Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
balatalar
Pratik Bilgiler 263 views 0

Fren Balatasının Bittiği Iyi mi Anlaşılır Maliyeti Ne Kadardır?

Fren Balatasının Bittiği Iyi mi Anlaşılır Maliyeti Ne Kadardır?

Fren bir aracın güvenlik olarak en mühim parçasıdır bana gore. Bakımları en aksatılmayacak sistem fren sistemidir.
Aracınızın motorunda bir arıza olduğunda en fazla yolda kalırsınız. Olan paranıza olur. Sadece fren aksamında bir arıza meydana ulaştığında Tanrı korusun canınızdan bile olabilirsiniz. İşte bu durumda fren sistemi bakımlarını devamlı yapmanız gerekmektedir. Her hafta kesinlikle fren hidroliği denetim edilmelidir.
Fren balatalarının ömrü kullanım şekline gore değişmektedir. Ankara, İstanbul benzer biçimde yoğun trafiğin olduğu bu sayede freninde fazla kullanıldığı şehirlerde fren balataları 20 bin kilometrede, yoğun trafiğin olmadığı yerlerde ise 40 bin kilometre kadardır.  Fren balatasının bittiğinin anlamanın yolu fazlaca basittir.
Ilk olarak Fren sisteminin iyi mi çalıştığına bakalım: Siz ayağınızı frene bastığınız anda, fren hidroliği pistonlara iletilir. Fren pistonları da fren pabuçlarını diske doğru ittirir. Bu itme sonucunda meydana gelen sıkışma yardımıyla aracımız durur. Bu sıkıştırma esnasında fren balataları aşınır ve biter. daha iyi idrak etmek için bisikletlerin fren sistemini de düşünebilirsiniz.

Fren balatasının bittiğini anlamanın yolları

  • Frene bastığınız anda sürtünme sesi geliyorsa ve günden güne artıyorsa fren balatanız bitmiş anlama gelir.
  • Fren balatanızın arasına parmağınızı sokmaya çalıştığınızda parmak girmiyorsa bimiştir.
  • Fren eskisi kadar iyi tutmuyorsa, ek olarak incelen balata sebebiyle fren hidrolik yağı da azalır. fren hidroliğinden de denetim edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir