Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
muayenesiz arac
Trafik Cezaları 307 views 0

Muayenesiz Vasıta Kullanmanın Cezası Ne Kadar 2020?

Muayenesiz Vasıta Kullanmanın Cezası Ne Kadar 2020?

Hususi otomobiller her iki yılda bir, ticari amaçlı araçlar ise her yıl muayene olmak zorundadır. Peki süresi geçmesine karşın muayene olmayan araçlar ne olur?

Türkiye’de vasıta muayene istasyonları Avrupa standartlarının da üstünde bir titizlikle araçları incelemektedir. Bilhassa eski vasıta sahipleri, araçlarının muayeneden geçemeyeceğini düşündüklerinden araçlarını Tüvtürk istasyonlarına götürmezler. Muayenesiz otomobil yolda gezen bir bombaya benzer. Aslına bakarsanız problemi olmayan bir vasıta sahibi aracını daima muayaneye götürür.

Arabayı muayene yaptırmamanın cezası ne kadar ?

Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesinde ” Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması hâlinde, vasıta sahibine 235 Türk lirası yönetimsel para cezası verilir. Bu araçlara, muayenelerinin yaptırılması için süre ve şartları Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen şekilde izin verilir. İzin verilen süre sonunda, muayenesi yapılmadan yada muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen araçların trafiğe çıkarılması hâlinde, vasıta sahibine 488 Türk lirası yönetimsel para cezası verilir. 
Bu araçlar trafikten men edilir ve en yakın muayene istasyonuna gönderilirler.
Vasıta muayene neticeleri, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile Güvenlik Genel Müdürlüğü içinde yapılacak bir protokol çerçevesinde, Güvenlik Genel Müdürlüğü ile paylaşılır.” hükmü yer verilmiştir.
Yukarıdaki maddeden de anlaşılacağı suretiyle, trafik polisi yada jandarma aracınızı muayene yaptırmadığınızı anlarsa ilk seferinde 2019 yılı için geçerli 235 lira ceza veriyor. İkinci kere muayene yaptırmadığınız fark edilirse 488 lira ceza veriliyor ve aracınız trafikten men edilerek, muayene istasyonuna gönderiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir