Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yanik Kokusu Arabadan
Araba Arızaları 3.321 views 0

Arabadan Yanık Kokusu Neden Gelir Çözümü Nedir ?

Arabadan Yanık Kokusu Neden Gelir Çözümü Nedir ?

Aracınızda seyir halindeyken bir yanık kokusu alıyorsanız bunun birden çok nedeni olabilir. İşte yanık kokusuna neden olabilecek şeyler.
Aracınızdan bir yanık kokusu geliyorsa bunu  mutlaka ciddiye almalısınız. Aracınızı kullanırken gelen yanık kokusu iyi değildir. Aracınızda bir yanık kokusu hissetmeniz durumunda size yardımcı olabilmek amacıyla bu makale hazırlanmıştır.
Yanık kokusunun muhtemel nedenleri bir çok şey olabilir. Aslında yanık kokusunun türüde nedenlerini anlamanıza fayda sağlayacaktır. Mesela yanık lastik kokusu, veya bir kağıt yanığı gibi mi kokuyor öncelikle bunu ayırt etmelisiniz.
Aracınızdan bir yanık kokusu geliyorsa, hemen uygun bir yere çekip motorun biraz soğumasını bekleyin. Kaputun bir anda açılmasıyla içeriye dolacak oksijen alev olmasına sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka biraz bekleyin. Aracı stop ettikten sonra, ısınamayacağına göre artık yapacak bir şey yoktur. Yanacak şey çoktan yanmıştır. Bu sebeple bir 10 dakika kadar bekleyin.

1- Gevşek kauçuk hortum

Aracımızın motor kısmında pek çok kauçuk hortum bulunur. Aracımız sürekli hareket ettiği için titreşim halindedir. Bu hortumlarda titreşimlerin verdiği hareketle, pimlerinden veya kelepçelerinden gevşeyebilir. Gevşeyen hortum yerinden çıkarak motorun sıcak bölgeleriyle temas edebilir. Bu sebeple ilk olarak hortumları kontrol edin.

2- Yağ kaçakları

Aracımızın motorundan, direksiyon hidroliğine kadar pek çok yerinde yağ vardır. Keçelerden veya eskimiş bir contadan sızan yağ motorun sıcak kısmıyla (egzoz manifoldu) gibi bir yerle temas ederse, yanık kauçuk kokusuna neden olur.
Eğer bu durum uzun yolculuk sırasında başınıza geldiyse, geçici bir önlem olarak yağı ıslak bir bez yardımıyla silebilirsiniz.  Seyahatinizi tamamlamanız için bu yeterli olacaktır.
Ancak yolculuğun sonunda sızdıran conta veya keçenin mutlaka değiştirilmesi gerekir.  Ayrıca yağ kaçaklarına önlem almak, motorunuzun ömrü içinde oldukça önemlidir.

3- Klima kompresörünün ısınması

Otomobillerde klima, ana motor bloğuna bitişik olarak, kaputun altında bulunur. Klima kompresörü gücünü motordan alır. Standart bir otomobil kliması, soğutucu gaz yardımıyla çalışır.
Klima kompresörü çalışırken yağlama maddesi görevi gören bir kaç fonksiyona ihtiyaç duyar. Klima yağı azaldıkça daha az yağlama olur. Kompresör daha sıcak çalışmaya başlayabilir.
Bu durum yanmış kauçuk kokusuna yol açar. Bundan kaçınmanın en iyi yolu klima bakımını düzenli olarak yaptırmanızdır.

4- Elektrik arızası

Günümüzde arabaların her tarafından sensörler bulunmaktadır. Bir arabada ne kadar çok özellik varsa, o kadar çok elektrik kablosu var demektir. Aracımızın motorunda sensörlere, farlara, araba sigorta kutusuna giden onlarca kablo bulunmaktadır.
Yol titreşimleri nedeniyle yerinden çıkan bir kablo motorun sıcak bölümüyle temas edebilir. Bu da yanık lastik kokusuna neden olur.
Ayrıca araç çalıştırılırken bazı topraklama kablolarına (şase kablosu) ihtiyaç duyar. Bu kablolarda meydana gelebilecek bir yıpranma, soyulma veya kısmi kopma durumunda, kablo gelen elektrik yükünü kaldıramaz ve aşırı derecede ısınır. Bu durumda kablonun üzerindeki plastik sargı eriyerek yanar. Bu da ciddi bir koku çıkmasına neden olur.

5- Radyatör Sızıntısı

Aracınızın motoru çalışma sırasında hareket yapmamak için soğutucu sıvı (antifriz) kullanır. Bunu zaten herkes biliyor. Ancak burada anlatmak istediğim şey hakiki bir antifriz suyu yanan lastik gibi kokar.
Aracımızda radyatör hortumu sızıntısı veya radyatörün kendisinden gelen bir sızıntı nedeniyle, antifriz suyu motorun sıcak bölgelerine temas eder. Bu temas ile yanan sıvı, yanmış lastik gibi bir koku salar. Radyatörün su kaçırıp kaçırmadığını motorunuz sıcakken görebilirsiniz. Soğuk motor radyatöre basınç yapmayacağı için basınç olmayabilir.

6- Çöp

Yazımızın bu kısmına kadar hep motor, kısmında yanlış gidebilecek şeylere baktık. Ancak buralarda bir aksilik olmamasına rağmen aracınızdan yanık kokusu geliyorsa bu dış faktörlerden de olabilir.
Aracımızın egzoz kenarlarına sürüş esnasında bazen yoldaki pet şişe, naylon poşet gibi şeyler sıkışabilir. Isınan egzoz nedeniyle bu maddeler çabucak erir ve yanmış plastik kokusu ortaya çıkar.
Aracınızı çöp üzerinde sürmekten kaçının. Ayrıca arada sırada başta egzoz askısı olmak üzere aracınızın altını kontrol edin. Yabancı maddeleri temizleyin.

7-Hasarlı kayışlar

Aracımızın motoru çalışabilmek içinden birden fazla tahrik kayışına ihtiyaç duyar. Klima kayışı, hava pompası, yağ pompası, alternatör kayışları olabilir.
Bu kayışlardan aracımızın motoruna entegre bir şekilde çok hızlı devirle dönerler. Herhangi birisi hafif bir yırtılmada, sürtünmenin verdiği ısınmayla eriyip yanık kokusu salmaya başlar. Yıpranmış bir kayışa genellikle gıcırtılı bir ses eşlik eder. Bu sebeple ayırt edilmesi oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oku