Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
P0109
Araba Arızaları 1.409 views 0

P0190 Yakıt Hattı Basınç Sensörü Arızası Çözümü

P0190 Yakıt Hattı Basınç Sensörü Arızası Çözümü

P0190 Yakıt Hattı Basınç Sensörü Devre Arızası kodu neden olur. Nedenleri ve tamiri
Bu arıza kodunu hem benzinli hemde dizel enjeksiyonlu arabaların çoğunda bulunmaktadır. P0190 kodu arızası verdiği zaman kullanıcı mutlaka dikkat etmelidir. yakıt hattı basınç sensöründen geçen yakıtın olması gerekenden az veya fazla olabilir. Bu kod yakıt türüne veya yakıt depodan başlayıp egzozdan çıkışına kadar geçtiği yollardan birisinde arıza olabileceği anlamına gelir. P0190 arızası mekanik veya elektrik devresi arızası olabilir. Arızanın onarımı arabanın markası ve modeline, yakıt hattı basınç sensörü tipine ve yakıt hattı basınç sensörüne gelen kabloların rengine göre değişebilir.

Belitileri

  • Araçta arıza lambası yanar
  • Yakıt az geldiği için aracın çekişi düşer
  • Hatta yakıt, motoru çeviremeyecek kadar az olması sebebiyle marş basar ancak motor çalışmaz.

Onarım aşamaları

Aracınızda yakıt hattı basınç sensörünü bulun. Sensöre gelen kablolara iyice göz gezdirin. Kablolarda soyulma, yıpran ve kopma gibi durum var mı araştırın. Sensöre giren kabloları soketlerinden çıkarın. Soket uçlarında paslanma, yanma belirtileri var mı bakın. Soket girişlerinde bu tür pürüzler varsa wd40 tarzı temizleme spreyiyle, fırça yardımıyla temizleyin.
Bu işlemleri yaptıktan sonra aracın ECU’suna bağlanarak P0190 kodunu silin. Eğer düzelmezse kablo bağlantılarını eksiksiz taktığınızdan emin olun.
Yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen P0190 kodu hala çıkıyorsa, sensör ve ilgili devreleri test etmeniz gerekir. Standart bir yakıt hattı basınç sensörüne 3 kablo girişi vardır. Sensörün çalışıp çalışmadığını anlamak için, kabloları ayırın ve bir volt metre yardımıyla 5 volt güç vererek sensörü test edin. Eğer sensörde 5 volt olması gerekirken daha fazla voltaj çıkıyorsa devre arızasıdır.
Yakıt hattı basınç sensöründe sağlam bir topraklama olduğundan emin olun. 12V akünün pozitif kutbuna bir test lambası bağlayın. Kablounun diğer ucunu sensöre dokundurun. Test ışığının yanıp söndüğünü veya titrediğini görürseniz, sensöre giden kabloları sallayın.
Eğer tüm bunları yapmanıza rağmen arıza kodu halen çıkıyorsa yakıt hattı basınç sensörünü değiştirmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oku