan açıklamada, Brezilya’da da bir tesisin kapanacağı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!