Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
jant duzeltme
Pratik Bilgiler 290 views 0

Jant Düzeltme Maliyeti Ne Kadardır Ve Iyi mi Yapılır?

Jant Düzeltme Maliyeti Ne Kadardır Ve Iyi mi Yapılır?

Bilinmiş olduğu suretiyle yollarda insanoğlunun önüne ansızın bir oldukca çukur çıkıyor. Bazılarından kurtulsakta, bazılarından kaçamayıp düşürüyoruz. Oldukca süratli ve sert geçilen çukurlarda kimi zaman lastik yarılabiliyor, bazende jant eğilebiliyor?
Hani aracımız rot denge ayarına girer ya. İşte o rot denge ayarı demek jantın azca da olsa eğilmesi sonucunda meydana gelmektedir. Genel anlamda bu jant eğiklikler gözle görülmez ve oto lastikçilerde kolayca rot denge ayarı ile giderilebilir.
Sadece kimi zaman o şekilde eğiklikler olur ki bırakın gözle görünmeyi lastiğin şeklini bile değiştirir. İşte bu yazımızda janttaki aşırı eğiklik iyi mi düzeltilir onu açıklayacağız.
İlk olarak lastik janttan çıkarılarak, jantı dikey olarak döndüren bir makineye takılır. Arkasından sağdaki fotoğrafta gördüğünüz aletle jantın yamukluk oranı ölçülür işaretlenir. Burada jantımızın çapıda oldukca önemlidir. Eğik bölgeler işaretlendikten sonrasında jant bu sefer yatay olarak döndüren bir alete takılır. Bu aletin özelliği bilgisayar yardımıyla daha evvelinde jantın ebatları girildiğinde. Çapını janta bakılırsa ayarlamasıdır.
Makineye takılan jant aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü şeklinde pürmüz yardımıyla ısıtılır. Isınmaya başlamış olan yumuşadığı için makinenin sıkıştırmasıyla düzelmeye adım atar. Bu işlem ortalama 5 dakika yada 50 tur kadar yapılır. Düzeltilen jant iyice soğuyana kadar lastiğe takılmaz. Ek olarak jant soğusun diye suyada sokulmaz.Jant metali yumuşaktır birden suya sokulursa metal sertleşir ve en küçük bir kasiste eğilmeden kırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir