Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
gunduz sis fari yakmak
Oto Haberleri 472 views 0

Gündüz Sis Farlarını Yakmak Yasak Mı?

Gündüz Sis Farlarını Yakmak Yasak Mı? Cezası Var Mı Ne Kadar ?

Artık neredeyse her aracın sis farı bulunuyor. Peki bu sis farlarını gündüz güneşli havalarda yakmak yasak mı ? 
Sis farı aslına bakarsak düşük voltajlı bir uzun vardır. Sis farı yakıldığı sırada paralel olarak ışık verdiği için gece açık havada karşıdan gelen sürücülerin gözünü alabilir. Doğrusu sis farlarını hazzı olarak kullanamazsınız. Sis farı adı üstünde sisli havalarda yakılmalıdır. Sadece karlı ve yağmurlu havalarda görüşün azaldığı durumlarda da yakılabilir.

Sis farlarını gündüz yakmak yasaktır. Sis farlarıyla ilgili 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 64. maddesinin B bendinin birinci fıkrasında ” Gece sis ışıklarının; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar haricinde öteki farlarla beraber yakılması yasaktır” ibaresi bulunmaktadır.

Güvenlik Genel Müdürlüğü’de geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu basın açıklamasında sisli, yağmurlu ve karlı havalar haricinde sis farını hazzı olarak kullananlara 108 lira yönetimsel para cezası yazılacağını deklare etti.

Sis farının rengini değiştirmeniz onu yakmanız anlamına gelmiyor. Rengi ve parlaklığı ne olursa olsun sis farını hazzı olarak yakmak yasaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir