10 Mart 2019 Pazar

Dizel arabaya benzin konulursa ne olur

Dizel bir aracınız var ve yanlışlıkla içerisine benzin konuldu, başınıza ne gibi sorunlar gelebilir yaşanmış örnekleriyle anlatalım.
Kısaca bu iki motor tipi hakkında bilgi verelim. Benzin motorine göre daha düşük ısılarda ateş alır. Bu da demek oluyor ki dizel bir arabaya benzin konulursa, motor olması gerekenden yüksek ısıda çalışacak demektir.  Benzinli motora mazot konulursa muhtemelen araç kısa bir süre çalışıp stop edecektir. Ardından da enjektörler, depo temizliği falan yapılıp tekrar kullanılabilecek. Yani benzi motorlu bir araca motorin konulursa pek fazla bir sorun çıkarmaz. Ama dizel bir arabaya benzin konulursa o zaman işler değişiyor.

Bugün dizel motorlu arabaya benzin konulursa ne olur sorusuna canlı şahit oldum. Bir arkadaş benzin istasyonunda dizel aracına yakıt almak için duruyor. Pompacı araca her nasılsa araca benzin koyuyor. Aslında çoğu benzin istasyonunda motorin ve benzin pompası tabancalarının uçları farklı. Ama bir şekilde araca benzin konulmuş işte.

Arkadaş aracıyla yola çıkıyor. 1-2 km yol yaptıktan sonra araç kendi kendine bağırmaya başlıyor. Arkadaş hemen sağa çekiyor. O sırada ben hemen yardım amaçlı arkasına durdum. Araba son gaz vermişçesine bağırıyordu. Egzozdan yoğun beyaz duman çıkarken, motor kaputundan da dumanlar çıkıyordu. Bunun sebebi benzinin motorine göre daha yüksek bir ısı üretmesi. Araç yaklaşık olarak 3 dakika kadar son gaz çalıştıktan sonra arabanın motoru kol kırıp patlıyor.

İşte sevgili otohocasi.com okurları aracınıza yakıt alırken mutlaka tabancının üzerini okuyun. Pompacı dalgın olabilir. Araçların depo kapaklarında her ne kadar uygun yakıt yazılı olarak işaretlense de siz kendi tedbirinizi kendiniz alın.

Eğer aracınıza yanlış yakıt konulduğunu araç hiç çalıştırılmadan fark ederseniz, depodaki yakıtın tamamen boşaltılması ve ardından full olacak şekilde uygun yakıtın konulması yeterli olacaktır. Eğer kontağı akü işaretleri yanacak kadar çevirdikten sonra fark ederseniz, yakıt pompası bu sırada yakıtı enjektörlere kadar basmış olacak. Bunun çözümü ise yakıt deposu, enjektörler ve aradaki bağlantı hortumlarının temizlemesi ve değişmesidir.

Video

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder