Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
arabada telefonlar konusmak
Trafik Cezaları 298 views 0

Otomobil Kullanırken Cep Telefonuyla Konuşmanın Cezası 2020

Otomobil Kullanırken Cep Telefonuyla Konuşmanın Cezası 2020

Vasıta sürerken hem kendimize, hem aracımızdaki öteki yolculara hem de trafikte bulunan öteki vasıta ve yayalara karşı sorumluluklarımız vardır. Cep telefonuyla vasıta kullanmamakta bu sorumluluklarımızdan bir tanesidir.

ABD’da cep telefonunun sürücüler üstündeki negatif etkilerini araştırmak için bir gözlem yapılır. Denekler ilk olarak telefonla konuşma yapmadan otomobil kullanmaya adım atar. Önlerine ansızın engeller  çıkar. Telefon kullanmayan denekler çıkan 20 engelden averaj 2 tanesine çarpar. Ondan sonra denekler kulaklıkla telefon konuşurken aynı gözlem yapılır. Bu sefer averaj  6’ya yükselir. Son olarak telefonu kulaklarına götürerek konuşma yaparlar. Gözlem sonucunda telefonla konuşan denekler 20 engelden averaj 14 tanesine çarparlar. Özetlemek gerekirse vasıta kullanırken telefon konuşmak dikkatimizi 7 kat daha azaltıyor.
Devletimizde yasalarla bunun kabahat bulunduğunu ve cezasının bulunduğunu açıkça 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda açıklamıştır.
Kanunun’un 73. Maddesinde

Karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak yada kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması yada dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve vasıta telefonu ile benzer komünikasyon cihazlarını kullanımı yasaktır. 

Seyir hâlinde cep ve vasıta telefonu ile benzer komünikasyon cihazlarını kullanan sürücüler 235 Türk lirası, maddenin öteki hükümlerine uymayanlar 108 Türk lirası para cezası ile cezalandırılırlar. ” hükmü yer almıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir