Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
yazlik bakim
Pratik Bilgiler 187 views 0

Yazlık Bakımda Otomobile Neler Yapılır?

Yazlık Bakımda Otomobile Neler Yapılır?

Sıcak havaların yaklaştığı şu günlerde, kışın zor şartlarında yıpranan araçlarımıza yazlık bakım yaptırma zamanı da geldi.

Aslen kışlık bakımda olmasıyla birlikte, yazlık bakımda oldukça önemlidir. Bilhassa aracın motor soğutma sistemi yazın oldukça daha çok etkilenir. Yazın kavurucu sıcağının yanında, havada bulunan toz kir sebebiyle aracımız daha oldukça zorlanır.

  • Klima bakımı: İlk olarak klima bakımdan başlayabilirsiniz. Klimaya her üç yılda bir kesinlikle gaz bastırılmalıdır. Ek olarak klimanın polen filtresi’de vasıta içindeki havanın kaliteli olması sebebiyle  muhakkak değiştirilmelidir.  Polen filtresi averaj 30 lira civarında, gaz bastırmak ise 100 – 150 lira tutmaktadır.
  • Lastikler: Kışlık lastikler soğuk zemine nazaran tasarlandığından dolayı, yazları sertleşecektir. Kışlık lastikler sıcak havalarda yol tutuşunu azaltır. Bu sebeple yazlık lastiklerin takılması önemlidir.
  • Soğutma sistemi: Yazlık bakım yaptırırken kim bilir en mühim olan şey, aracın motor soğutma sisteminin bakımıdır. İnsanlar yazın motor suyunun donmayacağını düşündüğünden, düzgüsel içme suyu koyarlar. Bu oldukça yanlıştır. Zira ülkemizdeki içme suları kireçli olduğundan aracınızın radyatörü, su hortumları kireçlenecektir. Bu sebeple yazın da antifriz kullanmaya dikkat göstermeliyiz.
  • Motor yağı: Motor azca aylarından daha çok ısındığından dolayı, yağ da acele hususi durumunu kaybetmektedir. Aracınıza uygun yağı koymalısınız. Ek olarak her 15 günde bir yağ seviyesini herhangi bir azalma durumuna karşı denetim etmekte yarar var. Eğer motor yağsız kalırsa oldukça yüksek maliyetli hasarlar açabilir.
  • Filtreler: Yaz ayları ülkemiz genelinde kurak geçmiş olduğu için bilhassa hava filtresi oldukça acele eskimektedir. Hava filtresi aracınızın motoruna giden havanın kalitesi açısından oldukça önemlidir. Yazlık bakımlarınızda hava, yağ, yakıt ve polen filtresinin değiştirebilirsiniz.
  • Frenler: Aracın hızlandığı şeklinde durmaya da ihtiyacı vardır. Frenlerde meydana gelebilecek bir arıza can ve mal yitirilmesine niçin olabilir. Bu sebeple fren balatalarının bitip bitmediği denetim  edilmelidir. Ek olarak fren hidrolik yağı eksikse kesinlikle tamamlanmalıdır.
  • Triger ve devirdaim pompası: Bu iki beraber değişen parçalardır. Eskimiş ve çatlamış triger kayışı, uzun yolculukların daha sık yapıldığı yazları daha çok kopma eğilimi gösterir. Triger kayışı ne kadar sürede değişmiş olur yazımızı okuyarak informasyon edinebilirsiniz. Devirdaim pompası triger setiyle beraber değişmiş olur. Bu parça aracınızda bulunan soğutma suyunun motor ve radyatör arasındaki sirkülasyonunu sağlar.
  • Elektrik ve aydınlatma bakımları: Aracınızın aküsü zayıfsa yenisini alabilirsiniz. Ek olarak aracınızda farların, sinyallerin ve stop lambalarının yanıp yanmadığı denetim edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir