Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
chevrolet cruze
Araba İncelemeleri 612 views 0

Chevrolet Cruze Iyi mi Bir Otomobil, Alınır Mı?

Chevrolet Cruze Iyi mi Bir Otomobil, Alınır Mı?

2009 senesinde ilk çıkmış olduğu zamanı hatırlıyorum. Otomobil piyasasında büyük ses getirmişti. Hepimiz içinde opel astranın motoru var aynısı oğlum hemde daha ucuza diyordu. 

Bende almak için bir ara heveslenmiş onun sadece araştırmalarım sonucunda vazgeçerek, dacia sandero stepway almıştım. İyimi yaptım fena mü yaptım bilmiyorum. Sadece Cruze’a uzun süre binmişliğim var. İç mekanı premium araçları çağrıştıran cruze donanım olarak üst seviyelerde. İçinde ne benzer biçimde donanım var uzunca yazmayacağım. İç mekanı oldukça geniş, direksiyon simidi insanoğlunun eline fazlaca iyi oturuyor. Yol tutuş olarak güzel. Oturaklı bir otomobil yüksek hızlarda kolaylıkla seyahat yapmanızı sağlar.
Şimdi diyeceksiniz ki öyleki de bu otomobil muadillerinden niçin ucuz ve piyasası yok? Evet bu otomobil ilk

çıktığında modelleri 113 beygir 153 Nm torktu. Beygir olarak kötü olmasada otomobil rampaya geldiği süre bayılıyordu. Bunu bir tek benim dostum değil, tüm cruze sahipleri yaşıyordu. Aracın aslolan üreticisi olan General Motor’da bu durumun farkına vardı ve arabayı yazılım güncellemesiyle 124 beygir güce ve 155 tork’a çıkardılar. Otomobil gene rampalarda bayılıyordu. Ha unutmadan cruze sınıfının en fazlaca yakan otomobillerinden biriydi. Her neyse millet bu otomobillere LPG taktırmaya başlayınca aslolan problemler başladı. Bu arabaların sibopları alüminyum olduğundan LPG taktırdıktan 50 bin kilometre sonrasında dayanmıyordu ve sibop eritiyordu. Yerine çelik sibop taktırmadakta  minimum 4 bin lira tutuyor.

LPG’den dolayı sensör arızası felan verince millet keşke bu arabanın düzeli olsada binsek dedi. Chevrolet’te 2.0 163 beygir, 360 Nm tork gücünce canavarı piyasaya sürdü. Fakat bu seferde millet yakıtından ve vergisinden dert yanmaya başlayınca gene satılmaz oldu. Tam bu sıralarda Chevrolet avrupa pazarından çekileceğini açıklayınca Cruze piyasası iyice düştü.

Şimdi bu arabanın kronik problemlerine gelelim

  • Rampalarda bayılma,
  • Fazla yakıt,
  • Geri viteste manevra yaparken frene basınca ses gelir. Serviste bu problem gideriliyor.
  • Sibop eritmesi
Alınır mı derseniz: Emsalindeki C sınıfı bir araca gore piyasası 10 – 15 bin lira daha ucuz esasen. Siz bunun en fazla 4 bin lirasına sibopları değiştirseniz hiçbir problem kalmaz. Ucuza Euroncap testlerinden 5 yıldız almış, sağlam ve oturaklı bir otomobile binmiş olmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir